Bulímia alebo život v zajatí chladničky a toalety

Bulímia alebo život v zajatí chladničky a toalety

Bulímia alebo záchvaty prejedania sú začarovaným kruhom – prejedanie a následný trest v podobe zvracania, preháňadiel, pôstu a cvičenia. Celé sa to miliónkrát opakuje. Pociťovanie zlyhania, viny a mnohokrát nenávisti k samej sebe, sú u bulimičky bežnými javmi. Nechcete to, a predsa sa to deje. Za krátku dobu skonzumujete obrovské dávky jedla a potom sa ich chcete za každú cenu zbaviť a zostať štíhla. Bohužiaľ, tzv. očisťujúca fáza bulímie nefunguje. Nie je možné zabrániť zvýšeniu telesnej hmotnosti, ak na posedenie „skonzumujete“ 5000 kalórií. Napriek tomu všetko závisí od miery prejedania, pretože mnohé bulimičky si očisťujúcou fázou hmotnosť ako tak udržujú.  

Ako sa bulímia prejavuje?

Bulimičky sa snažia svoje tajomstvá dokonale ukrývať. Skĺzavajú k tajnému nakupovaniu a skladovaniu zásob jedla. Maximálne utajované sú aj chvíle prejedania. Bulimičky jedia zásadne v súkromí. V domácnostiach s viacerými členmi dochádza k miznutiu potravinových zásob.
Bulímia je charakteristická slabou alebo žiadnou kontrolou nad dávkami skonzumovaného jedla a striedaním období pôstu a prejedania. Ak existuje podozrenie na bulímiu, treba si všímať správanie bulimičky – po jedle uteká do kúpeľne, zvracia, používa preháňadlá a diuretiká a nadmerne cvičí. Mnohí sa mylne domnievajú, že bulimičky sú zásadne vychudnuté. Nie je to pravda, pretože väčšina z nich disponuje normálnou hmotnosťou až miernou nadváhou. O bulímii môžu svedčiť zažltnuté zuby a poranenia na prstoch rúk spôsobené vyvolávaním zvracania.

Zdravotné dôsledky bulímie

Bulímia spôsobuje výkyvy na hmotnosti, bolesti brucha a problémy s trávením i vylučovaním. Môžu sa vyskytovať opuchy tváre, slabosť a závraty. Žalúdočné kyseliny sa podieľajú na vzniku zubných kazov. Zriedkavé nie sú vredy, strata menštruácie a zdravotné problémy spôsobené liekmi na vyvolanie zvracania alebo stolice.

Koho bulímia postihuje najčastejšie?

Bulímia je dôsledkom nespokojnosti so svojím telom a nízkeho sebavedomia. Spúšťacím faktorom môže byť tlak spoločnosti, ktorá uprednostňuje štíhlych a atraktívnych ľudí. Zriedkavosťou nie sú ani traumy pochádzajúce z minulosti alebo ťažké zvládanie životných zmien.

Ako problém bulímie riešiť?

V prvom rade si treba uvedomiť, že cestou k riešeniu problému je jeho uvedomenie si. Ak priznáte, že problém existuje, môžete ho riešiť. Niekto to zvládne vlastnými silami alebo za pomoci odbornej literatúry. Iní vyhľadájú odbornú pomoc v podobe psychológa alebo psychiatra. Problém bulímie sa len ťažko zovšeobecňuje, každý prípad si vyžaduje osobný prístup.
MIMI