OSLÁVTE MEDZINÁRODNÝ DEŇ ZVIERAT. PREČO JE DÔLEŽITÉ SI HO PRIPOMÍNAŤ?

OSLÁVTE MEDZINÁRODNÝ DEŇ ZVIERAT. PREČO JE DÔLEŽITÉ SI HO PRIPOMÍNAŤ?

V stredu 4. októbra je Svetový deň zvierat, prostredníctvom ktorého ochranári už deväťdesiat rokov prinášajú osvetu a spájajú sily s cieľom zlepšiť životné podmienky zvierat na celom svete. Slováci milujú psov. Patria k najobľúbenejším domácim miláčikom. Podľa posledného prieskumu agentúry GoInside takmer dve pätiny (39 %) obyvateľov Slovenska má doma psa a takmer dve tretiny (63 %) tých, čo psa doma nemajú, ich majú aspoň radi.

Sme národ psičkárov. Aj napriek tomu mnoho psíkov končí každoročne v útulkoch, kam ich ľudia odložia kvôli nezvládnutej výchove. Pritom podľa zahraničných štúdií je drvivá väčšina psov v útulkoch ľudských zavinením, iba 8 % je pripočítaných osobnosti samotných zvierat. Spôsobov, ako pomáhať, je mnoho, jedným z nich je zviera adoptovať. Ako Slováci pristupujú k adopcii a ako predísť tomu, aby zviera v útulku skončilo?

„Hoci čísla naznačujú, že stále viac zvierat má šťastie nájsť nový domov, mnoho z nich zostáva opustených. Pritom adopcia je jeden z najlepších spôsobov, ako si nájsť nového chlpatého spoločníka. Osveta verejnosti v tejto oblasti je jedna z ciest, ako znížiť počet psov v útulkoch. O to sa dlhodobo usilujeme a podporujeme nových majiteľov okrem iného v správnych metódach výcviku, porozumení potrebám zvieraťa či vhodnej strave. To všetko je totiž kľúčové pre harmonické spolužitie v domácnosti,” vysvetľuje Daniela Hlaváčková, marketingová riaditeľka spoločnosti Mars.

Podpora útulkov a dlhodobá spolupráca s neziskovými organizáciami ako je napríklad aj Sloboda zvierat je pre spoločnosť kľúčová a vďaka tomu sa im darí realizovať množstvo edukačných programov a aktivít ako je podpora útulkov hmotnými darmi alebo dobrovoľníckou činnosťou.

Zdroj: pixabay.com

Záujem je hlavne o šteňatá

Najväčšiu šancu nájsť domov majú psy do troch rokov veku, ktorí nevykazujú problémové správanie, znáša sa s dospelými, deťmi aj inými zvieratami. Ľudia si najčastejšie vyberajú domácich miláčikov malého alebo stredného vzrastu so skôr submisívnou povahou. Naopak najhoršie sú na tom psy starší, chorí, veľkí alebo aj bohužiaľ psy s neatraktívnym vzhľadom. Jedným z najčastejších mýtov, ktorý sa medzi ľuďmi rozšíril, je, že pes z útulku musí nutne trpieť nejakou „vadou“. Ľudia si väčšinou neuvedomujú, že zvieratá sa v prevažnej väčšine ocitnú v útulku vinou človeka.

CHCETE DOMOV PSA? MYSLITE NA JEHO ŠŤASTIE A BEZPEČIE UŽ POČAS JEHO HĽADANIA

Milovať svojho domáceho miláčika preto znamená myslieť na jeho dobrý život  rovnako pred tým, ako aj potom, ako sa dostane k vám domov. Zodpovedných alternatív, ako získať psíka domov, je niekoľko. Ak ho však adoptujete cez útulok, dosiahnete 2v1 - získate štvornohého priateľa a k tomu urobíte dobrý skutok tým, že mu zabezpečíte šťastný domov. Aby sa budúci psí rodičia ľahšie zorientovali Sloboda zvierat a Pedigree pripravili tzv. DESATORO ZODPOVEDNÉHO ZAOBSTARANIA SI PSA A PSIEHO RODIČOVSTVA

Zdroj: pixabay.com

DESATORO ZODPOVEDNÉHO ZAOBSTARANIA SI PSA A PSIEHO RODIČOVSTVA

1.    Pes je záväzok na celý život
Uvedomte si, že pes je člen domácnosti, ktorý bude súčasťou vášho každodenného života niekoľko rokov. Je preto dôležité rozmýšľať nielen nad tým, ako sa „zmestí“ pes do vášho života a vášho životného štýlu dnes, ale aj o desať rokov.

2.    Vyberte si vhodný typ psa
Každá rasa psa je špecifická a má svoje potreby. Ujasnite si, aký typ psa je pre vás a vašu rodinu najlepší a či mu dokážete vytvoriť vhodné podmienky na to, aby sa s vami cítil dobre. Berte do úvahy vaše a psie možnosti a požiadavky na veľkosť priestoru, aktívny pohyb, a rovnako aj na vaše a jeho povahové charakteristiky.

3.    Starostlivosť o psa stojí peniaze
V priebehu života vás pes môže stáť nemálo peňazí. Rátajte s počiatočnými nákladmi, vrátane poplatkov za zaobstaranie si zvieraťa a jeho materiálnu zábezpeku : obojok, vôdzku, pelech, misky. Nezabudnite tiež rátať s priebežnými nákladmi za stravu aj poplatky u veterinára.

