S ARTRÓZOU BOJUJÚ AJ DOMÁCI MILÁČIKOVIA

S ARTRÓZOU BOJUJÚ AJ DOMÁCI MILÁČIKOVIA

S bolesťou kĺbov sa v súčasnosti stretáva značná časť populácie. Aj vy ste si mysleli, že artróza je výlučne ľudský problém? Nasledujúce riadky tento mýtus vyvrátia. S bolestivým ochorením pohybového aparátu totiž nemusia bojovať len ľudia, ale aj naši štvornohí priatelia.

Čo je artróza?

Artróza, inak nazývaná aj osteoartróza, je degeneratívne zápalové ochorenie kĺbov, ktoré postihuje chrupavku aj kosť. Samotná kĺbová chrupavka je zložená z rôznych buniek a kolagénových vlákien, ktoré jej zabezpečujú pružnosť. Kĺbová chrupavka pokrýva dotykové plochy kĺbov, zabezpečuje im mechanickú odolnosť a chráni ich pred trením. Vznikom artrózy však spomínanú schopnosť stráca a kĺb je vystavený záťaži, následkom čoho dochádza k jeho stenčeniu či zdrsneniu. To v konečnom dôsledku spôsobuje jeho čiastočnú alebo úplnú disfunkciu.

Týka sa to aj vášho psíka?

Vo všeobecnosti platí, že väčší predpoklad vzniku artrózy sa primárne dotýka väčších plemien. Zjednodušene povedané, čím väčšie a ťažšie zvieratko, tým väčšia záťaž na kĺby. Avšak je dôležité podotknúť, že s ochorením pohybového aparátu sa môžu stretnúť aj majitelia menších psíkov. Ak ste u svojho domáceho miláčika spozorovali krívanie, obmedzenú pohyblivosť či slabosť v končatinách, rozhodne neodkladajte návštevu veterinára, pretože môže ísť o prvé príznaky vzniku artrózy. Čím skôr problém podchytíte, tým menšie je riziko trvalého poškodenia kĺbov.

Liečba závisí od aktuálneho stavu kĺbov

V prípade artrózy je medikácia u psích pacientov veľmi individuálna a odvíja sa od toho, v akom stave je poškodený kĺb. V počiatočnom štádiu, kedy si majiteľ včas všimne prvé príznaky ochorenia, postačia na liečbu lieky proti bolesti či nesteroidné protizápalové lieky. Ohľadom dĺžky medikácie a spôsobe podávania by ste sa mali vopred poradiť s veterinárnym lekárom.

V niektorých neskorších štádiách si bolestivé pohybové ústrojenstvo môže vyžadovať aj chirurgický zákrok. Po jeho vykonaní sa následne pokračuje v terapiách za pomoci chondroprotektív (látky, ktoré chránia chrupavku a spomaľujú degeneratívne procesy v kĺbnych štrbinách). Starším psíkom sa podávajú na spomalenie artrózy a teda na skvalitnenie pohybu.

Najdôležitejšia je prevencia

Pre majiteľov štvornohých zvierat je podstatné myslieť na vznik možných ortopedických problémov a už vopred ich chrániť. V rámci starostlivosti je vhodné podávanie kĺbovej výživy. Psy potrebujú pre zdravé kĺby a ich správne fungovanie kolagénové peptidy, ktoré môžete do ich jedálnička zaradiť pokojne už v mladom veku. Kolagénové peptidy majú pozitívny účinok na regeneráciu pohybového aparátu, keďže obsahujú vysoké koncentrácie aminokyselín, ktoré sa využívajú na tvorbu kolagénu. Zároveň zabraňujú rednutiu kostí, takže na ich zaradenie do dennej starostlivosti nikdy nie je neskoro. Určite to ocenia aj chlpáči v seniorskom veku, ktorým by vitamíny na výživu kĺbov rozhodne nemali chýbať.

Nápomocný vám môže byť aj výživový doplnok Vitar Veterinae ArtiVit, ktorý vďaka svojmu komplexnému zloženiu poskytuje štvornohému miláčikovi dôležitú kĺbovú výživu. Pôsobí protizápalovo, tlmí bolesť, premazáva kĺbové puzdro a je nápomocný pri obnove poškodenej chrupavky. Veterinárny prípravok vo forme sirupu umožňuje jednoduché podávanie spolu s krmivom, je vhodný pre psíkov aj mačky. Výrobok zakúpite u svojho veterinárneho lekára.

Autor článku:
Daniela Handlovičová