Považské múzeum PROGRAM – júl 2024

Areál Budatínskeho hradu

telefón: +421 41/ 500 15 11

e-mail: muzeum@pmza.sk

GPS súradnice
49° 14′ 13,272″ N
18° 44′ 5,110″ E

Stála expozícia:

 1. BUDATÍNSKY HRAD
 2. KAPLNKA bUDATíNSKEHO HRADU
 3. Drotársky pavilón

PODUJATIA:

BUDATÍNSKE LETO

Leto plné aktivít v krásnom prostredí Budatínskeho hradu! Každý víkend chystáme zaujímavé aktivity so zamestnancami Považského múzea, počas týždňa si deti môžu užiť najobľúbenejšie programy z múzejnej pedagogiky.

2. júl 2024 o 10.00

Budatínske leto – Hľadanie strateného pokladu

V Budatíne sa stratil poklad kráľa Dobromila. Myslí si, že je za to zodpovedný zlý čarodej Kazisvet. Dobromil je z toho nešťastný a pozýva každého, aby mu pomohol s hľadaním. Príďte aj vy a vyriešte s nami túto záhadu! Bude to však náročné. Cestou vás čaká viacero prekážok, ktoré musíte zdolať. Za nájdenie je sľúbená sladká odmena. Je nutné sa vopred objednať na mail pedagog@pmza.sk.

Dĺžka trvania: 60 – 90 min.

Cena: 3 €/osoba

7. júl 2024 od 10.00 do 17.00

Budatínske leto – otvorenie letnej sezóny na Budatínskom hrade

Užite si s nami otvorenie letnej sezóny priamo v parku pod stromami. Čaká vás divadelné predstavenie O múdrej princeznej z Dvora zázrakov alebo koncert žilinskej kapely Vox Supra acoustic. Tešiť sa môžete aj na aktivity v Múzejnom mestečku, tvorivé dielne, fotokútik, dobové hry, čítanie s Krajskou knižnicou v Žiline a život sovičiek s Čarovnou mocou prírody. Samozrejmosťou je chutné občerstvenie a remeselné stánky. Chýbať nebudú ani zážitkové prehliadky v hrade s názvom Príbehy predmetov Budatínskeho hradu, ktoré pripravuje divadelno-hravé zoskupenie RAZCA. Základné vstupné na podujatie je 4 €, zľavnené 2 € a deti do 3 rokov majú vstup zadarmo. Prineste si deky, piknikové koše a užite si s nami skvelú prázdninovú nedeľu!

14. júl 2024 od 9.00 do 17.00

Budatínske leto – Workshop s botaničkou

Tvorivé dielničky so sušenými aj čerstvými rastlinkami. Naberte s nami inšpiráciu na tvorivých aktivitách s papierom, lepidlom, štetcom a farbou! Budete prekvapení, aké nevšedné vlastnoručné výtvory vykúzlite, príďte sa presvedčiť do Budatínskeho hradu.

Cena: 2 €/osoba

23. júl 2024 o 11.00

Budatínske leto – Dobrodružstvo v hrade

Špeciálna prehliadka Budatínskeho hradu s múzejnou pedagogičkou určená pre 4 –10 ročné deti. Čaká vás množstvo zaujímavých informácií a aktivít, ktoré vám priblížia nielen dejiny hradu. Dozviete sa, ako ho postavili, koho v ňom zamurovali či aké meče sa v ňom ukrývajú. Okrem iného vás čakajú aj tvorivé dielne. Je nutné sa vopred objednať na mail pedagog@pmza.sk.

Dĺžka trvania: 120 min.

Cena: 5 €/osoba

28. júl 2024 od 9.00 do 17.00

Budatínske leto –  tvorivá drotárska dielňa

Príďte si zdokonaliť svoje zručnosti a naučte sa s nami základné techniky drôtovania. Vhodné pre všetky vekové kategórie.

Cena: 2 €/osoba

30. júl 2024 o 11.00

Budatínske leto –  Hradný kvíz

Vytvorili sme pre vás špeciálnu prehliadku hradom, ktorá bude ukončená vedomostným kvízom, pozostávajúcim z informácií, ktoré sa dozviete počas prehliadky. Je zameraný najmä na pozornosť. Nemusíte sa ničoho obávať, k dispozícii sú aj „nápovedy“. V celej aktivite ale ide najmä o zábavu. Víťazný tím si navyše odnesie špeciálnu cenu. Podujatie je vhodné pre všetky vekové kategórie. Je nutné sa vopred objednať na mail pedagog@pmza.sk.

