Obklopený psychopatmi

„Zvádzajú, klamú. Podvádzajú, manipulujú, kradnú, parazitujú. Energiu získavajú ničením druhých. To je hlavný zdroj ich sily. Myslíte si, že preháňam? Ani trochu. Po prečítaní tejto knihy možno v noci nezaspíte.“ Thomas Erikson

Thomas Erikson, úspešný lektor a autor populárno-náučných kníh o komunikácii a správaní ľudí, ktorý sa preslávil vo svete svojím bestsellerom Obklopený idiotmi, prichádza s novinkou Obklopený psychopatmi.

Určite to poznáte – niekto vás ohúri svojím šarmom, a skôr než sa nazdáte, zistíte, že si s vami robí, čo chce. Veríte jeho slovám, pretože znejú dobre, hoci sú to často lži. Ťahá za vaše nitky až do posledného dychu.
Pravdepodobne máte jedného z nich vo svojom okolí – či už ide o šéfa, kolegu, priateľa alebo príbuzného. Psychopatov je v spoločnosti viac, než si myslíte.
Prostredníctvom konkrétnych príbehov reálnych ľudí vám Erikson vo svojej novinke ukáže, ako spoľahlivo rozoznať prejavy psychopatie v bežnom živote, odhalí vám techniky skúsených manipulátorov a naučí vás, ako sa im brániť.

Kto je v skutočnosti manipulátor?

Začítajte sa a prekuknite potenciálnych psychopatov, kým nie je neskoro!

Nepríjemná skúsenosť
Asi rok po vydaní knihy Obklopený idiotmi sa mi udiala zvláštna, priam nepríjemná vec. Po prednáške, ktorú som mal na univerzite, prišiel za mnou istý mladík. Postavil sa rovno predo mňa, zoči-voči, v podstate sa predral cez ostatných, ktorí sa so mnou tiež chceli rozprávať. S rozhodným pohľadom vyhlásil, že sa nenašiel ani v jednej farbe. Spýtal som sa ho, ako to myslí. Vraj ho nevystihuje nič z toho, čo som povedal. Rozhodol sa, že je zástupcom piatej farby. Okrem toho ho zaujímalo, ako sa dá prispôsobiť ostatným farbám. Dožadoval sa presného návodu a voľba jeho slov bola naozaj pozoruhodná. Chcel vedieť, ako sa dajú tieto poznatky najlepšie využiť.
Dobre. Dal som mu štandardnú odpoveď. Nemal som totiž čas ani príležitosť podrobne ho analyzovať. Len čo pochopil, že svojím prístupom nedosiahne, čo chce, ustúpil bokom. Z miestnosti však neodišiel. Ostal stáť niekoľko metrov ďalej a pozoroval ma, až kým som nedokončil rozhovory a nezbalil sa.
Výraz pozoroval to asi úplne nevystihuje. Približne desať minút na mňa nehanebne zízal. Medzitým ho pozdravilo viacero prítomných. Usmiali sa naňho a on každému úsmev opätoval. V skutočnosti sa však neusmieval. Iba to predstieral. Tvár sa mu zvraštila do niečoho čudného, čo vyzeralo ako úsmev. Niektorí zo žiakov sa zatvárili neisto, iní to očividne nepovažovali za nič nezvyčajné. Mladík po každom úsmeve okamžite zvážnel a ďalej si ma obzeral. Bolo to nesmierne nepríjemné.
Čo vlastne myslel otázkou, ako by mohol tieto poznatky najlepšie využiť?
Odrazu mi došlo, že mal v jednej veci pravdu. Metóda DISA sa nehodí úplne na každého. Časť obyvateľstva sa nedá kategorizovať. Jestvujú výnimky, pri ktorých by sme sa mali mať na
pozore. Všetci sme zrejme počuli o šikovných manipulátoroch, podvodníkoch. Ako ma mohol tak oblafnúť? Prečo mi nedošlo, že je klamár? Takto uvažuje väčšina obetí. Presne tak. Prečo? Nuž, títo jedinci presne vedia, ako obrátiť vaše správanie proti vám. Inštinktívne vytušia, ako druhého
zmanipulovať, aby spravil prakticky čokoľvek. Navyše dokážu obalamutiť takmer každého pomocou informácií, ktoré o danej osobe zistili. Cieľ majú pritom vždy rovnaký – dosiahnuť, čo chcú. A zanechávajú za sebou zmätok, trápenie, bolesť.

Súťažná otázka: 

Ako sa volá prvá kniha Thomasa Eriksona, ktorá je vtipnou príručkou, ako porozumieť ľudom okolo nás?

Správna odpoveď: Prvá kniha Thomasa Eriksona sa volá "Obklopený idiotmi".

Knihu vyhráva Darinka Gregorová z Martina

Srdečne blahoželáme!

Obklopený psychopatmi