• 30.05.2023

Tipy pre začiatočníkov: Ako začať túto jar športovať

Jar je už tu a pokým aktívni športovci radostne začali sezónu, mnohí z nás ešte len pomýšľajú nad tým, že toto je ten rok, kedy začnú aktívne športovať. Pekné počasie nás pobáda, aby sme išli za hranice komfortu a vyskúšali niečo nové. Kde ale začať?

Výber aktivity

Vyberte si aktivitu, ktorá sa vám hodí, a ktorá vás baví. Takýmto výberom si zvýšite šance, že pri športe naozaj zostanete dlhodobo. Napríklad, ak máte problémy s kolenami, lepšia voľba bude bicyklovanie než beh. Bicyklovanie je výborné na váhu a srdce. Ak nechcete každý krát vymýšľať kam ísť na výlet, čo takto zabiť dve muchy jednou ranou a použiť bicykel ako transport do zamestnania?

Nebaví vás monotónnosť behu či bicyklovania? Čo takto vyskúšať zapojiť aj priateľov a ísť si spoločne zahrať futbal, basketbal či iný skupinový šport? V dynamickom a meniacom sa športe spojíte príjemne s užitočným a zároveň strávite čas aj s priateľmi pri niečom inom, než pive či káve. Spoločný zážitok z hry si môžete okoreniť aj doťahovaním sa a stávkovaním na profesionálov: https://online-stavkovanie.com/tipsport-registracia/ Na základe výsledkov si potom môžete vymyslieť vlastné tresty a výhry.  

Nastavenie zmysluplných cieľov

Nemôžete hneď chcieť zabehnúť maratón, keď ste roky behali len medzi chladničkou a televízorom. Zároveň, ak vás k športovaniu privádza konkrétny zdravotný problém, zamyslite sa, ako vás tento problém ovplyvňuje a ako ho čo najlepšie riešiť.

Zámer je cvičiť aspoň 30 minút denne, čo najviac dní v týždni. Intenzita a akákoľvek dĺžka naviac záleží od vás, toho čo zvládnete a čo chcete dosiahnuť. Avšak základom je dôslednosť a vytrvalosť. Je lepšie trénovať často a menej, než dať si z času na čas do tela.

Nezabudnite na úkony pred a po cvičení

Nie vždy sa človeku chce obetovať čas na cviky pred samotnou aktivitou, a o to menej po  tom, ako ste podali výkon. Ak to ale zakomponujete do svojej rutiny, určite si poďakujete. Správnou rozcvičkou pred cvičením predchádzate zraneniam. Správnym natiahnutím svalov po cvičení sa naopak, hlavne na začiatku, úplne vyhnete alebo aspoň zmiernite svalovicu.

Správne oblečenie

Nemusíte zainvestovať do drahého športového oblečenia. Stačí myslieť na to, aby vaše oblečenie bolo pohodlné, dýchalo a hodilo sa k počasiu. Do čoho sa ale oplatí zainvestovať, je správna obuv pre vašu vybranú aktivitu. Tak sa čo najlepšie vyhnete nepotrebným zraneniam a novým zdravotným problémom.

Nezabúdajte piť vodu a používať ochranu kože

Počujete to všade, ale má to význam. Koľko krát ste si zabudli zobrať vodu? A na opaľovací krém mnohí z nás rovno kašľú. Oboje vám však vedia zachrániť život, hlavne keď vyvíjate fyzickú aktivitu priamo na slnku. Jednoznačne si nezabudnite zobrať fľašku vody a ideálne dopĺňajte tekutiny priebežne, aj ak necítite smäd. Niektorí z nás sa zas okamžite spália, no iní si ani len nespomenú, že existuje niečo, ako opaľovací krém. Rakovina kože však nie je niečo s čím sa treba zahrávať.

Počúvajte svoje telo

Keď máte dosť, tak máte dosť. Nesnažte sa na nikoho zapôsobiť, ani na samých seba. Počúvajte svoje telo a snažte sa porozumieť jeho limitom.