Inšpirácia: Ako na jarnú terasu?

Inšpirácia: Ako na jarnú terasu?

Jar je ideálnym obdobím na zveľadenie vašej terasy. Ak ste ju už zbavili všetkých nečistôt, je načase pustiť sa do úprav, aby mohla počas prvých teplejších dní skutočne zažiariť.

Začnite záhradným nábytkom

Radosť z prvých jarných lúčov a túžba po zaslúženom oddychu na terase často u mnohých končí tým, že svoj nábytok po zimnom spánku jednoducho vyložia a začnú používať. Aj dlhé mesiace v záhradnom domčeku, garáži alebo pivnici sa však môžu podpísať pod rôzne poškodenia. Predtým, ako si začnete naplno užívať teplejšie dni v exteriéri, mali by ste svojmu nábytku venovať dostatočnú pozornosť. Dôkladne skontrolujte všetky spoje a pánty a v závislosti od materiálu ho primerane ošetrite. Nábytok vo väčšine prípadov tvorí dominantu terasy, preto by bola škoda zanedbať jeho úvodnú starostlivosť.

Podceniť by ste nemali ani bláznivé aprílové počasie, ktoré občas dokáže napáchať nepekné škody. Teraz je ten správny čas vybrať si kvalitné poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, ktoré kryje aj terasu spojenú s poistenou budovou. Vaša zveľadená terasa tak bude pripravená aj na tie najnepredvídateľnejšie situácie.

Terasu oživte rastlinami

Prebúdzajúca sa príroda spolu s čoraz dlhšími dňami poskytujú ideálnu príležitosť na výsadbu rastlín. Výsledkom bude pestrá terasa, dobrý pocit z odvedenej práce a príjemné chvíle strávené na čerstvom vzduchu. Druh a počet rastlín môžete prispôsobiť veľkosti terasy, ale aj vášmu osobitému štýlu. V nevýhode nie sú dokonca ani tie najmenšie terasy. Ak je to aj váš prípad, siahnite napríklad po vertikálnych či závesných kvetináčoch, ktoré splnia svoju estetickú funkciu a nezaberú veľa priestoru.

Tip: Terasu dokážete oživiť aj bylinkovou záhradkou. Ideálny čas na výsadbu je práve jar a okrem oka ulahodia aj vašim chuťovým pohárikom.


Zdroj: pexels.com / gokceakyildiz

Nezabudnite na dekorácie

Nie je žiadnym tajomstvom, že práve dekorácie spolu s tými najmenšími detailami dodajú terase svoju osobnosť. Správne zvolené prvky vytvoria z obyčajného priestoru hotovú oázu pokoja, z ktorej nebudete chcieť odísť ani po západe slnka. Pri výbere vhodných dekorácií nezabúdajte na to, že by mali okrem estetického účelu spĺňať aj ten praktický. Vďaka tomu sa vyhnete terase preplnenej zbytočnosťami, čo by mohlo v konečnom dôsledku pôsobiť gýčovo.

Ideálny a funkčný doplnok teda predstavujú sviečky, zaujímavé kvetináče, či moderné závesy. Nezabudnite ani na textílie v podobe vankúšov alebo diek, ktoré vyzerajú štýlovo a počas chladnejších dní vás zahrejú. Atmosféru terasy pomáha vytvoriť aj vhodné osvetlenie, preto sa nebojte siahnuť napríklad po mimoriadne obľúbenej svetelnej reťazi. Dôležité je, aby každý jeden detail išiel ruka v ruke s celkovým dizajnom terasy.

Zdroj: pexels.com / Nicole Ashley Rahayu Densmoor

Pri jarnom zveľaďovaní terasy sa nebojte byť kreatívny, vložte do toho svoj osobitý štýl a uvidíte, že chvíle strávené v tomto útulnom útočisku budú oveľa príjemnejšie.