Radi beháte? Je tu pokračovanie hitu Stvorení pre beh!

Radi beháte? Je tu pokračovanie hitu Stvorení pre beh!

Stvorení pre beh. To bola kniha, ktorá pred pár rokmi odštartovala celosvetový boom behania naboso, ultramaratónov a konzumácie semienok chia, superpotraviny neveľmi známeho indiánskeho kmeňa vytrvalostných bežcov.
Stala sa inšpiráciou pre celú generáciu, aby nabrala odvahu vyjsť von a na vlastných nohách preskúmať svet. Bez zranení. Bez stresu. Bez predražených tenisiek, výbavy a štartovných poplatkov, len pre čistú radosť z behu.
Teraz prichádza autor s pokračovaním, ktoré jednoducho nazval Stvorení pre beh 2.

Christopher McDougall a dlhoročný tréner a bežecký mág Eric Orton učia každého bežca, začiatočníka aj skúseného maratónca, ako zvládnuť najprirodzenejšiu schopnosť ľudstva – beh a zároveň nájsť skryté rezervy vlastnej sily a vytrvalosti. Sebe vlastným žoviálnym spôsobom vysvetľujú, že bez ohľadu na vek, formu či bývalé zranenia má každý z nás najlepšie bežecké dni ešte len pred sebou.

V jednotlivých kapitolách sa venujú siedmim kľúčovým oblastiam – strave, kondícii, technike, sústredeniu, obuvi, zábave a rodine – a poskytujú presný návod, ako zmeniť svoju biomechaniku, vyčistiť stravu, vyliečiť zranenia, zaobstarať si zdravšiu obuv a pripraviť sa na vysnívanú výzvu, ktorou je slobodný a radostný beh.

Kniha čerpá z ponaučení najvytrvalejších bežcov na Zemi, legendárnych mexických Tarahumarov, a z desaťročí bežeckého výskumu a skúseností. Na základe týchto poznatkov je skutočne bezkonkurenčným sprievodcom tréningom behania.

„Odkedy vyšla kniha Stvorení pre beh, píšu mi ľudia z celého sveta a mnohí vravia jednu a tú istú vec: „Ďakujem! Zmenili ste mi život.“ Ja na to: „Viem presne, čo máte na mysli.“ Pretože som bol v ich koži. A stále v nej som – hoci sa to nezdá,“ tvrdí Christopher.

Stvorení pre beh sa môžu javiť ako drsný dobrodružný príbeh, pretože, povedzme si narovinu, čo iné by mohlo vzísť z toho, keď záhadný samotár Caballo Blanco (Biely kôň) organizuje päťdesiatmíľové preteky proti legendárnemu kmeňu rovno pod nosom dvom vražedným drogovým kartelom?

Stvorení pre beh 2 je však príbeh o premene, o spamätaní sa z porážky a získaní nádeje. Je to príbeh o radosti z behania, ktoré akosi ustúpilo do úzadia. Kedysi býval beh každodennou činnosťou. Behávalo sa na život a na smrť. Aby sme prežili, unikli nebezpečenstvo, zadovážili si stravu. Teraz je beh pre väčšinu z nás vyrušením. Namiesto toho, aby sme ho zahrnuli do každej časti života, obmedzíme ho na hodinu rekreačného cvičenia.

Christopher McDougall

Christopher McDougall je bývalý vojnový dopisovateľ agentúry Associated Press a v súčasnosti je píšucim redaktorom časopisu Men’s Health. Trikrát sa dostal do finále celonárodnej novinárskej súťaže National Magazine Award. Píše do periodík Esquire, The New York Times Magazine, Outside a Men’s Journal. Býva na pensylvánskom vidieku a beháva medzi amišskými farmami