Spoznajte jedinečné miesta. Práve vyšla trilógia Kamenné Slovensko

Spoznajte jedinečné miesta. Práve vyšla trilógia Kamenné Slovensko

Tri knihy v jednom cestovateľskom komplete. Vyhasnuté sopky, Bradlá a travertíny a Najkrajšie vrchy. To všetko pod spoločným názvom KAMENNÉ SLOVENSKO.

Spoznajte fascinujúce kamenné miesta Slovenska, ktoré tvoria jeho charakteristický vzhľad a neopakovateľné čaro. Objavte tajomstvá vyhasnutých sopiek, bradiel a travertínov prostredníctvom knižnej trilógie Kamenné Slovensko.

Toto je tretia cestovateľsko-prírodná trilógia z vydavateľstva Dajama a opäť dokazuje, že sú v tomto žánri špičkou. Majú vynikajúcich autorov, ktorí sú scestovaní, vedia vypichnúť tie podstatné a zaujímavé informácie. K tomu obrazový materiál, ktorý občas vyráža dych a už pri listovaní máte chuť vybrať sa na dané miesta.

Knihy približujú naše najkrajšie kamenné zákutia a zavedú vás do vrchov, ktoré tu existujú už od nepamäti. Trilógia vám predstaví kamennú krajinu Slovenska nielen z vizuálneho a geologického hľadiska, ale aj z turistického pohľadu. Budete mať príležitosť objaviť krásu kamenných lokalít a zároveň sa dozviete o ich histórii, geológii a význame pre Slovensko.

Autorom a zostavovateľom je skúsený cestovateľ a fotograf Ján Lacika, ktorý miluje Slovensko a už dlhé desaťročia o ňom prináša zaujímavé informácie a krásne fotografie nám, čitateľom.

Trilógia Kamenné Slovensko obsahuje knihy:

  •     Najkrajšie vrchy
  •     Vyhasnuté sopky
  •     Bradlá a travertíny

Najkrajšie vrchy

Táto kniha vás zavedie na vrcholy, ktoré tvoria skutočnú okrasu Slovenska. Autori vybrali 41 vrcholov, ktoré považujú za najkrajšie na základe estetických, historických, geologických a turistických kritérií.
Kniha je prirodzene subjektívna vo svojom výbere, no ponúka pestrý výber vrcholov, ktoré sú jedinečné v krajinopise Slovenska. Cestovatelia a turisti budú mať možnosť preskúmať tieto nádherné vrcholy a objaviť ich krásu sami.

Vyhasnuté sopky

Táto kniha vám otvorí dvere do sopečnej histórie Slovenska, zameriava sa najmä na obdobie tzv. neovulkanickej éry. Autori nás sprevádzajú geologickými dejinami, ktoré formovali krajinu slovenských Karpát a niektorých nížin v mladších treťohorách a štvrtohorách. Spoznáme nielen sopečné horniny, ako andezity, ryolity, čadiče a ďalšie, ale aj ich význam pre slovenskú prírodu a krajinu. Kniha nás zavedie k atraktívnym turistickým lokalitám, kde môžeme tieto sopečné úkazy obdivovať priamo v teréne.

Bradlá a travertíny

Tretia časť trilógie sa venuje fenoménu bradiel a travertínov na Slovensku. Bradlá, obľúbený cieľ turistov, sú zmapované a popísané vo svojich rôznych regionálnych variantoch. Zároveň sa pozrieme na travertínové útvary, ktoré tvoria unikátne prírodné scenérie. Okrem geologickej perspektívy sa kniha venuje aj turistickým aspektom a námety na túry po týchto fascinujúcich lokalitách.

Milan Buno, knižný publicista