Palacinky ako páperie

Ak dostaneme chuť na palacinky, je samozrejme najjednoduchšie zobrať si na pomoc výrobok v prášku, prípadne túto obľúbenú pochútku si kúpiť už hotovú.

Vo väčšej rodine by to však vyšlo poriadne draho. Je pravda, že príprava palaciniek nie je síce nič ťažké, napriek tomu sa však nepodaria každému rovnako dobre. Hlavný dôvod ani nespočíva v receptúre, ako skôr v postupe. Ponúkame vám ten zaručený:
V polovici mlieka rozšľaháme žĺtky, bielka radšej vynecháme, pridáme štipku soli a múku, vymiešame dohladka a zriedime zvyšným mliekom tak, aby sa cesto na vareške udržalo len v tenkej vrstve. Veľmi dôležité je dopriať mu dostatočne dlhý čas na oddych, pri ktorom múka napučí. Mala by to byť najmenej štvrťhodina, čím dlhšie tým lepšie. V chladničke môžeme cesto nechať aj do nasledujúceho dňa. Ďalším predpokladom je dobrá panvica dôkladne rozpálená ešte skôr, než ju potrieme tukom. Dávame ho len trocha a roztierame papierovým obrúskom alebo striedkou chleba. Pierko by sme si zbytočne opaľovali. Palacinku obrátime ihneď, len čo pohľadom zistíme, že cesto stuhlo aj v strede. Príliš upečená stráca vláčnosť a bude sa zle skrúcať.
Zaručený recept na palacinky nájdete v našom Denníku relax - Domáce palacinky