Olívia a tajomstvo starých hodín

Krásny deň, či večer!
Náš projekt je celkom prostý. Chceme urobiť radosť deťom. 
Krajina peciválov, tak sa volá prvá zo série pripravovaných kníh o Olívii, jej dvoch bratancoch a malom vtáčikovi z hodín, ktorého prebudí nezvyčajná túžba jedného z chlapcov. V dobrodružnom príbehu, ktorého väčšia časť sa odohráva v 16. storočí v Bruseli, sa naši hrdinovia stretnú so svojimi novými kamarátmi Pietrom a Janom. A zažijú tu s nimi neobyčajné dobrodružstvo. Spoznajú svet, ktorý je taký podobný a zároveň nepodobný tomu, v ktorom žijú. Spoznajú svet obrazov Pietra Brueghela st., stretnú postavy, ktoré do nich vmaľoval, a ktoré sa stanú súčasťou ich neobyčajného výletu.

Náš cieľ?
Chceli by sme cez tieto príbehy pomaly otvoriť/otvárať deťom svet umenia. Myslím si, že táto cesta  je pre ne tá najschodnejšia. Že sa práve takto dá hravým nevtieravým spôsobom dosiahnuť, aby v napätí a očakávaní, spolu s hlavnými hrdinami, (s)poznávali dobu, život a reálie časov dávno minulých, no i tú najsúčasnejšiu umeleckú tvorbu. Cez obraz, cez slovo, cez príbeh.

Kto sme?
Autorkou námetu celého projektu a spoluautorkou tohto dielu je Zuzana Konopásková. Učí, píše, sníva a hlavne sa v posledných rokoch venuje deťom. Pracuje s ich tvorivosťou, fantáziou a nekonečnou radosťou zo skúšania a poznávania všetkého nového (Feel Art, n.o.). Spolu s ňou  knihu napísala Lucia Hanus. Pod týmto preudonymom sa skrýva mladá žurnalistka, ktorej radosť z písania ocenia isto nie len tí malí. A keďže je to kniha pre deti a jej hlavnými hrdinami sú deti (Olívia, Oskar a Oliver), časť ilustrácií do knihy vytvorila malá Serafínka Janošková, ktorá je rovesníčkou hlavnej hrdinky, malej Olívie. A práve tá  má potrebu zaznamenávať na papier všetko, čo prežije a nad čím premýšľa.
 Olívia a tajomstvo starých hodín

Prečo potrebujeme takú veľkú sumu?
Na pokrytie nákladov potrebujeme získať sumu, ktorá je skutočne dosť vysoká. Chceme totiž, aby bolo v knihe aspoň 6 reprodukcií originálov diel Pietra Brueghela st. Získanie autorských práv na ich zverejnenie sa stalo najvyššou položkou nášho rozpočtu. Bez týchto reprodukcií by projekt stratil svoj zmysel.

Slovensky i česky
Knihu chceme vydať súčasne v slovenskom i českom jazyku. Prečo aj český jazyk? Pretože príbeh začína a končí v pôvabnej stredočeskej dedine, v ktorej jedna z autoriek prežívala každoročne svoje prázdniny. A spomienky na ne sú také čarovné, že sa samé ponúkajú k tomu, aby sa stali súčasťou našej série kníh. 

Môžme teda začať?
Kniha je už niekoľko mesiacov na svete. Takže ju len trocha oprášime a budeme čakať, ako to celé dopadne. Veríme, že sa z nej deti budú môcť tešiť už na prelome rokov. Ak sa podarí sumu vyzbierať skôr, možno by sa z nej mohli tešiť už aj na Vianoce. Ale to by sme boli asi priveľmi veľkí idealisti.
Veľmi by sme si priali, aby projekt vyšiel, a aby sa deti nedočkavo tešili na pokračovanie príbehov o Olívii.
Držíme si palce a ďakujeme :)
Ak by ste chceli podporiť tento projekt, kliknite tu: https://www.startovac.cz/projekty/olivia-a-tajomstvo-starych-hodin/

  použité reprodukcie zdroj: wikimedia