Vonkajšie vs. vnútorné žalúzie: Ktoré sú tie pravé?

Premýšľate, ako najlepšie zatemniť interiér a získať viac súkromia pred zvedavými pohľadmi susedov a okoloidúcich? Pravdepodobne vám napadlo zaobstarať si žalúzie. No ktoré budú tie pravé, vnútorné alebo vonkajšie?

Vnútorné žalúzie patria k tým najbežnejším a najobľúbenejším. Sú cenovo dostupné a zvládnete ich namontovať aj sami. No nedokážu miestnosť zatemniť tak dobre, ako vonkajšie žalúzie, ktoré navyše odrážajú slnečné lúče ešte než sa dostanú k oknu, čím zabraňujú prehrievaniu miestnosti.

Vnútorné žalúzie sú rýchlym a lacným riešením

Pre vnútorné žalúzie sa ľudia najčastejšie rozhodujú pre ich cenu. Sú totiž výrazne lacnejšie než tie vonkajšie. Navyše sa hodia naozaj do každej miestnosti. Oproti tým vonkajším však majú nižšiu životnosť a najmä plastové komponenty v podobe retiazok, spojky či ovládacej tyče sa môžu rýchlo kaziť.

Na druhej strane sú veľmi praktické a môžu plniť aj funkciu dizajnového prvku v interiéri. Nájdete ich v mnohých farbách a vzoroch. Okrem tých klasických hliníkových žalúzií sa tiež vyrábajú drevené z lipy či bambusu, a nájdete aj tie látkové.

Vonkajšie žalúzie majú dlhšiu životnosť

Ak túžite po dokonalom zatemnení, chcete šetriť náklady na energie a nemať v lete prehriaty interiér, je vhodné siahnuť po vonkajších žalúziách. Podľa toho, ktorý typ lamiel zvolíte dokážete vytvoriť perfektnú tmu v miestnosti. Výhodou vonkajších žalúzií je tiež to, že v lete odrážajú slnečné lúče ešte pred tým, než sa dostanú k oknu. Vďaka tomu sa tak teplo nedostáva dovnútra a interiér sa neprehrieva. V zime naopak fungujú ako izolácia. A k tomu všetkému majú aj dobré protihlukové vlastnosti.

Nevýhodou vonkajších žalúzií však býva vyššia cena a skoro vždy nutná odborná montáž. Najmä ak zvolíte žalúzie na motorový pohon a diaľkové ovládanie. Avšak ani tie na mechanické ovládanie by ste radšej nemali montovať sami.

Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek žalúzie, dôležité je si dobre premyslieť, prečo o žalúziách vôbec uvažujete a odpovedať si na otázky ako napríklad koľko chcete do žalúzií investovať, aké funkcie by mali spĺňať a v neposlednom rade, či vami vybraný typ vôbec bude možné u vás doma namontovať.