Mliečny kúpeľ – jeden z trendov roku 2020. Ako ho pripraviť?

História mliečneho kúpeľa siaha už do staroveku. Kúpele v osľom mlieku milovala i kráľovná Kleopatra. Takýto kúpeľ má množstvo výhod od regenerácie, cez priaznivé účinky na psychiku až po redukciu vrások, celkové upokojenie a vyživenie pokožky.  

Čo je mliečny kúpeľ a ako ho pripraviť?

Už samotný názov napovedá, že sa jedná o kúpeľ, v ktorom je jednou z hlavných ingrediencií mlieko. Pričom sa nemusí jednať iba o živočíšne mlieko alebo cmar, ale aj o ľubovoľné rastlinné alternatívy, akými sú kokosové, ovsené či mandľové nápoje. Mliečny kúpeľ s materským mliekom je stvorený pre najmenších, nakoľko napomáha riešeniu lokálnych kožných problémov.

Ďalšími zložkami sú esenciálne oleje podľa vlastného výberu, ktoré sa používajú spolu s nosným olejom, ako napríklad s kokosovým, mandľovým či avokádovým. Do kúpeľa sa dajú pridať aj ďalšie ingrediencie – epsom soľ, med či sóda bikarbóna. Jednotlivé ingrediencie pridávame postupne do teplej vody.

Suroviny na mliečny kúpeľ si vyberáme podľa toho, aké benefity chceme z neho čerpať, poprípade podľa dostupnosti jednotlivých zložiek v našej domácnosti. Ak potrebujeme pokožku upokojiť a hydratovať, zvolíme si, napríklad ovsené mlieko. Pridáme levanduľový esenciálny olej s nosným kokosovým olejom. Nakoniec môžeme doplniť ešte med. Vo vani odpočívame 20 – 30 minút pri svetle sviečok a príjemnej hudbe.

Tipy na prípravu mliečneho kúpeľa

Tip 1
Do teplej vody dáme 2 šálky kefíru, 1 šálku epsom soli, ½ šálky sódy bikarbóny, 1 čajovú lyžičku jojobového oleja, 5 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja a 5 kvapiek ružového esenciálneho oleja.

Tip 2
Na prípravu výživného mliečneho kúpeľa budeme potrebovať šálku sušeného mlieka, ¼ šálky himalájskej soli, 1/8 šálky sódy bikarbóny, 2 čajové lyžičky mandľového oleja, 1 čajovú lyžičku medu, 10 kvapiek éterického oleja ylang ylang a 2 lyžice ružových púčikov.

Tip 3
Do vody pridáme 2 šálky kozieho mlieka ¼ pohára medu, niekoľko kvapiek kadidlového oleja, ktorý eliminuje stres a úzkosť a ½ šálky himalájskej soli.

Výhody mliečneho kúpeľa v kocke

Mliečne kúpele pôsobia ako píling, pretože obsahujú kyselinu mliečnu. Tá napomáha pokožke zbaviť sa odumretých kožných buniek. Okrem toho má protizápalové a hydratačné vlastnosti. Môže pomôcť pri spáleninách od slnka, pri nadmerne vysušenej pokožke a ďalších kožných ťažkostiach. Okrem toho má kúpeľ sám o sebe upokojujúce účinky, ktoré možno znásobiť použitím správneho esenciálneho oleja.

Mirka 
Autor fotografie:https://pixabay.com/photos/woman-beauty-face-girl-model-2498668/