Oslo stojí za navštívenie, neveríte?

Oslo je perlou Škandinávie. Jedinečná, zaujímavá a moderná architektúra si podmaní každého človeka. Výnimočný severský ráz mesta kontrastuje s prímorskou klímou a historickými pamiatkami. Hoci je jedno z najdrahších miest na svete, oplatí sa ho navštíviť. Historické centrum mesta je možné prejsť za deň a má iba pol milióna obyvateľov.

Oslo je mesto s tvárou a jedinečným rázom

Tým, že Nórsko otepľuje golfský prúd, má metropola zaujímavé podnebie. Letá dosahujú aj 30 stupňov a zimy sú mierne s jemným popraškom snehu. V lete sa tu dokonca dá nachytať aj bronz na pláži. V mori sa príliš kúpať nedá, lebo je studené, ale niektorí otužilci si zaplávajú v príjemných zátokách. Využitím MHD sa dostanete takmer všade. Napríklad aj na niektoré pláže: Paradisbukta, HUK alebo Fornebu. Pláže sú piesočnaté a kamienkové, niekedy s trávnatými porastami.

Oslo stojí za navštívenie, neveríte?

Čo musíte navštíviť?

V  hlavnom meste môžete obdivovať veľa kultúrnych pamiatok. Treba rozhodne navštíviť novodobú modernú štvrť Akker Brygg s unikátnou architektúrou. Množstvo nákupných možností v drahých butikoch s priľahlým moderným bulvárom pri mori vás nenechá chladnými. Môžete navštíviť tiež radnicu hneď pri promenáde a pokochať sa pohľadom na blízku Akerhus Fortress. Pevnosť je zachovalá a je z nej čarovný výhľad na šíre more a Akker Brygge. V pešej dostupnosti Akker Brygge zvedaví turisti nájdu slávne Nobelovo centrum. Jedinečná pýcha Osla je ultra moderná stavba Opery, ktorá je naozaj skvostným objektom pre turistov. Zaujímavá atmosféra Opery a výhľad z nej na šíre more a mesto stojí za to.

Oslo stojí za navštívenie, neveríte?

Azda  najväčšou atrakciou Osla sú vikingské múzeá, Kontiki, ktoré nájdete na polostrove Bygdoy. Nájdete tam okrem iného aj vikingské drevené lode.

Nórsko sa môže popýšiť množstvom jazier a nedotknutou panenskou prírodou. Jazero Songsvann je domovom mnohých labutí a kačiek. Nakŕmte ich, vychutnajte si ticho v parku a piknikujte. Jazero sa podobá na naše Štrbské pleso situovaním aj polohou.

Nóri sú právom hrdí aj na Viegelandovo múzeum plné sôch, ktoré odrážajú všetky emócie ľudí: strach krivdu, biedu, zatrpknutosť, šťastie, vzlyky, lásku... a nachádzajú sa v životných veľkostiach.

Toto sú len tie najzaujímavejšie miesta, ktoré musíte povinne navštíviť, ale Oslo skrýva mnoho iných zákutí, ktoré sa oplatí vidieť. Škandinávia je nádherná a neodolateľná, tak ako hlavné mesto Nórska.

Natalie