Mix westernu, detektívky a gotického hororu. Zakliaty kláštor

Plnokrvný napínavý a dobrodružný príbeh, v ktorom autor mieša žánre, ale spôsobom, ktorý vás bude baviť. Zakliaty kláštor je prvým románom z cyklu Šarkanove poklady. Dobrodružný príbeh s prvkami detektívky, westernu a gotického hororu s ilustráciami úspešného výtvarníka Michala Ivana.

Mix westernu, detektívky a gotického hororu. Zakliaty kláštorŠarkan sa vracia.
Po trinástich rokoch v zámorí, kde bojoval vo vojne Severu proti Juhu a strážil zákon v západnom pohraničí, mieri Adam Šarkan naspäť na rodný Gemer. Jeho sestra Júlia ho prosí o pomoc s pátraním po svojom manželovi. Zeman Henrich Belohorský totiž záhadne zmizol počas hľadania bájneho pokladu červených mníchov niekde v horách za Jelšavou.

Stopa vedie aj na faru v neďalekých Drienčanoch, kde sa k výprave pripoja miestny znalec povestí Pavol Dobšinský a jeho pastorkyňa Zuzana Kráľovičová. Cestou vysvitne, že Henrichovo zmiznutie by mohlo súvisieť s nedávnym prepadnutím zásielky peňazí pre správu coburgovského panstva. A čosi vie aj obávaný barón Horváth, ktorý vlastní dom zakázaných potešení a vraj paktuje s pochybnými živlami.

„Tento román mi zrel v hlave vyše dvanásť rokov a viackrát menil zápletku i žánrové zaradenie,“ približuje Juraj Červenák. „Spočiatku malo ísť o mysterióznu detektívku s Dobšinským v úlohe vyšetrovateľa a motívmi z jeho rozprávok, hlavne tých temnejších. Neskôr som sa začal pohrávať s myšlienkou na dobrodružný príbeh o indianajonesovskom hľadaní pokladu, ktorého hrdinom by bol navrátilec z Ameriky, akýsi gemerský pištoľník. Jedného dňa som sa rozhodol, že tieto dva námety spojím do jednej poriadne divokej zmesi... a tak vznikol Zakliaty kláštor.“

Zakliaty kláštor sa začína westernovou kapitolou, Adam Šarkan je na Divokom západe. Výborne vystihnuté prostredie, doba, atmosféra...možno vám pri čítaní napadnú westernové esá typu Louis L´Amour, či Zane Grey.

Potom sa Adam presúva na Gemer, spoznávame farára Dobšinského, je tu pastorkyňa Zuzka... a dedinka Drienčany. Do toho historické nuansy, pozadie...pluk Lincolnových slovanských strelcov, poklad johanitov, zberateľ rozprávok Pavol Dobšinský, tajomná gemerská krajina... Zručne vystavaný dobrodružný príbeh, ktorý žánrovo vyzerá na poriadnu divočinu, ale nenechajte sa odradiť. Práve naopak.

A treba pochváliť Michala Ivana, ktorý ilustroval knihu - kresby rozmiestnené v rámci príbehu dotvárajú jeho celkovú atmosféru a bol to rozhodne výborný výber výtvarníka, aj jeho štýlu kresieb.

Milan Buno, knižný publicista

Mix westernu, detektívky a gotického hororu. Zakliaty kláštor