Nový skialpinistický sprievodca

 Horský internetový klub, o.z. v týchto dňoch pripravil pre všetkých nadšencov horského lyžovania a skialpinizmu v poradí už tretie rozšírené vydanie publikácie Stanislav Klaučo: \"Výber lyžiarskych a skialpinistických túr\". 
Jedinečná publikácia lyžiarskeho a skialpinistického sprievodcu chce výberom zjazdov a túr predstaviť skialpinizmus a vysokohorské lyžovanie v čo najčistejšej a najkrajšej podobe. Predstavuje miesta, kde lyžiar skialpinista zostáva ďaleko od cirkusu lyžiarskych stredísk, kde môže zažiť nielen námahu výstupu, ale aj radosť z jedinečnej jazdy v panenských snehoch na strmých svahoch, kde musí rozpoznať lavínové nebezpečenstvo či blížiace sa zhoršenie počasia, kde je odkázaný na seba a kde zlé rozhodnutie môže mať aj fatálne následky.
Rozšírené vydanie je doplnené o novinku v podobe trasových bodov GPS (waypoint), ktoré uľahčia postup v teréne aj za zhoršených poveternostných podmienok alebo v hmle.
Publikácia sa ďalej snaží čitateľovi predložiť výber najznámejších, najkrajších, i keď nie vždy
náročných túr, a to bez ohľadu na obmedzenia vyplývajúce z ochrany prírody. Viaceré opisované túry sú v rozpore s podmienkami ochrany prírody, avšak napriek tomu sú v našich horách bežnou realitou, pred ktorou nemožno zatvárať oči.

Zo strany autora a vydavateľa by bolo nezodpovedné zatajovať pred čitateľom lyžiarske a skialpinistické túry, ktorých stopy napokon sám uvidí v teréne. Na túry, ktoré sú uvádzané v tomto sprievodcovi, a ktoré sú v rozpore s aktuálnymi obmedzeniami ochrany prírody, je čitateľ upozornený výrazným symbolom \"!\".

Skialpinistický sprievodca bol uvítaný do života 1. apríla 2017 na 8. zimnom stretnutí skialpinistov a horolezcov – Skialpstret 2017.

Knižný sprievodca je doplnený aj o interaktívnu formu tzv. čitateľskú zónu na webovej stránke http://skialp.hory.sk, kde si môžu držitelia publikácie, ktorej každý výtlačok obsahuje jedinečný prihlasovací kód  prehliadať fotoarchív knihy s ďalšími fotografiami vo vysokom rozlíšení, zobrazovať GPS  súradnice na mape a v neposlednom rade získavať aktualizované informácie o túrach.

Publikáciu Výber lyžiarskych a skialpinistických túr, obsahujúcu 80 túr, 69 fotografií a 92 GPX súborov si môžete objednať cez formulár tu: http://skialp.hory.sk/objednat.html alebo ju nájdete vo vybraných kníhkupectvách.

Vydané dňa: 17.5. 2017