Dĺžka trvania: 120 min.

Cena: 5 €/osoba

14. a 28. júl 2024 od 13.00 do 17.00

Čo ukrýva krypta pod Katedrálou Najsvätejšej Trojice v Žiline

Aj tento rok pripravuje Považské múzeum v spolupráci s Katedrou antropológie (Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave) a Žilinskou diecézou komentované prehliadky pre verejnosť. Záujemcovia sa dozvedia ako pokračuje výskum krypty pod Katedrálou najsvätejšej Trojice v Žiline. Súčasťou bude výstavka zaujímavých nálezov a možnosť nahliadnuť do priestorov krypty. Vstupy v 20 min. intervaloch (v skupinách po max. 20 ľudí). Vstup je voľný.

20. – 21. júl 2024 od 10.00

Dračie dni

Originálna autorská rozprávka inšpirovaná tradičnými motívmi opäť priláka malých aj veľkých návštevníkov. Tentokrát organizátori pozývajú na oslavu narodenín dráčika Arnošta. No ako to už v rozprávkach býva, perfektne pripravená udalosť sa zmení na šarádu, keď princ z ničoho nič ostane celkom popletený! Preto potrebuje pomoc všetkých detí. Okrem rozprávky sa môžu účastníci tešiť na kreatívny i dračí kútik, oddychovú zónu a občerstvenie. Viac informácií o podujatí a vstupenkách nájdete na https://www.draciedni.sk/.

PONUKA PRE SKUPINY:

Celý školský rok

Tvorivé dielne a komentované prehliadky výstavy Králi oblohy

Maľovanie, vystrihovanie, hľadanie jednotlivých dravcov vo výstave Králi oblohy pre menšie deti. Komentované prehliadky pre väčších žiakov. Špecializované prednášky z biológie a ekológie živočíchov pre stredné a vysoké školy. V prípade záujme nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Dĺžka trvania podľa potreby, 30 – 180 minút.

Cena: 3 €/ žiak

Celý školský rok

Krajina orlov

Bola raz jedna krajina, ktorú každý poznal ako Krajinu orlov. Chcete sa dozvedieť, prečo dostala také pomenovanie? Prezradíme vám to v prerozprávanom príbehu prostredníctvom maňušiek. Navyše si budete môcť pozrieť výstavu dravcov v priestoroch Budatínskeho hradu. Celú aktivitu uzavrieme tvorivou dielňou. V prípade záujme nás kontaktujte na pedagog@pmza.sk.

Vhodné pre materské školy a 1. – 3. ročník ZŠ.

Cena: 3 €/ žiak

Celý školský rok

Tvorivo na hrade: tkanie

Špeciálny tvorivý program pre školy. Venovať sa budeme tkaniu na malých krosnách. Deti si vyskúšajú tkanie na ručných krosienkach s využitím odpadového textilu.

Podujatie je vhodné pre základné a stredné školy.

Kvôli obmedzenému počtu (max. 25 detí) je nutné sa vopred objednať na emailom na bardyova@pmza.sk.

Dĺžka trvania: 60 – 180 minút

Cena: 3 €/ žiak

VÝSTAVY:

25. október 2023 – september 2024

Králi oblohy

Výstava Králi oblohy predstavuje bohatú skupinu dravých vtákov, ktoré žijú na Slovensku. Autorom je zoológ Považského múzea Ing. Ján Kicko, PhD. Takmer všetky druhy našich dravcov sú zobrazené na veľkoplošných snímkach z prírody od popredných slovenských fotografov- Stanislava Harvančíka, Ervína Hrtana, Jozefa Chavka, Jána Svetlíka a autora a doplnené dermoplastickými preparátmi zo zbierok Považského múzea. Novinkou sú preparáty dravcov „za letu“, ktoré najvernejšie predstavujú dravce tak, ako ich môžeme pozorovať v prírode. Veríme, že takéto preparáty, „letovky“, vzbudia mimoriadny záujem návštevníkov. Záujemcovia sa môžu odfotiť pri dravčom fotopaneli. Súčasťou výstavy je model hniezda orla skalného v životnej veľkosti.

25. jún 2024 – 22. september 2024

Medzi stránkami

Prezentácia študentských prác zo Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline. Výstava predstaví práce z odboru grafický dizajn, konkrétne kreslené príbehy ako autorské výpovede podané v knižnej forme leporela. Kurátorom výstavy je Mgr. Zdeno Hogh.

