Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Samantha Shannonová: Zber kostí

Od čias megaúspechu Harryho Pottera knižný svet neustále očakáva nového ,,mesiáša” so sériou príbehov, ktoré by opäť raz pobláznili čitateľov po vzore najúspešnejších hudobníkov, či športovcov tejto planéty. Odvtedy sa už objavilo niekoľko náznakov – Twilight, Hry o život, Päťdesiat odtieňov sivej, 27.7. dorazia na Slovensko Hry o tróny, - ale J. K. Rowlingovú z pomyselného postu kráľovnej knižného trhu stále nik významnejšie neohrozil.

Keď šéfredaktorka vydavateľstva Bloomsbury ohlásila nový objav, prirovnávajúci, mladú spisovateľku k najznámejšej anglickej autorke, knižný svet spozornel. V tom čase mala Samantha Shanonová iba 19 rokov a s vydavateľstvom Bloomsbury podpísala šesťciferný kontrakt na prvé tri časti predpokladanej sedemdielnej dystópie.

Jej prvý diel pod názvom Zber kosti vychádza na Slovensku iba necelé štyri mesiace po celosvetej premiére.

Píše sa rok 2059.

Je silná, rýchla a vie niečo, čo nedokáže nikto – čítať v myšlienkach iných ľudí a pohybovať sa v ich mysli. Paige, Bledá snívačka. Vyrastá vo svete, kde neexistuje sloboda a jasnovidectvo je najväčším prečinom. Preto sa pridá k spoločnosti Sedem pečatí, kde sú všetci jasnovidci a navzájom sa ochraňujú.

Raz pri razii v metre ju predsa len chytia a odvlečú do zakázaného mesta, v ktorom vládnu neznáme bytosti Refaimci. Tu sa stretáva s Arcturusom, mladým Refaimcom so zlatými očami. Je krásny a tajuplný, jeho myšlienky sú pre ňu záhadou. A práve k nemu sa dostáva ako otrokyňa. Ich vzťah je spočiatku napätý, plný nenávisti, ale aj vzájomnej príťažlivosti…

Zber kostí rozvíja tému zločineckého podsvetia v budúcnosti, v ktorej existuje jasnovidectvo; je to sčasti fantasy, sčasti predstava tej najhoršej budúcnosti, ale v zásade fascinujúca. Je to úžasne rozsiahly svet s tolkienovskými dodatkami, glosármi a mapami zasadený do prostredia Hier o život, okorenený pár Odtieňami sivej.

Knižné práva sa predali do dvadsaťjeden krajín a filmové práva si zaistila spoločnosť The Imaginaruim Studios pod vedením vynikajúcich špecialistov na filmové triky, Andyho Serkisa a Jonathana Cavendisha, ktorí sa rozhodli realizovať celú sedemdielnú sériu spolu so štúdiom 20th Century Fox.

Knihu vyhráva: Jozefína Ilavská z Popradu a Daniel Koch z Moravian

Samantha Shannonová: Zber kostí