• 19.05.2023

Rýchla chôdza je prospešná. Aké sú pozitíva a kde vziať motiváciu?

Pomaly ďalej zájdeš. To je staré známe príslovie, ktoré, samozrejme, stále platí. Avšak nie v prípade, že si chcete predĺžiť život, napríklad rýchlou chôdzou.

Často sa odvolávame na nedostatok voľného času, nedostatok vhodného vybavenia, doplnkov, finančné dôvody a snažíme sa sami seba presvedčiť, prečo nešportovať.

Existuje však cvičenie, ktoré môžeme robiť hocikedy, hocikde a tak dlho, ako nám to vyhovuje. Neexistujú žiadne požiadavky na vek alebo kondíciu. Začať môže ktokoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek. Je vedecky dokázané, že aj rýchla chôdza na dennej báze, napr. do práce či školy má priaznivé fyziologické účinky.

Tento priaznivý efekt nastáva, dokonca, aj pri pravidelnej rýchlej chôdzi začatej vo vyššom veku. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je možné pozitívne zdravotné účinky pohybu na zdravie dosiahnuť 150 minútami stredne intenzívneho pohybu týždenne, ktorý možno dosiahnuť aj každodennou rýchlou chôdzou. Kladie sa však dôraz na pravidelnosť.

Rýchla chôdza je jedným z najjednoduchších a zároveň najefektívnejších kardio cvičení. Dá sa cvičiť takmer kdekoľvek a kedykoľvek a nevyžaduje si žiadne špeciálne vybavenie. Dá sa realizovať vonku, aj v posilňovni. V podstate vám stačí dobrá obuv a pohodlné oblečenie.


Zdroj: pexels.com

Benefity rýchlej chôdze očami vedcov

Aj málo pohybu má významné zdravotné benefity. Podľa jednej taiwanskej štúdie, ktorá trvala 8 rokov, sa zistilo, že len 15 minút mierne intenzívneho cvičenia denne, ako je napríklad rýchla chôdza, znížilo riziko úmrtia u sledovaných jedincov o 10 percent v porovnaní s tými, ktorí celý deň sedeli. Ak máte čas, chôdza môže byť rovnako efektívna ako beh, pokiaľ kráčate rýchlym tempom.

Ďalšia štúdia publikovaná v časopise Communications Biology odhalila, že rýchli chodci (kráčajúci rýchlosťou viac ako 6,4 km/h) v porovnaní s pomalými chodcami (rýchlosť chôdze menej ako 4,8 km/h), mali indikátor biologického veku mladší a lepší zdravotný stav.

Analýzy tiež ukázali, že aj 10 minút rýchlej chôdze denne, môže predĺžiť dĺžku života a životnosť rýchlych chodcov môže byť až o 20 rokov dlhšia ako u tých pomalých.

Americkí vedci do svojho výskumu zahrnuli viac ako 233 000 jedincov, ktorí predtým prekonali rakovinu – všetci boli vo vekovej skupine 50 až 71 rokov. Odborníci sledovali účastníkov celé roky a skúmali vzťah medzi rýchlosťou chôdze a očakávanou dĺžkou života.

Nakoniec zistili, že tí, ktorí chodia zo dňa na deň rýchlejším tempom, majú väčšiu šancu žiť dlhšie ako tí, ktorí chodia pomalšie. Podľa vedcov mali tí, ktorí kráčali najpomalším tempom viac ako dvojnásobné riziko úmrtia z akejkoľvek príčiny v porovnaní s tými, ktorí udávali najrýchlejšie tempo chôdze.


Zdroj: pixabay.com

Pozitívne účinky pravidelnej rýchlej chôdze

  • Prináša radosť. Zmierňuje úzkosť, zlepšuje náladu, znižuje stres a je účinná aj proti depresii. To je snáď jedna z najväčších predností tejto aktivity.  Navyše keď sme v príjemnom prostredí, napríklad v lese alebo v parku, priaznivo to pôsobí aj na všetky naše zmysly, čo zaisťuje úplnú relaxáciu a stav psychickej pohody.
  • Rozprúdi krv. V dôsledku pohybu sa zvyšuje kapacita pľúc, zlepšuje sa výkonnosť srdca, zlepší sa aj prekrvenie ciev a zásobovanie tela kyslíkom. V dôsledku toho sa výrazne znižuje riziko srdcových ochorení, cievnych ochorení a mŕtvice. Dokonca u tých, ktorí už srdcovo-cievne ochorenie majú, sa dá jeho zhoršovanie spomaliť a dokonca znížiť potreba užívania liekov. Vplyvom priaznivých metabolických účinkov sa zvyšuje hladina HDL cholesterolu v krvi. Naopak, klesá hladina LDL cholesterolu, čím sa znižuje riziko včasnej aterosklerózy, srdcového infarktu a mozgovej príhody.
  • Spevní svaly aj kosti. Pri pohybe intenzívne využívame všetky svaly a kosti nášho tela. Výsledkom je, že svaly a kosti silnejú. Pri chôdzi sú výrazne viac zapracované gluteálne svaly a všetky svaly nohy. V dôsledku toho sa stanú silnými a tvarovanými. Pravidelnou rýchlou chôdzou sa dá predísť osteoporóze, alebo aspoň  zastaviť jej zhoršovanie.
  • Pomôže schudnúť. Počas rýchlej chôdze spotrebuje telo oveľa viac energie, ako keď celý deň len sedíme za písacím stolom alebo pred televízorom. Hovorí sa, že rýchla chôdza spadá do kategórie miernej intenzity cvičenia. Z hľadiska spaľovania kalórií je na približne rovnakej úrovni ako pomalý beh. Vďaka rýchlej chôdzi naše telo dokáže efektívnejšie spracovávať nielen tuk, ale aj inzulín a zrýchliť metabolizmus. Rýchla chôdza tak môže zohrávať dôležitú úlohu aj v prevencii cukrovky.

-m-