Cestujte po Slovensku a spoznávajte Filmové miesta

Táto kniha poteší predovšetkým filmového diváka a lovca zážitkov, prechádza po Slovensku a identifikuje scény, budovy, ulice, miesta aj vďaka mapám a pátra po spojitostiach. Aj vďaka rozprávaniu filmárov, hercov a komparzu. Do knihy prispeli informáciami aj múzeá a ľudia, ktorí filmovanie zažili na vlastnej koži. Prináša pohľad na lokality, ktoré zo spojitosti s filmom ťažia, alebo naopak zostáva tajomstvom ich vzťah k filmu a s ním spojené zaujímavosti.

Kde všade sa mohli objaviť filmári a najmä aké zaujímavé filmové miesta máme na Slovensku? O tom hovorí knižná novinka Filmové miesta Tomáša Galierika.

Slovensko zaujíma filmárov neustále. Neustále ich zaujímame pre krásne prírodné scenérie, hrady a zámky, či dokonca jaskyne a rôzne architektonické ojedinelosti. Napríklad Jennifer Lawrence, oscarová herečka známa zo série Hunger Games, nakrúcala v Petržalke a v budove Slovenského rozhlasu akčný triler Červená volavka (Red Sparrow, 2018).

Obrátená pyramída, slávna budova v centre Bratislavy, predstavovala architektúru Sovietskeho zväzu. Popradské letisko zaujalo autorov hororu Krvavo červené nebo (Blood Red Sky, 2020) a diaľnica na severnej D3 zase autorov seriálu Tom Clancy´s Jack Ryan.

Pritom ako domáca krajina sme miestom nakrúcania primárne domáceho filmu. Bojnický zámok, Oravský hrad, alebo Červený Kameň by dokázali rozprávať mnoho filmárskych príbehov. Veľa z nich nachádza priestor v spomínanej knižnej novinke Filmové miesta.

Keď americkí filmári chcú nakrúcať stredoveký film, potrebujú rozsiahle kulisy. Alebo siahnu po európskych hradoch. Zvyšok je už len problémom logistiky a spolupráce. Na Spišskom hrade sa už nakrúcali rôzne filmy, americké, aj britské. Oravský hrad je slávnym hradom Upíra Nosferatu (1922), ale tiež Draculu (2019).

Významným miestom zostávajú rezervácie ľudovej architektúry, aj Slovenský raj a Tomášovský výhľad. A to nie len pre propagačné videá, ale hlavne pre domácu tvorbu. Vari neexistuje návštevník Jahodníckych hájov a martinského Múzea slovenskej dediny, ktorý by nerozoznal dom zo slávnej Perinbaby (1985). Múzeum Oravskej dediny v Zuberci je scénou filmov pre československý film, taliansky, aj film novodobý. Nakrúcali v ňom aj scény pre filmovú novinku Správa (2021) Petra Bebjaka. Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke bolo scénou pre Legendu o Lietajúcom Cypriánovi (2010), český film Želary (2003) aj Jakubiskov Pehavý Max a strašidlá (1987).

Kniha Filmové miesta svojho čitateľa sprevádza od predstavenia slovenského filmu a jeho histórie, cez jednotlivé miesta, mestá, obce a objekty na mape Slovenska. Začína Bratislavou, ktorá sa prekvapivo objavuje aj vo filmoch, kde o nej neexistuje žiadna zmienka. Kniha mimo film uvádza aj nemálo seriálov a niekoľko videoklipov. Tých aktuálnych, aj dávno zabudnutých. Nakrúcaných v hlavnom meste, alebo na miestach roztrúsených po Slovensku a okolitých krajinách.

 Cestujte po Slovensku a spoznávajte Filmové miesta