Pôvabu Yorkshirských teriérov podľahli aj známe osobnosti!

Yorkshirský teriér sa radí medzi najobľúbenejšie psie plemená na svete. Svojich priaznivcov má aj na Slovensku a je miláčikom nejednej známej osobnosti. Yorkshirským teriérom patrí ctené miesto v náručí žien a zákaz pre nich neplatí ani na miestach, kde psie laby zvyčajne vkročiť nemôžu. Toto obľúbené plemeno slávilo 14. mája Medzinárodný deň Yorkshirských teriérov nielen na Slovensku, ale aj v susednej Českej republike, v Maďarsku, a v Baltických krajinách. 

Yorkshirskí teriéry sú obľúbené psie plemená aj medzi známymi osobnosťami. Pôvabu Yorkshira neodolala ani najkrajšia herečka 20.storočia Audrey Hepburn. Svojho Rogera nosila so sebou všade, v lietadle mal vlastné sedadlo, záchod a  vrecúško pre prípad nevoľnosti. Keď zomrel, Audrey za ním smútila ako za vlastným dieťaťom.

Aj v živote herečky Natalie Portman bol do čias, kým si nezaložila rodinu s choreografom Benjaminom Millepiedom, hlavným mužom jej života Yorkshirský teriér Whiz. Chlpatý spoločník ju aj po narodení syna Alepa doprevádza na prechádzkach.

Napríklad Miranda Kerr sa ani po rozchode s hercom Orlandom Bloomom nemusí cítiť osamelo. Jeho miesto v Miradinom lone patrí rozkošnému Yorkshirskému teriérovi menom Frankie, ktorý je nielen jej priateľom, ale obľúbil si ho aj modelkin syn Flynn.

Milovníkmi tohto plemena sú aj manželia Johny DeppAmber Heard a dokázali to aj nedávno, kedy svojich dvoch maznáčikov chceli prepašovať do Austrálie napriek miestnym prísnym pravidlám. Ich ospravedlnenie voči austrálskej vláde a jej nariadeniam obletelo celý internet.

Na každom kroku sprevádza Yorkshirský teriér Bob aj herečku Naomi Watts. Nielenže ich vídať na spoločných prechádzkach v newyorskej štvrti Soho, Boba si Naomi so sebou bráva aj na dlhšie cesty do zahraničia. Štvornohý maznáčik nesmie chýbať na žiadnej rodinnej dovolenke.

Tomuto plemenu neodolal ani nekompromisný porotca X Factoru Simon Cowel, ktorý je majiteľom troch Yorkshirských teriérov – Freddie, Squiddly a Diddly.

 

V minulosti robili spoločnosť baníkom

Hoci je dnes Yorkshirský teriér najpopulárnejšou ozdobou žien, ešte v 18.storočí lovil na myši, krysy a potkany v domácnostiach svojich pánov a v anglických baniach. Predchodcami dnes už chutne vyčesaných salónových krásavcov boli dvakrát väčšie, strapaté a dlhosrsté psy, ktoré sa zabývali aj na anglickom grófstve zvanom Yorkshire. Ide o veľmi živé a hravé plemeno známe svojou hodvábnou srsťou a dlhovekosťou. Harmonický rast a zdravý rast zabezpečí Yorkshirskému teriérovi len správna strava. A to už od šteňaťa.

,,Bielkoviny, tuky, sacharidy, minerály a vitamíny – všetky nutričné látky z krmiva majú svoju vlastnú úlohu. Ich nadbytok, ale aj nedostatok môže byť pre zdravie šteňaťa nebezpečné,“ vysvetľuje veterinárna lekárka spoločnosti Royal Canin Dominika Kališová. Pri výbere krmiva treba brať do úvahy veľkosť šteňaťa, vek a špecifiká daného plemena.

Špeciálne vyvinutým krmivom je BHN Yorkshire Terrier od Royal Canin. Obsahuje kombináciu borákového oleja a biotínu, čím posilňuje mäkkosť a lesk srsti Yorkshirského teriéra. Krmivo napomáha aj obmedzeniu tvorby a ukladaniu zubného kameňa vďaka polyfosfátu sodnému, ktorý zachytáva vápnik prítomný v slinách. Výborným pomocníkom sú aj samotné granule, ktoré svojou štruktúrou mechanicky čistia zuby psa pri prežúvaní.

Dôležité je dávkovanie krmiva

Základným pravidlom kŕmenia je, aby šteňa dostávalo dávku odpovedajúcu jeho hmotnosti. Počet kŕmení je potrebné po odstave s narastajúcim vekom šteňaťa meniť. ,,V prvých týždňoch, po odstave, je dobré začať štyrmi porciami denne, potom prejsť na tri, a napokon, asi v polovici rastu, na dve porcie denne. V ideálnom prípade by sa množstvo potravy malo rozdeľovať na základe rastových kriviek jednotlivých plemien psov a podľa ich špecifických požiadaviek alebo na základe sledovania váhy zvieraťa,“ prezrádza Dominika Kališová.

Vedeli ste, že?
Prvá zdravá výživa určená psiemu plemenu bola vyrobená 14. mája 2002 práve pre Yorkshirov (Mini Yorkshire).
Medzinárodný deň Yorshirského teriéra oslávili fanúšikovia, chovatelia a majitelia tohto plemena napríklad formou eventu v známom pražskom parku a na Slovensku prostredníctvom darčeka pri kúpe balenia BHN Yorkshire Terrier vo vybraných predajniach v rámci celého Slovenska. Slováci zároveň zdieľali na Facebooku fotky svojich Yorkshirských miláčikov, z ktorých vznikla krásna koláž.