DENNÍK RELAX - 5 dobrých zvykov, ktoré Vám zlepšia pleť

5 dobrých zvykov, ktoré Vám zlepšia pleť

Zo všetkých strán počúvame, čo robiť resp. nerobiť pre svoju pleť. Predovšetkým na nás odvšadiaľ vyskakujú reklamy na rôzne produkty, vody, séra a krémy. No nech sa snažíme akokoľvek, zmena neprichádza. Pleť je stále problematická, vyhádzaná, mastná či suchá.

Základ sa však začína v našom vnútri. Zložky z krémov sa do krvi nedostanú, a preto je potrebné hľadať príčiny v tele a životospráve.

1. Voda a zelený čaj

Presne tak. Už obyčajný nápoj dokáže s pleťou urobiť hotové zázraky. Voda je základom nášho života a je veľmi dôležité dodržiavať pitný režim. Zlatým pravidlom však nie je piť len preto, aby sme dosiahli určitý objem tekutín, ale aby sme pili práve vtedy, keď čo i len trochu pocítime smäd. Najvhodnejšími nápojmi sú, samozrejme, čistá voda a nesladené čaje. Čo sa čaju týka, najvhodnejší je zelený, a to z dôvodu protizápalových účinkov. Andrea Cambio, dermatologička z Floridy, tvrdí, že práve domáci ľadový čaj je vhodnejší, nakoľko horúce nápoje môžu zvýšiť začervenanie pleti.

2. Zatočte so stresom

Psychická rovnováha je extrémne dôležitá a mnohí si neuvedomujú, ako veľmi ovplyvňuje naše fyzické zdravie. Stres zvyšuje v tele hormóny ako napríklad kortizol, kvôli ktorému je naša pleť rýchlejšie mastná a znižuje sa jej schopnosť bojovať voči baktériám spôsobujúcim akné. Viac než vítané sú proti stresu techniky ako jóga, hlboké dýchanie a meditácia.

3. Kontrola príjmu mlieka

Výskum na Harvarde preukázal, že ženy, ktoré konzumujú mlieko, majú o 30% väčšiu šancu dostať akné ako tie, ktoré mlieko zo svojho jedálnička vynechávajú. Vedci ešte stále neprišli na to, prečo mlieko spôsobuje takéto kožné defekty, no môže ísť o súvislosť s prirodzenými hormónmi zvierat, ktoré naše telo nedokáže spracovať. Je teda vhodné vyhýbať sa mliečnym produktom, ako aj napríklad smotane, syrom či cottage cheesu.

4. Spánok

Kým spíte, vaša koža spustí automatický mechanizmus, ktorý pleť lieči. Pri nespavosti a zvýšenom strese telo produkuje viac adrenalínu a kortizolu, čo vedie k rôznym kožným problémom. Ak sa dá, je potrebné dodržať sedem až osem hodín spánku.

5. Vyhýbanie sa slnečnému žiareniu aj doma

Presne tak. UV žiarenie prechádza aj oknami do izieb, čo môže spôsobiť vrásky či pigmentové škvrny. Štúdie totiž preukázali, že veľké množstvo ľudí s rakovinou kože na ľavej strane tela, súviseli s vystavením ľavej strany tela slnečnému žiareniu počas šoférovania.

Prvoradé je uvedomiť si, že žiaden zázračný krém či gél nevylieči a nevyrieši problémy s pokožkou, kým nenastane zmena zvnútra.

Hanka
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/diev%C4%8Da-portr%C3%A9t-kr%C3%A1sa-model-o%C4%8Di-2771001/