• 01.01.2021

Za čo máme byť v živote vďační?

Vďačnosť sa vo väčšine prípadov považuje len za akýsi nanútený prejav slušnosti. Takto to možno vnímajú mnohí, no, samozrejme, nie všetci. Tí, ktorí vedia, že vďačnosť je silnou zbraňou na ceste za úspechom, to majú v živote vyhraté. Pýtate sa, ako je to možné?
 
Je to poznatok našich predkov, našich starých mám a dedov. V minulosti bola vďačnosť vlastnosťou každého dobrého človeka. Kto bol slušný a pokorný, mnoho mal a málo oplakával. Najmä dedinskí prostí ľudia to dobre vedeli a tým sa riadili. To im neraz pomohlo prežiť dni o vode a chlebe, dlhú zimu či samotu, pretože boli vďační za to málo, čo mali. Uvedomovali si totiž, že môžu mať ešte menej, a preto mali rešpekt pred silami osudu. Pozorovaním a skúsenosťou zistili tiež i to, že keď budú prejavovať vďačnosť a srdečnosť, tak sa im to mnohonásobne vráti späť.
 
Byť vďačný za svoje bytie, vďačný za to, že nie sme chorí, vďačný za rodinu, za strechu nad hlavou, za teplo a za jedlo – toto sú veci, ktoré naša generácia berie ako samozrejmosť. V tom však spočíva naša najväčšia chyba! Skúste si predstaviť, ako by ste žili bez elektriny, bez blízkej osoby či čistej vody? Nedá sa to celkom dobre predstaviť, však? Ak si toto uvedomíme, možno sa nám podarí pozerať sa na svet z iného uhla pohľadu. Začneme si viac vážiť veci, ktoré máme, a ľudí, ktorí nás obklopujú, čo je prvý krok návratu k našej prirodzenosti. Preto prejavte vďačnosť už teraz, v tejto chvíli. Poďakujte sa matke prírode za svoje deti, buďte vďační za partnera, ktorého máte, a povedzte svojej polovičke svoje ďakujem za to, že sa rozhodla pre spoločný život práve s vami. Ak to dokážete, budete pociťovať slastný pocit vnútorného naplnenia – balzam pre vašu dušu.
 
Ako na to? Buďte pokorní, lebo vtedy nebudete nič očakávať a keď nič neočakávate, nemôže vás nič sklamať, a teda nie ste nešťastní. Ste preto vždy naradostení, ak dostanete od života niečo – čokoľvek, akúkoľvek maličkosť, pretože ste to v podstate nečakali. A týmto zlatým pravidlom, alebo to môžete nazvať aj fígľom, si do svojho života dokážete privolať mnoho radosti a šťastia. A za to treba vždy poďakovať! Nie nadarmo sa hovorí, že ďakujem je čarovným slovíčkom.
 
Preto si vážte, čo máte – niektorí, bohužiaľ, to šťastie nemajú, buďte radi za každú krásnu vec, ktorú vlastníte – aby ste ju vlastnili i zajtra, a nakoniec, poďakujte sa životu za každý nový deň...

Tatiana