Za vznik vrások si môžeme aj sami. Pozor na tieto zlozvyky!

Za vznik vrások si môžeme aj sami. Pozor na tieto zlozvyky!

Väčšina z nás sa snaží proces starnutia spomaliť. Používame výživné krémy s ochranným faktorom, navštevujeme pravidelne kozmetičku, aspoň čiastočne sa snažíme ozdraviť aj jedálniček a pravidelne piť.

Napriek tomu sme v nejednom prípade so stavom svojej pleti nespokojní a pátrame po príčine. Len málokomu napadne, že za vznik vrások môžu byť zodpovedné nielen slnečné lúče, stres, deficit spánku, cigarety či nadbytok cukru, ale aj niektoré pravidelne sa opakujúce nesprávne návyky. Na čo sa oplatí dať si pozor?
 

  • Trenie očí


Čo urobíme, keď dlho hľadíme do počítača alebo intenzívne pracujeme na nejakom projekte? Zložíme si okuliare a poriadne si pretrieme oči. Najhoršie je, že to robíme niekoľkokrát za deň. Tento zlozvyk spôsobuje, že šúchanie citlivej pokožky okolo očí ju neprirodzene napína s urýchľuje jej starnutie.

Čo s tým? Oveľa lepšie urobíme, keď si po hodine namáhavej práce s počítačom doprajeme niekoľko jednoduchých cvičení, ktoré prinesú zraku skutočnú úľavu. Ako na to? Najprv oči pevne zatvoríme, počítame do päť a potom ich na rovnaký čas otvoríme. Pri druhom cviku zdvihneme ukazovák a pomaly ho približujeme a odďaľujeme od očí, pri treťom sa zadívame do diaľky a očami pohybujeme smerom nadol a nahor, potom doprava a doľava. Všetky cviky zopakujeme za sebou aspoň po 5 opakovaní.
 

  • Spanie na bruchu


Dermatológovia upozorňujú, že pravidelné spanie na bruchu prispieva k vzniku spánkových vrások. Tie bývajú spočiatku viditeľné len ráno, s pribúdajúcim časom sú zreteľné počas celého dňa. Spôsobuje ich skutočnosť, že koža je v tejto polohe mechanicky zaťažovaná v dôsledku dlhodobého kontaktu s vankúšom. Okrem vzniku vrások je spanie na bruchu zodpovedné aj za bolesť chrbta, ochabnutie prsného svalstva či za škrípanie zubov.

Čo s tým?Pri spaní preferujme polohu na chrbte, pri ktorej sa líca neopierajú o podložku. Čo sa týka voľby vankúša, z tohto pohľadu je dobrou voľbou väčší a mäkší vankúš.

  • Žuvanie žuvačky


Ešte donedávna bol vplyv žuvania žuvačky na vznik vrások považovaný za mýtus. Avšak množia sa názory plastických chirurgov, ktorí to až za taký veľký nezmysel nepovažujú. Skôr naopak. Podľa nich k vytvoreniu drobných vrások okolo úst a na perách dochádza za predpokladu, že splníme dve podmienky – žuvačku máme v ústach po celý deň a prežúvame stále rovnakým spôsobom. To znamená, že je nadmerne zaťažovaná tá istá svalová skupina, tkanivá strácajú elasticitu a vrásky sú na svete.

Čo s tým? Ak si dáme jednu žuvačku denne, určite to problém nie je. V prípade, že túto maškrtu máme v ústach stále, môžeme jej používanie obmedziť napríklad využitím rôznych pastiliek či sprejov pre svieži dych. 
 

  • Pitie slamkou


Na jednej strane používaním slamky pri pití chránime svoje zuby pred vznikom škvŕn, na druhej strane si koledujeme o vznik vrások, pretože sa jedná o pravidelný a rovnako sa opakujúci pohyb.

Čo s tým? Aj v tomto prípade platí, že všetko s mierou. Ak používame fľašu so slamkou denne, lebo je pre nás pomocníčkou pri dodržiavaní pitného režimu v práci či doma, skúsme jej používanie kombinovať napríklad s pitím z pohára.

Mirka