18. jún 2024 – 16. september 2024

Múzeum počasia

Výstavný projekt „Múzeum počasia“ má, okrem iného, ambíciu vyskúšať fungovania terasy Budatínskeho hradu ako možného výstavného priestoru v letných mesiacoch a to aj do budúcnosti. V čase od 18. 6. do 16. 9. 2024 sa zaplní dielami detí zo Základných umeleckých škôl zo Žiliny – Budatína, Martina a Čadce. Okrem témy počasia – jeho premien, pocitov z neho, či aj zážitkov v rôznom počasí –  musia jednotlivé práce spĺňať aj podmienku trvácnosti a odolnosti, práve voči premenlivosti počasia. Na výstave budú zastúpené objekty z rôznych materiálov, ale aj maľby a popri žiakoch sa na nej autorsky podieľajú aj ich pedagógovia. Aj keď počasie stále máme a zažívame ho a do múzea ešte nepatrí, svojou fyzickou neskladnosťou umožňuje úsmevné zamyslenie sa nad múzeom budúcnosti aj nad súčasnými depozitármi zaťaženými ťarchou množstva zozbieraných artefaktov z minulosti. Kurátormi výstavy sú Mgr. Tatiana Kubáňová a Mgr. Zdeno Hogh.

1.august 2023 – september 2024

Čo drôt spojil, čas nerozdelí...

V Drotárskom pavilóne v areáli Budatínskeho hradu  je od začiatku augusta prístupná výstava s názvom Čo drôt spojil, čas nerozdelí… Jej autorkami sú etnologička Mgr. Katarína Kendrová a historička Mgr. Katarína Hallonová z drotárskeho oddelenia Považského múzea. Typické slovenské remeslo zapísané aj v UNESCO je tentokrát priblížené naozaj netradičným spôsobom. Autorky výstavy sa zamerali na jeho prvotnú vandrovnú formu, keď drotári putovali po celej krajine a venovali sa najmä opravám predmetov každodennej potreby. Výstava je obohatená o odborné texty s fotografiami a tiež detailné opisy špecifických drotárskych opravárenských techník. Návštevníci uvidia techniky základné, akými bolo opletanie do drôtených sietí, flekovanie, haftovanie, spájkovanie, ale tiež  jednoduchšie, ktoré spočívali v stiahnutí poškodených častí predmetov drôtenou slučkou alebo pásikom plechu. Všetky prezentované exponáty pochádzajú zo zbierkových fondov Považského múzea a Slovenského národného múzea v Martine.

11. jún 2024 – 30. september 2024

UNIVERZUM

Výstava predstaví výber z tvorby sochára Jaroslava Drotára z dôrazom na diela, v ktorých pracuje s drôtom ako dominantným materiálom. Autorom priznaný voľný odkaz na drotársku tradíciu je však posúvaný do roviny umelecko-filozofickej. Neoddeliteľnou súčasťou významovej stránky týchto prác je popri drôtenom korpuse neónové svetlo, prípadne drevená schránka. V centre jeho pozornosti sú pradávne organické formy, ich objavovanie, priam intuitívne vytváranie a následné situovanie do súčasného kultúrneho prostredia. Širší tvorivý záber Jaroslava Drotára, ktorý využíva vo svojej tvorbe rôznorodé materiály i tvorivé postupy, pripomenie aktuálna výstava bronzovou plastikou odkazujúcou na jeho monumentálnu tvorbu ako aj experimentálnou fotografiou. V nej sa opäť prejavuje jeho dlhodobý záujem o svetlo a pohyb, ktoré sú transformované do univerzálnej, abstraktnej polohy. Kurátorom výstavy je historik umenia Mgr. Zdeno Hogh.

5. júl 2024 – 30. september 2024

Prebudená plastika

Výstava Prebudená plastika Vás pozýva nahliadnuť do sveta ukrytého v depozitároch Považského múzea. Výber z diel pod gesciou historika umenia Mgr. Zdena Hogha oživuje sochárka a reštaurátorka Mgr. Art. Barbora Lokajová. Inštalácia výstavy  ponúka nielen pohľad na samotné vystavené diela, ale zachytáva aj  genézu ich obnovy = „cestu prebudenia“.  Kolekcia umeleckých diel – zbierkových predmetov, približuje život drevenej plastiky potom ako sa dostane z depozitára múzea pred nič netušiacim svetom na stôl a do rúk konzervátora/reštaurátora. Výstava zasadená v priestore zrekonštruovanej kaplnky dáva možnosť na jednom mieste vyniknúť dielam, ktoré medzi sebou ladia aj napriek tomu, že pochádzajú z rôznych období a dielní, od tých vychýrených až po tie insitné – plastiky neznámej lokality, autora a vzniku.

