5 dôvodov, prečo nakupovať oblečenie v second-hande

Nákup oblečenia z druhej ruky nie je iba o ohľaduplnosti k prírode, ale prináša so sebou viac výhod, ktorá za to naozaj stoja.

Dnes nie je problém kúpiť si tričko za pár eur, vyrobené v krajinách tretieho sveta. Je to spôsob, ako mať v šatníku neustále niečo nové. Na druhej strane však lacné oblečenie dlho nevydrží a neraz sú za jeho výrobou neférové podmienky pre zamestnancov v tretích krajinách.

Tieto i ďalšie skutočnosti v súvislosti s nízkonákladovou výrobou si uvedomuje čoraz viac ľudí. Snaží sa o uvedomelú spotrebu a nové kúsky do šatníka si zaobstaráva výlučne v second-hande. Ak nad tým premýšľate aj vy a ešte ste neurobili konečné rozhodnutie, možno vás motivujú nasledovné riadky. Prečo nakupovať v second-hande?

Získate kvalitné oblečenie za nižšiu cenu

Niekedy stačí pár minút a v second-hande nájdete značkové kúsky za zlomok pôvodnej ceny. Dôležitá je však v tomto smere najmä kvalita oblečenia. Spravidla boli na jeho zhotovenie použité kvalitné materiály i technológie. Ak si ho kúpite, zrejme vám vydrží ešte dlhý čas.

Čo sa týka ceny, v niektorých prípadoch môže byť vyššia ako spomínané nízkonákladové oblečenie, avšak kvalita a s ňou spojená je neporovnateľná.

Šetríte životné prostredie

Podľa štatistík je módny priemysel druhým najväčším znečisťovateľom životného prostredia. Napríklad na výrobu bavlnených odevov je potrebné veľké množstvo vody i energií. Aj táto informácia je skvelou motiváciou k nákupu oblečenia z druhej ruky.

Navyše kúpou použitého oblečenia v obchode vo vašom meste znížite uhlíkovú stopu aj tým, že za nákupmi necestujete, alebo vám ho nemusí doviesť kuriér. Vplyv na uhlíkovú stopu má, samozrejme, aj fakt, že kúpou takéhoto oblečenia predĺžite jeho životnosť a nemusí byť vyrobeného toľko nového odevu, čím sa šetria zdroje.

5 dôvodov, prečo nakupovať oblečenie v second-hande
Zdroj: pixabay.com

Získate originálne kúsky

Ak máte vo svojom vnútri presvedčenie, že každý sme originál a snažíte sa to pripomínať ostatným aj svojím oblečením, v second-hande získate naozaj originálne kúsky. Nemusíte sa obávať, že za rohom stretnete niekoho v rovnakom oblečení.

Podporíte lokálne obchody a komunity

Lokálne nakupovanie je takisto krokom k udržateľnosti. Navyše mnohé lokálne second-handy nie sú len obyčajnými obchodmi s oblečením, ale majú pod svojimi krídlami komunitu podobne zmýšľajúcich ľudí. Je to spôsob, ako podporiť dobrú vec, urobiť niečo pre životné prostredie a aj získať nových priateľov.

Znížite plytvanie v domácnosti

Podľa európskych štatistík je šiestou položkou vo výdavkoch domácností oblečenie. Je pravda, že šaty robia človeka, avšak vždy je lepšie mať niekoľko kvalitných kúskov, napríklad zo second-handu, ako neustále investovať do lacného oblečenia, ktoré dlho nevydrží a potom skončí v odpade.
-m-