Novinka od laureátky Nobelovej ceny - Putovanie ľudí Knihy

Debutový román držiteľky Nobelovej ceny za literatúru, ktorým Olga Tokarczuk začala svoju literárnu cestu, ukazuje autorku, ktorá prichádza s odvážnym románom myšlienok situovaným do Francúzska konca 17. storočia.
Putovanie ľudí Knihy.

Francúzsko, rok 1685.
Kráľ Slnko zavádza katolicizmus ako jediné povolené náboženstvo. Skupiny hugenotov prechádzajú krajinou, aby sa dostali na sever, kde dúfajú nájsť novú vlasť. Z okien koča ich sleduje skupina nezvyčajných cestovateľov smerujúcich na juh. Veronika, kurtizána čakajúca na snúbenca, Markíz, muž zaoberajúci sa alchýmiou, boháč de Berle a nemý kočiš Gauche. Každý z nich opustil Paríž z iného dôvodu. Táto cesta, miestami priam dobrodružná, by mohla zmeniť nielen ich osudy, ale aj dejiny celého ľudstva.

V Pyrenejách, ku ktorým smerujú, je v múroch malého kláštora už stáročia ukrytá Kniha. Teraz má šancu rozhodnúť o budúcnosti sveta. Lenže je svet pripravený na to, aby sa Kniha našla?

Či ju budeme čítať ako dobrodružný román, metaforu ľudského snaženia, skúmanie jazykového kódu alebo možno niečo iné, vždy bude zaujímavá. A dôsledné spojenie týchto nitiek dokazuje, s akou spisovateľkou máme do činenia,“ napísali v Kulturacja.pl.

Román Putovanie ľudí Knihy mladistvý román, napísaný pred tridsiatimi rokmi, je skutočnou zlatou baňou motívov, ktoré Olga Tokarczuková rozvinula vo svojich ďalších dielach a získala si tak medzinárodné uznanie a obdiv čitateľov.

Gauche závidel pestrofarebným ľuďom len jedno – že dokážu hovoriť, že používajú slová, akoby boli ich majetkom. Jemu samému sa zdalo – keďže jeho zradné hrdlo nebolo schopné vydať nijaký zvuk –, že v slovách spočíva všetka ľudská moc. Bral teda slová veľmi vážne a so skutočnou úctou, celkom tak, akoby sa svojou reálnosťou rovnali veciam. Bral ich dokonca ešte vážnejšie, ako keby boli čímsi viac než vecami, ktoré označujú.

Olga Tokarczuk je autorkou poézie, prózy, esejí, scenárov a jedna z najčítanejších a kritikmi najlepšie hodnotených poľských autorov, je dvojnásobná držiteľka prestížnej ceny Niké. Popri štúdiu psychológie pomáhala ako dobrovoľníčka v ústave pre mladistvých s poruchami správania. Neskôr pôsobila ako psychoterapeutka a vydavateľka, dnes sa naplno venuje písaniu a z česko-poľského pohraničia sa presťahovala do Vroclavi. Do slovenčiny boli zatiaľ preložené štyri jej prózy. V roku 2019 jej bola udelená Nobelova cena za literatúru za rok 2018.