• 13.12.2014

Nastal čas pečenia

 Na vianočný stôl patria tie najchutnejšie a najvoňavejšie sladkosti. Pri ich príprave sa nezaobídeme bez typických prísad. Medzi nevyhnutné prísady do cesta a jedál patria oriešky, sušené ovocie alebo exotické korenie. Bez nich si nevieme predstaviť ani vianočné pečivo, ale ani sladké kaše a omáčky. Často ich konzumujeme aj samostatne. Obsahujú totiž bielkoviny, tuky a veľa vitamínov a minerálnych látok.

Mandle
Lahodné jadrá oceňujeme najmä pre pomerne vysoký obsah bielkovín a draslíka. Používame ich lúpané,  najčastejšie do sladkých plniek, ovocných šalátov a niektorých omáčok. Mandľovými lupienkami môžeme  zdobiť torty, srnčí chrbát, zákusky alebo ovocné poháre.
 
Ďatle
Malé hnedé sladké kôstkoviny sa dovážajú sušené a zlisované. U nás ich najčastejšie používame ako sladkú pochúťku a pri príprave nepečených cukroviniek.
 
Škorica
Táto aromatická kôra zo stále zelených tropických stromov sa využíva od nepamäti na korenenie jedál. Napríklad v Číne bola známa už 4000 rokov pred naším letopočtom. Ako celá alebo mletá sa pridáva do sladkých jedál, pri zaváraní ovocia a do likérov.
 
Cedrát
Poznáme aj pod názvom citronát. Ide o nakrájané a presladené zelené bobuľky cedrátu. Najčastejšie ho pridávame do rôznych druhov cesta. Je potrebný aj v mnohých sladkých plnkách.
 
Hrozienka
Získavajú sa sušením jednotlivých bobúľ hrozna. Oceňujeme ich najmä pre vysoký obsah cukru, vlákniny, ale takisto draslíka a vápnika. Majú príjemnú chuť a  používame ich najčastejšie do kysnutého cesta, závinov, chlebíčkov, müsli, kaší, sladkých omáčok, ale aj v orientálnej kuchyni pri príprave ryže a chuťovo zaujímavých príloh k jedlám.
 
Figy
Svojím tvarom nám pripomínajú malé hruštičky. Dovážajú sa k nám najmä zo Stredomoria, a to sušené a zlisované. Čerstvé plody majú zelenú až fialovú farbu a sú naozajstnou lahôdkou. Majú mierne preháňavý účinok. Preto ich starí Gréci používali na liečenie žalúdočných chorôb. Sušené figy používame do rôznych sladkých dezertov, ovocných šalátov, nepečeného pečiva a müsli.
 
Pomarančová kôra
Sušenú kôru využívali už naše staré mamy. Pretože príjemne vonia, vkladali ju do skrine s posteľnou  bielizňou. Z hrubších plátkov sa nakladaním do  koncentrovaných sladkých sirupov pripravuje kandovaná kôra. Je vynikajúca do kysnutých alebo piškótových ciest, biskupských chlebíčkov, vianočiek alebo perníčkov. Malé kúsky môžeme namáčať do čokoládovej polevy ako bonbóny. Pri domácej príprave by sme mali používať kôru, ktorá nebola chemicky ošetrená.
 
Lieskové oriešky
Majú lahodnú chuť a vysoký obsah dôležitých tukov a bielkovín. Jeme ich často samotné. Strúhané alebo sekané pridávame do ciest, sladkých plniek alebo ovocných miešaných šalátov. Zdobíme nimi aj torty a ovocné poháre. Obľúbili si ich aj zástancovia vegetariánskej kuchyne, ktorí ich pridávajú do rôznych placiek a karbonátkov.