otváracie hodiny Budatínskeho hradu:

utorok – piatok: 9.00 – 17.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

5. 7. 2024 – OTVORENÉ

OTVÁRACIE HODINY DROTÁRSKEHO PAVILÓNU:

utorok – nedeľa: 9.00 – 17.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

5. 7. 2024 – OTVORENÉ

otváracie hodiny kaplnky:

utorok – nedeľa: 9.00 – 17.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

5. 7. 2024 – OTVORENÉ

otváracie hodiny BUDATÍNSKEHO PARKU:

máj – september:

pondelok – nedeľa: 6.00 – 22.00

otváracie hodiny ODBORNEJ KNIŽNICE (administratívna budova POVAžSKéHO MÚZEA):

utorok: 6.30 – 13.15 

streda: 9.30 – 16.15 

štvrtok: 6.30 – 13.15  

VSTUPNÉ

BUDATÍNSKY HRAD

 • základné: 8 €/os.
 • zľavnené: 4 €/os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 20 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ z okresu Žilina): 0,50 €/os.
 • regionálna zľavaobyvatelia mestskej časti Budatín: zľava 20 % zo základného vstupného
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
 • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 €/skupina
 • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
 • Iné zľavy neuznávame.
 • Zľavy nie je možné kombinovať.
 • Fotenie svadobčanov v interiéri hradu a kaplnky (po dohode – 0907 108 659): 100€

DROTÁRSKA VÝSTAVA

 • základné: 3 €/os.
 • zľavnené: 1,50 €/os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 7,50 € (dvaja dospelí a jedno dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ z okresu Žilina): 0,50 €/os.

KAPLNKA BUDATÍNSKEHO HRADU – zadarmo

BUDATÍNSKY PARK – zadarmo

Hrad Strečno

telefón: +421 41/ 569 74 00, +421 41/ 500 15 11

e-mail: muzeum@pmza.sk

GPS súradnice
49° 10′ 28,555″ N
18° 51′ 44,228″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:

 1. archeologická expozícia (prehistória a história v kontexte hradu Strečno, hradná kuchyňa, hradná mučiareň)
 2. STáLA VÝSTAVA VENOVANÁ ŽOFII BOSNIAKOVEJ
 3. interaktívna expozícia Osobnosti a vojenské dejiny hradu Strečno
 4. Stredoveká dedina Paseka pod hradom Strečno

podujatia:

17. júl 2024 od 20.30 do 24.00

Nočná prehliadka hradu Strečno

Na stredovekých hradných múroch ožije tajomný príbeh z minulosti! Počuli ste už o povesti, v ktorej o jednu ženu súperili hradní páni zo Starhradu a hradu Strečno? Práve príbeh O krásnej Marienke a Milkovi bol inšpiráciou k vytvoreniu zážitkovej prehliadky v podaní divadelno-šermiarskej skupiny Memento mori. Pútavý dej o žiarlivosti, zrade a nenaplnenej láske spestria akčné šermiarske vystúpenia. Po prehliadke hradu si návštevníci môžu užiť skvelú ohňovú show, ktorú pripraví Magic Flames a pochutiť si na dobových špecialitách z kuchyne Cech Terra de Selinan. Prehliadky budú prebiehať v ôsmich vstupoch od 20.30 do 24.00 a návštevníkom odporúčame vziať si baterky. Vstupné je jednotné 12 eur. Prehliadka nie je vhodná pre deti do 6 rokov. Vstupenky je možné kúpiť len cez predpredaj.

Výstavy:

20. máj – 31. október 2024

Na hrade a pod hradom

Výstava Na hrade a pod hradom prezentuje práce detí  ZUŠ  M.R. Štefánika v Čadci. Diela vznikali rovnakou výtvarnou technikou –  maľba na plátno s akrylovými farbami. Deťom bol daný priestor na vyjadrenie vlastného názoru zo získaných vedomostí predostretých výtvarnými pedagogičkami ZUŠ (Mgr. Ingrid Šišková, PhDr., Miroslava Habčáková Samsonová, Mgr.art. Petronela Vlhová). Výstava bude prístupná v priestoroch stredovekej dediny Paseka od 20. mája 2024.

