Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Motivácia a osobnosť

Motivácia a osobnosťMaslow, Abraham H.
Motivace a osobnost

Preklad: Le Roch, Pavla
Ľudskému životu nikdy plne neporozumieme, pokiaľ nebudeme brať do úvahy najvyššie ašpirácie človeka. Rast, sebaaktualizácia, usilovanie o zdravie, hľadanie identity a autonómie, túžba po dokonalosti (a ďalšie spôsoby, ako vyjadriť smerovanie „nahor“) je potrebné chápať ako veľmi rozšírené a snáď aj univerzálne ľudské sklony.
V knihe Motivace a osobnost predstavuje Maslow systematickú teóriu a aplikáciu motivácie a osobnosti, ktorú vyvodil zo syntézy troch prístupov: holistického, dynamického a kultúrneho. Ponúka rozšírenie našeho chápania ľudskej osobnosti pohľadom do „vyšších“ úrovní ľudskej podstaty. Jeho teória je dnes citovaná nielen v psychológii, ale tiež vo vzdelávaní, managemente, sociológii a mnohých ďalších humanitných odboroch. Jej znalosť patrí k základom poznania o ľudských potrebách a hodnotách, ktoré človeku „umožňujú byť dostatočne silný a ľudský, aby prevzal kontrolu nad svojim osudom“.
Abraham H. Maslow bol americký psychológ, predstaviteľ humanistickej psychológie ako tretieho prúdu v psychológii a holistického prístupu ku štúdiu osobnosti. V Portále vyšla jeho zásadná kniha O psychologii bytí.
brož., 376 str., 569 Kč

Vydalo vydavateľstvo PORTÁL.
K téme doporučujeme tiež: O psychologii bytí, Teorie terapie a osobnosti, Být sám sebou

Motivácia a osobnosť