Pestujeme veľkonočný kaktus

Chcete si skrášliť interiér zakvitnutým veľkonočným kaktusom, ale neviete, ako ho pestovať? Máme pre vás niekoľko overených tipov na pestovanie.

Veľkonočný kaktus pochádza z oblastí Brazílie. Jedná sa nenáročnú rastlinku, ktorá nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť, a preto ju bez problémov môže pestovať aj úplný začiatočník.

  • Ako zaistiť kvitnutie kaktusu na Veľkú noc?

Je to veľmi jednoduché. Ak máte veľkonočný kaktus (Rhipsalidopsis gaertneri) doma, umiestnite ho od začiatku novembra až do začiatku februára na tmavšie miesto. Ideálna teplota by sa mala pohybovať okolo 10 – 12 stupňov. V tomto období kaktus zalievajte iba občas, teda tak, aby nevyschol. Potom dajte kaktus na slnečné miesto s teplotou okolo 20 stupňov Celzia. Pozor, ak rastlina sčervenie, dajte ju na tmavšie miesto. Značí to, že má veľa priameho slnka.

Takto zaručíte, že vám kaktus zakvitne práve v období veľkonočných sviatkov.

  • Zemina a polievanie

Nenáročnému kaktusu bude stačiť obyčajný substrát na kaktusy a sukulenty, ktorý zoženiete v záhradkárskych potrebách. Väčšina takýchto zemín obsahuje kremičitý piesok, jemnú lávu, perlit, antuku i zeolit. V čase kvitnutia doprajte kaktusu zálievku dva razy týždenne, aby bol substrát vlhký. Vyhnite sa nadmernému množstvu vody, pretože vtedy začínajú kaktusu hniť korienky. To isté platí pre hnojenie. Opäť stačí bežné hnojivo na kaktusy.

  • Kaktus rastie ako z vody. Ako ho presadiť?

Ako pri väčšine rastlín, aj tu platí, že kaktus nikdy nepresádzame v čase kvitnutia a ani vegetačného pokoja. Čiže vhodné obdobie je väčšinou od mája do augusta, keď kaktus odkvitol. Doprajem mu primerane veľkú nádobu a vhodný substrát. Rastlinu presádzajte podľa potreby. Zvyčajne je to dostačujúce raz za dva či tri roky.

  • Veľkonočný verzus vianočný kaktus

Mnoho ľudí si tieto dva kaktusy zamieňa, hoci sa jedná o dve odlišné rastliny. Aj keď neskúseným môžu pripadať takmer identicky. Rozoznáte ich napríklad podľa stoniek. Veľkonočný kaktus charakterizujú oblé stonky a vianočný zasa zúbkované. Rozdiely sú aj medzi kvietkami.


-w-

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/ve%C4%BEkono%C4%8Dn%C3%BD-kaktus-kvet-zavrie%C5%A5-1252503/