14. jún 2024 – 15. september 2024

D1/Mýtus o diaľnici

Vizuálna prezentácia úspešného divadelného predstavenia s oficiálnym názvom: „D1 (pracovný názov)“, pochádzajúceho z tvorivej dielne Slovenského komorného divadla v Martine. Inscenácia o výstavbe diaľnice prepájajúcej Bratislavu s Košicami, ale aj o Slovensku a Slovákoch získala viacero ocenení – na festivale Nová dráma/New Drama 2021 Grand Prix, tiež Cenu Akadémie divadelných tvorcov 2020/2021 a Cenu bratislavského diváka. Na výstave bude sprítomnená prostredníctvom zachovaných rekvizít a obrazového materiálu. Kurátormi výstavy sú Mgr. Zdeno Hogh a Mgr. Tatiana Kubáňová.

Otváracie hodiny HRADU STREČNO:

pondelok – nedeľa: 9.00 – 17.00 hod. (posledný vstup)

5. 7. 2024 – OTVORENÉ

Otváracie hodiny sTREDOVEKEJ DEDINY PASEKA:

pondelok – nedeľa: 8.45 – 18.00 hod.                         

VSTUPNÉ

 • základné: 7 €/os.
 • zľavnené: 3,50 €/os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 17,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ z okresu Bytča): 0,50 €/os.
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
 • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 €/skupina
 • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb).
 • vstupné do okolia hradu Strečno – vyhliadka z brala: základné 1 €, deti do 6 rokov: zadarmo
 • Iné zľavy neuznávame.
 • Zľavy nie je možné kombinovať.

Čičmany

telefón: 0918 187 683, +421 41/ 500 15 11

e-mail: muzeum@pmza.sk

GPS súradnice:
48° 57′ 24,101″ N
18° 31′ 1,471″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:

 1. Čičmany, Čičmany chimárna dedina: Radenov dom
 2. BÝVANIE SPOLEČNÍKOV: Dom č. 42

Podujatia:

28. júl 2024 o 11.00, 13.00 a 15.00

Povedačky na pavlači

Tento rok si pripomíname 100. výročie Radenovho domu v Čičmanoch. Pri tejto príležitosti pripravilo Považské múzeum v spolupráci s divadelno-hravým zoskupením RAZCA podujatie s názvom Povedačky na pavlači. V hranej scénke predstaví pani Radenová svojej kamarátke z Terchovej svoju krásnu drevenicu. Do Čičmian zavíta aj slávny slovenský architekt Dušan Jurkovič so svojou manželkou Boženkou. Ste zvedaví, čo má práve on spoločné s touto dedinkou? A zaujíma vás, odkiaľ sa vôbec vzali biele ornamenty na miestnych chalupách? Neváhajte a príďte si vypočuť Povedačky na pavlači. Počas dňa si záujemcovia môžu vyskúšať aj tvorivé dielne spojené s typickou čičmianskou výzdobou.

otváracie hodiny:

utorok – piatok: 9.00 – 15.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

sobota – nedeľa: 9.00 – 17.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

5. 7. 2024 – OTVORENÉ

    VSTUPNÉ

 • základné: 5 €/os.
 • zľavnené: 2,50 €/os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 12,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ z okresu Žilina): 0,50 €/os.
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
 • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 €/skupina
 • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
 • Iné zľavy neuznávame.
 • Zľavy nie je možné kombinovať.

Terchová

telefón: +421/ 918 187 679, +421 41/ 500 15 11

e-mail: muzeum@pmza.sk

GPS súradnice
49° 15′ 27,122″ N
19° 1′ 47,836″ E

STÁLA EXPOZÍCIA:

 1. Etnografická expozícia JÁNOŠÍK a terchová v budove Obecného úradu Terchová

otváracie hodiny:

utorok – piatok: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

sobota – nedeľa 9.00 – 17.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

5. 7. 2024 – OTVORENÉ

VSTUPNÉ

 • základné: 5 €/os.
 • zľavnené: 2,50 €/os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 12,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ z okresu Žilina): 0,50 €/os.
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
 • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 €/skupina
 • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
 • Iné zľavy neuznávame.
 • Zľavy nie je možné kombinovať.

