4 izbové rastliny, ktoré sú nenáročné na starostlivosť

Nepatríte medzi nadšených pestovateľov izbových rastlín, no chcete mať nejakú zeleň vo svojom byte? Vyberte si z nasledovných rastlín, ktorým nevadí, keď ich občas zabudnete poliať.

  • Zamiokulkas

Zamioculcas zamiifolia patrí medzi vďačné rastliny nielen do bytu, ale aj do kancelárie. Má krásne zelené a lesklé listy i vtedy, keď ho dáte do tmavého kúta a polejete, keď vám napadne. Občas je však vhodné zaprášené listy utrieť vlhkou handričkou.
Rastlina pochádza z afrického Zanzibaru. Pri pestovaní v kvetináči dorastá max. do výšky jedného metra. Zamiokulkas môžete umiestniť kamkoľvek, vyhnite sa však miestu s priamym slnkom. Jeho nepriateľom je aj premočená pôda. Keďže pochádza z Afriky, nebude sa mu dariť ani na chladných stanovištiach.

  • Aloa

Ak si do kvetináča zasadíte alou pravú, budete môcť čerpať z jej pozitívnych benefitov. Chcete mať v kvetináči zdravú rastlinu? Potom jej doprajte slnečné a teplé miesto. Aloa je kaktus, preto ju zasaďte do črepníka s otvormi na odtekanie vody. S pokojom siahnite po substráte určenom pre kaktusy. Dôležité je dodržiavať pravidlá zálievky – počas zimy ju polejte každé dva týždne, ani v lete to s vodou nepreháňajte. Ak však zbadáte, že má pokrútené listy, doprajte jej o niečo viac vlahy. Naopak, žlté listy sú znakom, že to so zálievkou preháňate. Ak to teda zhrnieme – rastlinu umiestnite na svetlé a teplé miesto a občas polejte.  

  • Kalanchoe

Kalanchoe patrí medzi vďačné izbové rastlinky, ktoré vás aj za minimum starostlivosti odmenia milými kvietkami rôznych farieb. Je však zaujímavá tým, že nemá rada svetlo zo svietidiel ani pouličného osvetlenia. Pokiaľ jej viete zabezpečiť počas noci úplnú tmu, odmení sa vám naozaj krásnymi kvetmi. V prípade, že vám nekvitne, problém je práve v tom, že potrebuje obdobia, kedy je vystavená svetlu a aj úplnej tme. V lete ju dajte do polotieňa, počas zimy do svetla. Vyhovuje jej teplota okolo 20 stupňov Celzia. S polievaním je to jednoduché – vodu jej doprajte raz týždenne. Určite oceníte aj to, že nepotrebuje žiadne špeciálne hnojivá.

  • Lopatkovec

Lopatkovec pochádza z dažďových pralesov Kolumbie a Venezuely. Rastlinka disponuje univerzálnym vzhľadom a navyše je prírodnou čističkou vzduchu – poradí si s benzénom, formaldehydom i amoniakom. Rastline sa hovorí aj „ženské šťastie“. Aj to je dôvod, prečo by ste ju mali mať vo svojej domácnosti. Ako sa o túto izbovú rastlinu starať? Lopatkovec obľubuje skôr tieň ako slnko. Je dobré zohľadniť to pri jeho umiestňovaní. Nemá rád prievan ani teploty pod 15 stupňov Celzia. Ak chcete, aby bola rastlina krásna, dbajte o to, aby bola pôda vlhká, avšak nie mokrá! Hnojenie nie je nutné, ale odporúča sa cca raz do týždňa.
Mirka


 


Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/%c5%a1%c5%a5astie-jar-zamioculcas-978602/