Záhradné chatky či domčeky na bývanie? Ako bývať štýlovo?

Miesto na oddych a relax, pomocník pri záhradných prácach ale dokonca aj miesto, ktoré ponúka celoročné ubytovanie. Záhradné chatky a záhradné domčeky na bývanie sú čoraz častejšie obľúbenými prvkami mnohých záhrad a rekreačných stredísk. Existuje množstvo štýlov a spôsobov, akým si toto miesto zariadiť a prispôsobiť tak, aby ste sa v ňom cítili čo najlepšie.

Záhradné chatky, záhradné domčeky či altánky nemusia byť len obyčajnou drevenou stavbou, ako si mnohí hneď predstavia. Práve naopak, aj tieto stavby môžu byť sofistikovaným a dizajnovým doplnkom pre vašu záhradu. Tak ako z exteriéru, tak aj v interiéri. Záhradné domčeky na bývanie sú už sami o sebe štýlové, pretože vynikajú spomedzi klasických typov bývania, avšak s niekoľkými tipmi si ten svoj záhradný domček môžete premeniť na skutočné štýlové kráľovstvo.

Štýlový aj zvonku

Začnime exteriérom. Ak má váš záhradný domček či chatka terasu, môžete ju premeniť na malé záhradné kráľovstvo. Skúste ju doplniť rastlinami a kvetinami, využiť môžete aj závesné kvetináče. Vyhrajte sa s farbami a ich kombináciami, zvoľte také, ktoré vo vás vyvolávajú príjemné pocity. Na terasu si môžete zaobstarať aj záhradný nábytok a vytvoriť tak posedenie s výhľadom na záhradu. Skúste na terasu zakomponovať aj hojdaciu sieť. Je skvelým spôsobom ako poriadne zrelaxovať. Nemusíte sa obávať ani dekorácií či doplnkov, aj tie sa na terasu dokonale hodia. Či už to budú vankúše, pohodlná deka, obrazy na vonkajšiu stenu domčeka či chatky alebo rôzne svetelné dekorácie, to všetko prispeje k vytvoreniu tej pravej atmosféry.

Vyberte si štýl pre vás

Možnosti zariaďovania interiéru záhradných domčekov či chát samozrejme súvisí s ich veľkosťou a priestrannosťou. Avšak nič to nemení na tom, že aj menšie záhradné chaty či záhradné domčeky na bývanie sa dajú zariadiť tak, že vám poskytnú ten najlepší komfort. Existuje mnoho štýlov, ktorými možno zariadiť interiér. Obľúbeným pre záhradné stavby je štýl hygge, ktorý spája pohodlnosť harmóniu či funkčný a s prírodou spätý škandinávsky štýl. V poslednej dobe na popularite naberá aj jednoduchý minimalizmus. Okrem toho, záhradné chatky či záhradné domčeky na bývanie sa pekne vynímajú aj v rustikálnom či provensálskom štýle. Výber štýlu by mal vychádzať z vašich preferencií a vkusu a vždy by ste sa mali držať toho, aby ste sa v prostredí, ktoré si vytvoríte, cítili čo najlepšie.

Praktické doplnky

Určite si budete chcieť svoj záhradný domček na bývanie či záhradnú chatu dozdobiť či oživiť rôznymi doplnkami. Pri ich výbere sa okrem ich estetickej stránky však skúste zamerať aj na praktické využitie. Takýmto spôsobom si nielen zútulníte priestor, ale aj vám bude efektívne slúžiť. Skúste si vybrať napríklad zaujímavú lampu, stolík či kreslo, ktoré vám môžu svojim vzhľadom poslúžiť aj ako dekorácie priestoru. Záhradné domčeky na bývanie či záhradné chaty sú totiž v mnohých prípadoch rozlohou menšie, ako domy či byty, a tak je dobré, ak priestor v nich zbytočne nezaplníte.
Tieto tipy sú samozrejme len výberom, ktorým sa môžete inšpirovať. Kreativite sa ani v prípade zariaďovania exteriéru či interiéru medze nekladú. Môžete sa hrať s farbami či materiálmi, tak, aby to vyhovovalo vášmu štýlu a a by ste sa vo vašej chatke či domčeku cítili čo najpríjemnejšie. Či už si zvolíte moderný minimalizmus alebo romantický provensálsky štýl, najdôležitejšie je, aby zo záhradného domčeka či chatky sálala príjemná atmosféra. Len tak si budete môcť naplno užívať chvíle strávené vo vašom záhradnom domčeku na bývanie či záhradnej chatke.

Zdroj obrázku: Artazum / Shutterstock.com