Vyberáme elegantnú pánsku košeľu

Nie je košeľa ako košeľa. Rôzne materiály, strihy a tvar goliera urobia z každej košele originálny kúsok, ktorý sa hodí na niečo iné. Správnu košeľu si vyberajte podľa viacerých kritérií, ale dajte pozor aj na detaily.

Golier

Ak nosíte často obleky a saká, golier je jedinou časťou košele, ktorú je vidieť. Preto by ste naň mali prihliadať. Oválne goliere „club collar“ nie sú vhodné na spoločenské udalosti, okrem toho sa hodia všade – na bežná nosenie, ale aj na neformálne akcie. Všeobecne ale platí, že ak je vaša tvár úzka, alebo oválna mal by mať golier širšie roztvorené špičky. Ak máte okrúhlu tvár vyberajte si užší špicatý golier.

Vrecko

Pánske elegantné košele, vhodné na spoločenské udalosti sú bez náprsného vrecka. To je jediná výnimka, kedy je vrecko neprípustné. Dajte si ale pozor, aby bolo čo najmenej nápadné. Ak má košeľa vzor je preto dôležité aby vrecko nadväzovalo na vzor.

Léga

Možno tento pojem nepoznáte, ale určite ho má každá košeľa. Je to časť látky v strede košele, ktorá slúži na zapínanie gombíkov. Z tohto hľadiska delíme košele na tri druhy
    • Bezšvová léga – ide len o zohnutú, prežehlenú a jemne zošitú látku.
    • Štandardná léga – na košeli je pás látky s gombíkovými dierkami našitý. Tento typ pôsobí najrobustnejšie.
    • Zakrytá léga – gombíkové dierky sú zakryté látkou, takže keď máte košeľu zapnutú nie je vidieť gombíky.

Rukávy

Na rozdiel od dámskych košieľ a blúzok sa košele pánske delia len na dlhý a krátky rukáv. Košele s krátkym rukávom sú vhodné na nosenie do práce, voľný čas a neformálne spoločenské podujatia. Pokiaľ ale hľadáte košeľu na formálne a významné spoločenské akcie určite by mala mať dlhý rukáv.

Materiál

Košele môžu byť zhotovené z množstva materiálov. Pokiaľ ale hľadáte kvalitu, eleganciu a pohodlie vyberajte si košele z prírodného materiálu.
    • Bavlnené – zaistí vám tepelný komfort – odvádza pot a zaisťuje prúdenie vzduchu. V lete sa v nej nespotíte a poskytne aj dostatočnú ochranu pred chladom.
    • Bavlnené s prímesou umelých materiálov (polyamid, lycra) – tieto látky vynikajú rýchlim schnutím, menšou krčivosťou a aj pružnosťou. Tento materiál je vhodný na športové a voľnočasové oblečenie. Pokiaľ sa chystáte na spoločenskú udalosť určite si vezmite košeľu z bavlny.