ŽIARIVÉ BERLÍNSKE HVIEZDY

Príbeh o láske, odvahe a túžbe uchrániť to najcennejšie. Za každú cenu!

Nové Nemecko, nové vlajky a nový režim. Berlín v roku 1933 nadobúda novú tvár. Mladá žurnalistka Lina je pri tom všetkom a jej zvedavosť a autorský talent ju nabádajú písať. Hýbe sa v slávnych kruhoch a pozná sa s tými najvplyvnejšími Nemcami – cez Dietrichovú, Fröhlicha a množstvo ministrov sa dostáva aj k samotnému vodcovi. I ju na istý čas strhnú idey a program národných socialistov.

ŽIARIVÉ BERLÍNSKE HVIEZDY

Jedna noc s vôňou ohňa však zmení jej život. Reichstag horí a Lina trhá zlatý hákový kríž na svojom krku. A stretáva Reinharda… Aristokrat a člen SS si zaumieni dostať drzú novinárku, v ktorej klíči nenávisť.

Najnovší román z pera Michaely Elly Hajdukovej je napínavý a detailný príbeh, ktorý vás zavedie na zložitú cestu nenávisti aj lásky.

ŽIARIVÉ BERLÍNSKE HVIEZDYZačítajte sa do dlhoočakávanej novinky BERLÍNSKE HVIEZDY:

Bolo to ako bizarný sen. Cítila som, že ma začína bolieť hlava. Dav začal hučať, volať, dupať, keď sa vpredu za pult postavil Goebbels. Jeho prejav bol bezchybný, dopredu starostlivo pripravený. Hovoril pomaly a dôrazne. Dával dôraz na každé slovo, sľuboval a prisahal. Dav súhlasne kričal. Vedela som, že s ním nesúhlasia všetci účastníci zhromaždenia, ale takto sa to zdalo. Lili mi nepustila ruku, a keď Goebbels obviňoval židov z profitu z veľkej vojny a z nemeckých problémov, skutočne vydesene zodvihla ku mne zrak. „Moji kolegovia tvrdia, že toto dlho neprežije,“ upokojovala som ju potichu. Hoci ma toto všetko na okamih vydesilo, verila som, že je to iba póza. Ich spôsob, ako zaujať. Od začiatku sa chceli odlišovať.

Od začiatku boli odlišní. Aj moji kolegovia tak uvažovali. „Majú neľudské heslá, a hoci sľubujú nebo, zatiaľ len kričia.“ „Kiežby si mala pravdu,“ zatvárila sa Lili, akoby poznala osud sveta.

„Lili,“ pokúsila som sa usmiať, „azda si nemyslíš, že Nemci sú padnutí na hlavu,“ naklonila som sa k nej. „Uvidíš, prehrmí to.“ Zdalo sa, že som ju upokojila. O politike som stále vedela málo, ale toto tu bolo skutočne absurdné. Sme slobodná krajina, nie diktátorský štát.

Po polhodine ma to začalo nudiť a aj na Lili som videla, že by už chcela odísť. Lenže Goebbels nemal v pláne prestať. Rečnil a rečnil. Nejaká staršia dáma vedľa nás štuchala do svojho spoločníka a pýtala sa, či ten chlap bude rozprávať ešte dlho, lebo chce stihnúť divadelné predstavenie. Tlmene sme sa s Lili zasmiali. Očividne sem nie každý prišiel z presvedčenia a dobrovoľne. Predpokladám, že mnohých ešte stále hnala zvedavosť. Robotnícka strana tu robila poriadny hurikán.

POZOR SÚŤAŽ!

Súťažná otázka: Aké povolanie má hlavná postava knihy, Lina?

Správna odpoveď: Lina je žurnalistka

Knihu získava: Marián Bračok zo Zvolena a Ľudmila Žižákováz Bratislavy

Srdečne blahoželáme!