Medicína v kuchyni

Medicína v kuchyni

V kuchyni používame korenie a zeleninu v čerstvom aj sušenom stave, rovnako ako ďalšie prísady, ktoré aromatizujú a zvýrazňujú chuť pokrmov. Avšak iba zriedkavo si uvedomujeme, že tieto látky môžu mať vplyv aj na naše zdravie.

Korenie: prečísťuje pečeň a chráni telo pred infekčnými ochoreniami. Čierne korenie povzbudzuje trávenie a chuť do jedla. Odporúča sa najmä tým, čo trpia prechladnutím alebo zápchou.

Kmín: podporuje chuť k jedlu a trávenie, pôsobí proti nadúvaniu a bolestiam brucha, celkovo povzbudzuje.

Fenykel: má podobné účinky ako kmín. Malým citlivým deťom sa pripravuje odvar. Jednu kávovú lyžičku rozdrveného fenyklu zalejeme štvrť litrom vriacej vody a necháme päť minút vylúhovať. Podávame po lyžičkách.

Muškátový orech: veľké množstvo tohto korenia neriedené vodou má rovnaké účinky ako marihuana a spôsobuje halucinácie a bolesti hlavy. Naopak, malé množstvo muškátového oriešku zamiešaného do nápoja pred spaním priaznivo pôsobí na spánok.

Ľanové semienko
: odstraňuje žalúdočnú neurózu. Odvar z ľanového semienka veľmi dobre pomáha aj proti chronickej zápche.

Cibuľa
: americkí lekári ju odporúčajú jesť pri nádche. Jej farbivo quercetin pôsobí proti alergiám. Priložene plátky cibule, ktoré odvedú z postihnutého miesta horúčavu a pôsobia antibakteriálne, zmierňujú hmyzie pohryznutie. Opuch môžeme zmierniť aj handričkou namočenou v octe.

Vitamín A
: Chráni pred rakovinou prsníka. K tomuto záveru prišli vedci na Harvardskej univerzite. Betakarotén znižuje riziko rakoviny pečene, zažívacieho traktu a žalúdka. To sú dôvody na to, aby sme jedli mrkvu, špenát, kapustu, ktoré tento vitamín obsahujú.