Leto v záhrade - takto bude perfektné!

Šteklenie slniečka na pokožke, príjemná vôňa čerstvo pokosenej trávy, zelenina z vlastnej záhradky... Tak nejako si predstavujeme ideálnu atmosféru v záhrade počas leta. Náš domov pod holým nebom však vyžaduje, aby sme sa na pobyt v ňom dobre pripravili. Zopár vecí ho môže ešte viac vylepšiť.

Domáca kaviareň

Ó áno, všetci milujeme terasy v meste, na ktorých preberieme s priateľmi všetky dôležité i nepodstatné novinky. Ale občas nám vadí, aké sú preplnené alebo je špinavý stôl, iní zase neznášajú cigaretový dym...

Na vlastnej záhradke si môžeme vyčarovať atmosféru letnej terasy veľmi jednoducho. Stačí pár kvietkov vo váze a krásna šálka, ktorú si šetríme na slávnostné príležitosti. Tajomstvom je kúpiť si kávu, ktorú upražila niektorá lokálna slovenská pražiareň kávy, aby káva bola chutná a čerstvá. Vďaka tomuto triku bude chutiť rovnako kvalitne ako v kaviarni.

Slnečné lúče

Slnečné žiarenie zabezpečuje život na zemi, ale rovnakou intenzitou ho dokáže aj ničiť. Nenechajte sa ním zaskočiť a ochráňte svoje zdravie ešte skôr, ako nastanú problémy ako je úpal alebo spálenie. Samozrejmosťou je opaľovací krém a pokrývka hlavy.

Medzi 11. a 15. hodinou, v čase najväčších horúčav, by sme mali čas tráviť vnútri domu a ak je obloha bez obláčika, zdržujme sa v tieni stromu alebo slnečníka. Ak sa predsa objavia na vašom tele spálené miesta, môže vám pomôcť jeden z babských receptov - priložte si na nich kyslé mlieko alebo paradajky pokrájané na plátky.

Ak je spálené miesto veľmi bolestivé, je nutné navštíviť pohotovosť, ide totiž o popálenie ako keby ste sa popálili ohňom. Rovnako to platí s úpalom. Ak sa človeku zatmie pred očami a má pocit, že odpadne, je potrebné, aby si ľahol a aby boli nohy vyššie ako hlava. Pokiaľ tento stav pretrváva a pridá sa k nemu zvracanie, neváhajte navštíviť pohotovosť.

Správna starostlivosť o domácich miláčikov

Štvornohí priatelia to majú v lete ťažké. Horúce letné počasie v kombinácii s hrubou srsťou vyžaduje pravidelné ovlažovanie vodou - nevoľme však príliš studenú, čím by sme im uškodili.

Počas letných grilovačiek a piknikov máme tendenciu kŕmiť psíky čímkoľvek, čo je poruke. Upierajú na nás prosebné pohľady, ale ani v lete nepoľavujte, doprajte im tie isté kvalitné granule pre psov, ako po celý rok. Vyhnete sa návšteve veterinára s pokazeným žalúdkom. Niektoré druhy potravín sú pre psy a mačky doslova toxické.

V letných mesiacoch je zároveň väčšia šanca, že budete očakávať nové prírastky vo vašej psej domácnosti. V tom prípade na ugrilované mäsko už úplne zabudnite a zabezpečte si radšej špeciálne granule pre gravídne feny, ktoré sú práve na to určené. V modernej dobe vám aj takáto vychytávka môže uľahčiť život a podporiť zdravie chlpatej členky rodiny v čase, keď to najviac potrebuje.

Ekologická ochrana pred hmyzom

Drobné i väčšie štípance a ich svrbenie nie je príjemné pre nikoho z nás, ale chemické látky na zabíjanie hmyzu v konečnom dôsledku ubližujú aj nám samým. Našťastie existujú prírodné repelenty s výťažkom z muškátu a pimentovníka, ktoré bojujú so všetkými druhmi hmyzu. Vyskúšajte tiež citrusové sviečky, menej parfumov a menej sladkostí. Akékoľvek jedlo na stole láka nepríjemných návštevníkov, preto ho ochráňte sieťkami.

Namiesto exotiky

Ak sa rozhodnete tento rok nikam necestovať a radi by ste dopriali svojmu telu trochu oddychu, zaujímavé možnosti sa dajú nájsť aj v našej vlastnej krajine. Rôzne wellness pobyty, spa a aquaparky sú super alternatívou.

Väčšina z nás však svoje telo dosť zanedbáva a práve dovolenka alebo letné večery môžu byť tým časom, kedy sa zameriame na svoje zdravie príjemným spôsobom. Stačí navštíviť rehabilitačné centrum, ktoré kombinuje cvičenie s masážami, pobytom v bazéne a mnohými inými procedúrami. Takto nebudeme po dovolenke ešte viac vyčerpaní, ale naberieme nové sily. A večer si uvoľnení užijeme čas vo svojej záhradke.

Letné prechladnutie

Tak ako v zime, aj v lete môžeme trpieť nádchou. Vonkajšia teplota totiž s prechladnutím súvisí iba čiastočne. Môže byť zradná počas letných nocí, kedy ostávame vonku dlhšie, ale vtedy sa prejaví skôr na močových cestách.
Letná nádcha je špecifická v tom, že si ju mýlime s prejavom alergií. Ak sa vyskytne horúčka alebo kašeľ, radšej vyhľadajte lekára, ktorý váš stav preverí.