Sobášny palác v Bytči

telefón: +421 41/ 552 30 27

e-mail: muzeum@pmza.sk

GPS súradnice:
49° 13′ 14,479″ N
18° 33′ 29,709″ E

STÁLE EXPOZÍCIE:

 1. sobášny palác – stredoeurópsky klenot
 2. Uhorský palatín Juraj Turzo

UHORSKÝ PALATÍN JURAJ TURZO – renesančný človek

Stála expozícia je reprezentatívnou pripomienkou jedinečnej historickej osobnosti palatína Juraja Turza. Pripomína jeho renesančnú osobnosť, ktorá sa významným spôsobom zapísala do politického, kultúrneho a náboženského života vtedajšieho Uhorska.

VÝSTAVY:

27. jún 2024 – 31. august 2024

To, čo mám skutočne rád

Výstava To, čo mám skutočne rád predstavuje výber predmetov zo súkromnej zbierky Jozefa Janiša a je vytvorená pri príležitosti jeho 70. narodenín. Jozef Janiš je veteránista a záhradný architekt. Jeho zberateľské aktivity sa sústreďujú na dve oblasti – predmety súvisiace s automobilizmom, ktorými autor vyjadruje obdiv zručnosti konštruktérov 1. Československej republiky, najmä z firmy Aero Praha. Lákadlom výstavy preto určite bude i automobil Aero 30 Sport, model 1934. Druhou zberateľskou oblasťou sú staré hry a hračky, z ktorých väčšina má taktiež súvis s dopravou: bakelitové autíčka či vláčikové dráhy, funkčné a pohyblivé na mechanický pohon. Výstava tiež predstaví diela Jozefa Janiša ako architekta, teda netradične poňaté vegetačné – „zelené“ strechy budov, záhrady či vetrolamy.

3. júl 2024 – 31. september 2024

Štvrťstoročie čipkovaných radostí

Klub paličkovanej čipky Gracia pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline si touto výstavou pripomína 25. výročie svojej existencie. Vystavené práce predstavujú retrospektívu činnosti za ostatných 25 rokov. Je to výber najlepších prác vytvorených členkami klubu. Kurátorkou výstavy je Mgr. Adriana Bárdyová. Slávnostné otvorenie výstavy bude 3. 7. 2024 o 16.00.

otváracie hodiny:

utorok – piatok: 9.00 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka 12.00 – 12.30

sobota – nedeľa: 10.00 – 17.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka 12.00 – 12.30

5. 7. 2024 – OTVORENÉ

VSTUPNÉ

 • základné: 5 €/os.
 • zľavnené: 3 €/os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 13 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ z okresu Bytča): 0,50 €/os.
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
 • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 €/skupina
 • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
 • Iné zľavy neuznávame.
 • Zľavy nie je možné kombinovať.
 • Fotenie svadobčanov v interiéri (po dohode – 0917 598 905, + 421 41 552 30 27): 50 €

Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach

telefón: +421 41/ 500 15 11

e-mail: muzeum@pmza.sk

GPS súradnice:
49°07’45.11″N

18°40’43.44″E

STÁLA EXPOZÍCIA:

 1. Z histórie dopravy na Slovensku – expozícia zložená z troch častí: staršie dejiny dopravy, železničná časť a časť cestná doprava v 20. storočí so zameraním na historické motocykle.

otváracie hodiny:

utorok – nedeľa: 9.30 – 16.00 (posledný vstup), obedňajšia prestávka: 12.00 – 12.30

5. 7. 2024 – OTVORENÉ

VSTUPNÉ

 • základné: 5 €/os.
 • zľavnené: 2,50 €/os. (dieťa od 7 do 15 rokov, študent, senior nad 60 rokov, držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP-S, vojnový veterán, držiteľ preukazu ISIC, EURO 26, ITIC)
 • rodinné: 12,50 € (2 dospelí  a 1 dieťa od 7 do 15 rokov, ostatné deti zadarmo)
 • deti do 6 rokov mimo skupinového zájazdu, sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí: zadarmo
 • regionálna zľava – skupinový zájazd materskej školy (MŠ žilinského regiónu): 0,50 €/os.
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 10 osôb: 1 osoba zadarmo
 • pedagogický dozor/vedúci zájazdu nad 20 osôb: 2 osoby zadarmo
 • vopred objednaný výklad v cudzom jazyku: príplatok 15 €/skupina
 • vstupné mimo otváracích hodín: príplatok 100 % (vstup možný len na základe objednávky a len pre skupiny nad 10 osôb)
 • Iné zľavy neuznávame.
 • Zľavy nie je možné kombinovať.

Pre všetky expozície:

Aktuálne informácie nájdete na stránke www.pmza.sk.

Zmena programu vyhradená!

Zdroj foto: muzeum@pmza.sk