Výletníci spoznajú Vodné dielo Gabčíkovo a vyskúšajú si ryžovanie zlata

Úvod letných prázdnin v Trnavskom kraji zážitkov patrí pohodovým splavom. Turisti, ktorým sa zážitky na riekach zapáčia, ich môžu obohatiť aj o ryžovanie zlata. Ďalšou novinkou sú celodenné výlety k Vodnému dielu Gabčíkovo a na termálne kúpalisko vo Veľkom Mederi. Ešte pred prázdninami sa uskutočnia aj posledné dve Cyklotúlačky po Žitnom ostrove.

„Na blížiacu sa letnú sezónu sme pripravili nové zážitky, prostredníctvom ktorých upozorňujeme na viaceré atraktivity a pokračujeme v upevňovaní povesti Trnavského kraja ako výletnej destinácie, ktorá príjemne prekvapí dovolenkárov z ďaleka i blízka,“ hovorí Agáta Mikulová, riaditeľka Krajskej organizácie cestového ruchu (KOCR) Trnavský kraj.

Voľný piatok 5. júla patrí letným splavom. Po vode v pohode sa môžu vydať začínajúci vodáci i rodiny s deťmi. Letné splavy spojené s opekačkou a kúpaním sa po minuloročnom úspechu budú v deň štátneho sviatku konať na Dunajských ramenách, Malom Dunaji a aj na Váhu v úseku medzi Hlohovcom a Sereďou. Katamarány, kanoe, rafty, ale aj pádla a vesty zabezpečia pre účastníkov miestni spravovatelia, ktorí sa s nimi tiež radi podelia o svoje znalosti flóry a fauny týchto vodných tokov.

Prvou tohtoročnou novinkou je celodenný výlet na Žitný ostrov, ktorý zahŕňa exkurziu na Vodnom diele Gabčíkovo a popoludnie plné zábavy v akvaparku Thermal Corvinus. Dostal názov TurboVýlet odkazujúci na možnosť spoznať fungovanie obrovských vodných turbín zblízka. Získavanie vedomostí o jednom z najväčších vodohospodárskych projektov v Európe je doplnené o oddych na obľúbenom kúpalisku s termálnou vodou, ktoré je plné atrakcií pre deti a wellness možností pre dospelých.

„Individuálne prehliadky najväčšieho vodného diela na Dunaji nie sú verejnosti bežne dostupné. Vodohospodárska výstavba ich však ponúka organizovaným skupinám, preto sme sa rozhodli vypraviť autobus s nástupnými miestami v Piešťanoch, Trnava a Galante. Pre turistov, ktorí sa chcú dozvedieť ako táto viacúčelová monumentálna stavba funguje, je to jedinečná príležitosť. Bezstarostný výlet si užijú rodiny s deťmi, partie kamarátov a všetci, ktorí sa zaujímajú o technológie,“ pozýva na TurboVýlet Katarína Rohaľová z KOCR Trnavský kraj.

Autobusy sa na cestu na Žitný ostrov vydajú počas štyroch prázdninových sobôt – 13. a 27. júla aj 10. a 17. augusta 2024. Miesto je potrebné si zabezpečiť vopred kúpou lístka cez krajzazitkov.sk.  

Na objavovanie prírodných krás Žitného ostrova je zamerané Ryžovanie zlata na splave. „V sprievode odborníkov spoznáme priamo z vodnej hladiny typickú dunajskú krajinu - ostrovy, lužné lesy, flóru i faunu. Splavovať budeme na desaťmiestnych nafukovacích kanoe so skúsenými kormidelníkmi,“ hovorí Petra Hencelová z KOCR Trnavský kraj.

Súčasťou týchto unikátnych letných splavov budú ukážky ryžovania zlata spojené s prezentáciou jeho cesty od zlatonosných žíl po Žitný ostrov. Každý výletník si vyskúša vyryžovať zlatinku pomocou ryžovacej lavice podobne ako za starých čias. Ryžovanie zlata na splave sa koná 13. júla a 17. augusta 2024. Lístky na tento zážitok sú taktiež v predaji online cez krajzazitkov.sk.

Celé leto premáva vždy cez víkendy a počas štátnych sviatkov Cyklobus od vody k vode. Vyráža z centra Dunajskej Stredy a od  Autokempingu Thermalpark DS k reštaurácii Nimród v Gabčíkove. Výletníci ho môžu využiť aj v prípade záujmu o posledné dve Cyklotúlačky po Žitnom ostrove. V rámci nich vďaka miestnym sprievodcom objavia vraky ťažných člnov uprostred lužného lesa, spoznajú históriu Medveďovského mosta a dozvedia sa aj o dôležitosti tohto úseku Dunaja počas II. svetovej vojny. Práve prostredníctvom dejinných udalostí, ku ktorým patrí aj povodeň v roku 1965, lepšie spoznajú okolnosti formovania tejto unikátnej krajiny.

Zdroj foto: Trnavský kraj zážitkov