Večerné zvyky, ktoré dajú zbohom zdravej, krásnej a mladistvej pokožke

Večerné zvyky, ktoré dajú zbohom zdravej, krásnej a mladistvej pokožke

Večerná starostlivosť patrí medzi kľúčové zložky každodennej starostlivosti o pleť. Ktoré večerné zvyky najčastejšie sabotujú úsilie získať nádhernú pleť?

Nedôsledné odlíčenie mejkapu a čistenie pokožky

O tom, aké je podstatné večer odstrániť z pokožky mejkap, ste už určite počuli. Čo však v prípade, že mejkap na pokožke nemáte? Aj tu je veľmi dôležité pokožku dôkladne očistiť, pretože práve v noci prebiehajú procesy, ktoré pokožku obnovujú. Ideálne je použiť prípravok, ktorý ju jemne vyčistí (napríklad čistiaci gél či špeciálne detoxikačné mydlo), následne siahnuť po pleťovom mlieku či vode, ktoré sú určené na dočistenie pokožky a až potom naniesť nočný a očný krém.


Krátky spánok


Odborníci sa väčšinou zhodujú, že ideálna doba spánku by mala trvať 7 – 8 hodín. Ak spíte menej, môžete si tým poškodzovať nielen zdravie, ale aj stav pokožky. To preto, lebo pleť má menej času na regeneráciu, čo môže viesť k zvýšenej tvorbe vrások či nevzhľadným kruhom pod očami.


„Špinavé“ obliečky


Pre zdravie a krásu pokožky je dôležitá aj maličkosť v podobe čistej obliečky na vankúši. Ak ju meníte menej často ako raz týždenne, sú na nej zhromaždené, napríklad baktérie, zvyšky odumretých kožných buniek či potu, čo neprospieva pokožke tváre. Ideálnou voľbou sú saténové obliečky, ktoré budete meniť raz za sedem dní.


Neprimeraná teplota a vlhkosť vzduchu v spálni


Nepriateľom zdravej a mladistvo vyzerajúcej pokožky je suchý vzduch, ktorý je typický napríklad pre spálne v panelových bytoch najmä počas zimy. Ako mu predísť? Riešením je použitie zvlhčovača, ktorý môže byť zapnutý po celú noc. Nápomocné v tomto smere sú aj nádobky s vodou umiestnené na radiátore. Zabránite tak nadmernej suchosti pokožky. Dôležitá je aj teplota v spálni – vyhnite sa prekurovaniu. Ideálom pre zdravie i pokožku je 18 stupňov Celzia.


Používanie nevhodnej kozmetiky


Kozmetika, ktorú používate na večernú starostlivosť o pleť, by mala korešpondovať s vaším typom pleti, vekom a tiež špecifickými potrebami. V tomto smere je dôležité nespoliehať sa na reklamy, ktoré sľubujú zázračné účinky, ale otestovať viacero produktov či značiek a vybrať si to najvhodnejšie. Za zváženie stojí používanie organickej či aspoň prírodnej kozmetiky, ktorá nebude vašu pleť dennodenne zaťažovať zbytočnou „chémiou“.


Horúca voda


Horúca sprcha či kúpeľ sú síce veľmi príjemné, no majú aj svoje negatíva, ako napríklad narušenie prirodzenej ochrannej bariéry kože. Oveľa lepšie je dopriať si každodenne sprchu vlažnou vodou, ktorá pokožku zbytočne nevysúša. Platí to aj pre umývanie tváre či rúk.


Mobil v posteli


Mať mobil na nočnom stolíku počas celej noci, alebo sa s ním „hrať“ pred spaním, je zvyk, ktorý v dlhodobejšom horizonte poškodzuje zdravie i stav pleti. Mobil je totiž okrem iného plný baktérií, ktoré si prostredníctvom rúk prenesiete aj na pokožku tváre. To platí aj vtedy, ak večer telefonujete a mobil máte pri uchu.


Ignorovanie starostlivosti o pery


Väčšina z nás si večer na tvár poctivo nanesie nočný a očný krém, no na starostlivosť o pery zabúdame. Pritom večer je na to ideálny, pretože počas noci nerozprávame, nejeme a ani nepijeme. Čiže zložky, ktoré obsahuje napríklad balzam na pery, môžu naplno pôsobiť.

-w-