Strhujúci príbeh slávnej maliarky Fridy Kahlo

Včera sa konečne konala vernisáž. Predstav si, kto prišiel zablahoželať Tvojej Friduche! Boli tam všetci — velikáni ako Picasso a Kandinskij, aj Paalen, Miró a, prirodzene, Duchamp, ale aj hajzlíci Breton a jeho pätolizači.
Zajtra alebo pozajtra sa pôjdem s Picassom najesť, pozval ma....

Maren Gottschalk je vynikajúca rozprávačka a jej Frida je strhujúci román o živote a diele pozoruhodnej umelkyne. Už samotné čítanie je zážitok, ktorý vás obohatí – autorka zručne kombinuje fakty, skutočné udalosti s fiktívnym príbehom. Napokon z toho vznikol pútavý a inšpiratívny portrét legendárnej umelkyne...ale aj ženy. Je to nielen nádherná oslava umenia, no tiež lásky a života ako takého.

Čo hovorí o životopise autorka Maren Gottschalk?

 

  V roku 1938 prichádza Frida Kahlo do New Yorku, aby tam uviedla svoju prvú samostatnú výstavu. A zatiaľ čo doma sa jej rúca manželstvo so slávnym maliarom Diegom Riverom, v Amerike zažíva triumfálny úspech – newyorské umelecké kruhy ju oslavujú, nachádza nových priateľov a nemá núdzu ani o ctiteľov. Do jej života opäť vstupuje úspešný fotograf Nickolas Muray, ku ktorému už dlhšie prechováva hlboké city.

Strhujúci príbeh slávnej maliarky Fridy KahloA práve tento vzťah tvorí kostru celého románu. Frida zažíva vzrušujúce chvíle aj v Paríži, kam odchádza na pozvanie Andrého Bretona. Stretáva sa s velikánmi tamojšej umeleckej scény - Pablom Picassom, Marcelom Duchampom, Maxom Ernstom či Joanom Miróom, ktorí pozitívne hodnotia jej originálnu tvorbu, odrážajúcu jej zložitú, náruživú a nespútanú podstatu.

Po šiestich mesiacoch v zahraničí sa Frida Kahlo vracia do rodného Mexika už ako uznávaná umelkyňa a nezávislá žena, pripravená na nový začiatok tak v umení, ako aj v súkromnom živote.

Frida je mimoriadne vydarená biografia, ktorá vychádza v edícii Životy slávnych. Nepribližuje celý život Fridy – napokon, takých životopisov vyšlo už viacero. Sústredí sa najmä na obdobie jej vzostupu, keď doslova ohúrila celý umelecký svet a stala sa maliarskou hviezdou.

Maren Gottschalk je uznávaná historička a publicistka. Prečítala všetko o Fride, preštudovala katalógy, obrazové publikácie, listy aj ilustrovaný denník. A najmä – navštívila Mexiko a išla po stopách Fridy Kahlo.
„Život a dielo Fridy Kahlovej ma sprevádzajú už dlhé roky. Cestovala som do Mexika, navštívila som miesta, kde žila. Blažená som sa prechádzala v Casa Azul v Coyoacáne, v dome, kde sa narodila a kde zomrela. Frida je prítomná v každom kúte — v pokojnom patiu, v záhrade, v spálni s baldachýnovou posteľou, v kuchyni so žltými stoličkami... Navštívila som aj ateliér Casa Estudio v San Ángel, Fridinu školu, nemocnicu a iné miesta, dôležité v jej živote,“ vysvetľuje autorka.

Milan Buno, knižný publicista

Strhujúci príbeh slávnej maliarky Fridy Kahlo