4.    Skúste dočasnú starostlivosť
Nie ste si istí, či by ste zvládli starostlivosť o psa? Zvážte dočasnú starostlivosť psíkov z útulku. Poznáte, aké to je starať sa o psa a či vám dané plemeno vyhovuje. Ocenia ju najmä psíci zvyknutí na domáce prostredie, ktorí vo vonkajších výbehoch útulku trpia a chýba im blízky kontakt s človekom. Môžete tiež pomôcť nesocializovaným psom, pretože v dočasnej starostlivosti sa im dostáva individuálneho prístupu a výchovy, ktorá prispieva k tomu, že ľahšie nájdu nový domov natrvalo. Náklady spojené so starostlivosťou o zviera ako kŕmenie, veterinárna starostlivosť alebo chovateľské vybavenie, financuje útulok. Pes je však stále v adopčnej ponuke útulku. Veľakrát sa ale stane, že „dočaskár“ si zviera zamiluje natoľko, že si ho sám adoptuje.

5.    Nekupujte psa bez papierov cez inzeráty
Inzeráty so šteniatkami bez preukazu pôvodu sú síce lákavé a rýchlo dostupné, ale môžu sa za nimi skrývať kruté podmienky, v ktorých žijú chovné sučky, aj ich šteniatka. Dnes už neplatí ani argument lepšej ceny. Nekupujte cez inzeráty, preverujte podmienky, z akých šteniatko pochádza. Aj tu platí zlaté pravidlo: „Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť“. Preverte si predajcu a ak sa nemôžete stretnúť s mamou a súrodencami šteňaťa alebo vám predajca ponúkne stretnutie na verejnom mieste.

6.    Adoptujte si psa z útulku
Ročne sa len zo Slobody zvierat adoptujte do nových domovov takmer 2 000 psov. Opustených, majiteľmi zanedbávaných a týraných zvierat sú aj v tejto chvíli stovky. Na ozajstnú rodinu čakajú v útulkoch, kde dostanú potrebnú zdravotnú starostlivosť, poriadnu stravu aj pocit bezpečia. Do nového domova odchádzajú zvieratá ošetrené, zaočkované, čipované a kastrované. Ceny za tieto úkony sú zahrnuté v cene adopčného poplatku, ktorý sa pohybuje okolo 100 eur.

7.    Spoznajte nového psíka vopred
Či už si beriete psíka z útulku alebo od zodpovedného chovateľa, stretnite sa s ním viackrát. V Slobode zvierat si môžete vziať psíka na niekoľko dní na takzvané dlhé venčenie, aby ste zistili, ako vám funguje spolužitie v domácnosti.

8.    Pripravte domácnosť na príchod
Keďže každá domácnosť je iná, nie je možné uviesť presný zoznam, čo všetko je potrebné zabezpečiť pred príchodom domáceho miláčika, je však potrebné zvážiť niekoľko vecí. Mimo dosahu dajte všetky čistiace prostriedky, lieky, ale aj potraviny nevhodné a toxické pre psa, vrátane čokolády, avokáda, hrozna, hrozienok, cibule, cesnaku a kávy. Skryte tiež všetky malé predmety, ako sú mince, batérie, malé hračky, sponky a gumičky a uistite sa, že káble sú zastrčené. Zabezpečte izby, priestory a bránky, ak nechcete, aby mal váš pes vstup „do všetkých častí vášho domu“. Ak sa psík zdržuje časť dňa vo vonkajšom priestore domu, musíte sa uistiť, že nemôže ujsť a ohroziť tak svoje zdravie alebo zdravie zvierat a ľudí vo svojom okolí. Tieto povinnosti vyplývajú aj zo zákona. Pes nesmie tráviť život na reťazi, izolovaný v pivnici či v koterci. Jeho miesto je pri človeku.

9.    Vhodná strava
Nezabúdajte na správne kŕmenie a vyváženú stravu, ktorá sa líši v rôznych vývojových a životných cykloch psa. Dobrá strava má vplyv na zdravie a trávenie, jeho biologické procesy, náladu a pohodu. Naštudujte si, akou stravou môžete podporiť rast, zdravie a kondíciu psa. Zloženie surovín v strave je  najdôležitejším ukazovateľom pri jej správnom výbere.

10.    Nájdite so dobrého trénera 
Nechajte si poradiť odborníkmi, ako správne trénovať psíka. Správny výcvik je dobrou zábavou pre vás oboch a jeho výsledkom je šťastný, poslušný a verný priateľ.

Čo robiť, keď nastanú problémy?

Spolužitie psa s rodinou nemusí ísť vždy podľa plánu. Ako potom konať? V prvom rade zachovajte pokojnú hlavu a konajte s rozmyslom. Odloženie zvieraťa do útulku by malo byť až krajné riešenie situácie. To, čo považujete za problémové správanie, je z pohľadu psa úplne normálne. Najpravdepodobnejšie ste mu v tréningu nevysvetlili, že by ste radšej, aby sa správal inak.Zdroje:
Svetová nadácia pre zvieratá. (2023). Koľko stojí vlastníctvo psa v roku 2023? ste pripravení na svojho ďalšieho psieho priateľa? https://worldanimalfoundation.org/dogs/how-much-does-it-cost-to-own-a-dog/