Voda nad zlato

 V malej obci na Liptove učupenej pod vrcholom majestátneho Choča už roky pomáhajú návštevníkom liečiť nejednu boľačku duše i tela. Za všetko môže voda. Na Lúčkach povýšili vodu nad zlato. Liečivá voda pomáha chorým, ale kúpele navštevujú aj zdraví ľudia či rodiny s deťmi. Preto v obci a jej okolí prinášajú stále novinky, ktoré atraktívne vyplnia program. Poslednou takou je umelecká lavička venovaná filozofovi, vedcovi, polyhistorovi Matejovi Belovi.

Liečba a relax v modernom šate to sú KÚPELE LÚČKY na Liptove. Zdravie tu návštevníkom prinavracajú, ale sú aj miestom prevencie a podpory zdravia. Vysoké životné tempo, stresy v práci a tlak okolia nútia mnohých vyhľadávať miesta, ktoré im aspoň na chvíľu dajú možnosť zabudnúť na problémy všedných dní. A preto jediné liptovské kúpele s liečivou minerálnou navštevujú aj mladí ľudia či rodiny s deťmi.


Lúčky samotné aj ich okolie im ponúkajú atraktívne možnosti na aktívny aj pasívny oddych v lone prírody. Len toto leto tu sprístupnili hneď niekoľko noviniek. „V kúpeľnom parku máme krásnu novú umeleckú lavičku, ktorá je súčasťou nášho Náučného chodníka umelcov. Venovaná je Matejovi Belovi, jednému z najznámejších slovenských polyhistorov aj najväčších vzdelancov Uhorska, ktorý už v dávnej minulosti opísal liečivé účinky našej lúčanskej minerálnej vody a kúpeľov, ktoré sám navštívil po ukončení štúdií v Halle v 20. rokoch 18. storočia. Roky prešli, ale účinky našej vody sa nezmenili, práve naopak, podporili sme ich špičkovými liečebnými postupmi a prístrojmi. Naša voda je tak skutočne nad zlato,“ zdôraznil marketingový manažér KÚPELE LÚČKY a.s. Peter Mičko.

„Nová lavička, ktorá je súčasťou Náučného chodníka umelcov, vznikla aj s podporou našej oblastnej organizácie. Obľúbený náučný chodník očarí návštevníkov krásnymi umeleckými lavičkami v podobe klavíra či huslí, ktoré sú zároveň funkčné a poskytujú oddych počas prechádzky našou liptovskou prírodou,“ povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč. Chodník umelcov je venovaný známym umelcom, ktorí v Lúčkach pôsobili.  Altánok je venovaný Milanovi Michalovi Harmincovi, známemu architektovi, ktorý naprojektoval jeden z kúpeľných domov, umelecké lavičky sú venované Tadeášovi Salvovi, známemu skladateľovi a rodákovi z Lúčok a Jožkovi Piťovi, jednému z najznámejších primášov Slovenska, ktorý na Lúčkach pravidelne hrával a zaslúžil sa o rozvoj slovenskej ľudovej hudby.      

Vo večerných hodinách na Lúčkach zraky návštevníkov uchvacuje aj Lúčanský vodopád. Nedávno začala obec s jeho revitalizáciou a už v úvodnej fáze bolo realizované jeho osvetlenie. „V tridsaťsekundových intervaloch sa tu strieda šesť farieb svetelného spektra. Navyše, tento rok bola u nás revitalizovaná aj kúpeľná fontána a je plánované dokončenie kultúrneho altánku, ktorý bude slúžiť na hudobné koncerty pre našich kúpeľných hostí a návštevníkov,“ doplnila riaditeľka KÚPEĽOV LÚČKY a.s. Silvia Zacharová.

Lúčanský vodopád je Národná prírodná pamiatka. Ide o najvyšší travertínový vodopád na Slovensku,  s výškou trinásť metrov. Jeho voda nikdy nezamŕza, lebo sa do nej vlievajú termálne minerálne pramene.