Máte suché a lámavé vlasy? Možno im chýbajú lipidy

Lipidy – málokto o ich existencii vie, no pre našu korunu krásy sú nepostrádateľné. Majú významný vplyv nielen na vzhľad vlasov, ale tiež na ich odolnosť voči mechanickému poškodeniu a vonkajším vplyvom. Ako spoznať, že vašej hrive chýbajú?

Že vaše vlasy nemajú dostatok lipidov spoznáte celkom jednoducho. Sú suché, lámavé a bez života. Správna starostlivosť a vlasová kozmetika však dokážu vlasom stratené živiny dodať a vrátiť im tak vitalitu, pružnosť a lesk.

Prečo sú lipidy pre vlasy tak dôležité?
Lipidy sú mastné kyseliny, ktoré sú prirodzenou súčasťou vlasov. Majú jedinečnú schopnosť viazať na seba vlhkosť a dodať tak vlasom potrebnú hydratáciu. V priebehu života sa však z organizmu postupne vytrácajú. Na vine býva chemické farbenie, teplý vzduch, časté hĺbkové umývanie alebo mechanické poškodenie pri česaní.

Ak vaše vlasy trpia, v zložení kozmetiky hľadajte keratín, proteín, aminokyselinykolagén. Nie je na škodu zaradiť do svojho jedálnička viac proteínov a dodať tak vlasom potrebné živiny aj z vnútra.

Jemná starostlivosť je základ zdravých vlasov
Dôležitá je ale tiež každodenná starostlivosť o vlasy. Češte ich jemne a ideálne s kefou s prírodnými štetinami. Ak si vlasy umývate denne, pozrite sa na zloženie šampónu, Môže obsahovať vysušujúce alkoholy a silikóny, ktoré vlas obaľujú a bránia tak vstrebávaniu živín. Takto zanesené vlasy si potom nedokážu vziať potrebné živiny ani z tej najvýživnejšej masky.

Prvá pomoc pre poškodené vlasy
Ako prvá pomoc je ideálne siahnuť po hĺbkovo čistiacom šampóne, ktorý vlasy zbaví nahromadených silikónov a uvoľní tak cestu lipidom do vlasových kutikúl. Po takejto hĺbkovej očiste doprajte svojim vlasom výživu, v podobe vlasovej masky s obsahom keratínu. Na každodenné umývanie si vyberte jemne čistiaci šampón. Ideálnou alternatívou sú detské šampóny, pretože vlasy umývajú jemne a nenarúšajú ich ochranný film.