Cukrárka Lulus má nový Receptár

Lulus - Receptár je krásny zápisník, do ktorého si môžete zapisovať všetky nápady, rady a dobré recepty zo svojho okolia.
Je farebný, nápaditý a prehľadný, aby bol vaším spoľahlivým spoločníkom. Navyše Lulus pre vás pripravila 15 nových receptov, ktoré môžete vyskúšať, kým vezmete pero do ruky a vytvoríte si vlastnú cukrársku knižku. Priestor na vaše recepty je rozvrhnutý tak, aby ste si ich mohli zapísať čo najfunkčnejšie, je tam miesto pre malý nákres aj riadky určené pre postrehy pri pečení.

Lucia Gažová je autorka veľmi úspešnej cukrárskej knižky Lulus-cukrárka. Jej cukrárske umenie už presiahlo hranice jej rodného mesta a jej recepty si zamilovalo celé Slovensko. Chutné a esteticky dotiahnuté do najmenších detailov predstavujú nový trend slovenského cukrárstva.
Bonusom sú kapitoly Ako ozdobiť tortu? alebo Ako pripraviť candy bar?, ktoré z vás urobia dokonalú pohostinnú gazdinú.

Lulus receptár je projekt, ktorý vznikol približne pred rokom. Pohrávali sme sa s myšlienkou vytvoriť receptový diár, ktorý by bol tak trošku cukrárskou knihou a tak trošku miestom, kam si budete zapisovať svoje zážitky, postrehy a možno aj recepty. Keďže sme vás nechceli ohraničiť jediným rokom, vznikla myšlienka Receptára,“ vysvetľuje Lulus.
V tejto krásnej knižke nájdete nielen mnoho receptov, rád, tipov a trikov, ale hlavne si do nej môžete zapisovať svoje najobľúbenejšie recepty a vždy ich nájdete na jednom mieste.

Vyskúšajte recept na Malinové brownie srdiečka z Lulus – receptár:

Suroviny:

  • 300 g mliečnej čokolády
  • 50 g horkej, aspoň 54% čokolády
  • 200 g masla
  • 150 g krupicového cukru
  • 4 vajcia
  • 2 žĺtky
  • 1 lyžicu kakaa
  • 1 lyžicu hladkej múky
  • 200 g malín
  • štipku soli

 

Postup prípravy:

Brownie ste už určite piekli a jeho bohatú čokoládovú nezameniteľnú chuť zaručene poznáte. Toto je však trošku iné. Mliečna čokoláda v spojení s kyselkavými malinami? Božské! Veď uvidíte :).
Najprv si vo vodnom kúpeli roztopíme mliečnu čokoládu spolu s horkou čokoládou a maslom.
Pri topení je dobré všetko neustále jemne premiešavať, aby sa maslo pekne spojilo s čokoládou. Keď sa nám všetko spojí, odstavíme čokoládu z vodného kúpeľa a necháme ju vychladnúť na izbovú teplotu.
Ak si trúfate, môžete čokoládu roztápať aj bez vodného kúpeľa. Hrozí však riziko okamžitého pripálenia a verte mi, najviac človeka nazlostí, ak mu prihorí takmer pol kila skvelej čokolády.

Vajcia s krupicovým cukrom vyšľaháme do nadýchanej peny, aby aj brownie bolo nadýchané a vláčne. Do vaječnej peny opatrne a pomaličky primiešavame roztopenú čokoládu s maslom. Najlepšie je zmes spájať ručne metličkou, vtedy stratíme najmenej objemu. Nakoniec primiešame lyžicu múky a kakaa. Pýtate sa: Kdeže su tie spomínané maliny? Nebojte sa, nezabudla som. Formu či plech, v ktorom budeme brownie piecť, vystelieme papierom na pečenie, najlepšie aj po bokoch, aby sa potom s koláčikom ľahšie manipulovalo. Maliny si jemne prstami potrháme na menšie časti. Polovicu z nich rozložíme na spodok pripravenej formy. Na maliny nalejeme jednu polovicu pripraveného cesta a opäť ho pokryjeme zvyšnými malinami. Zalejeme poslednou časťou cesta. Maliny nedávam na vrch koláčika, pretože by porušili tú úžasnú škrupinku, ktorou je toto brownie typické, a ťažšie by sa nám vykrajovali srdiečka.

Pripravený koláčik pečieme v rúre vyhriatej na 155 stupňov približne 30 – 35 minút. Ak chcete mať také krásne a efektné srdiečka, ako vidíte na obrázku, žiaľ, budete musieť vydržať, kým koláčik vychladne. Aby sa pomocou formičky (ako na medovníčky) srdiečka dobre vykrajovali, je ideálne, aby bolo brownie dostatočne zatuhnuté. Potom už len opatrne povykrajovať a konečne sa do tohto skvelého koláčika môžete pustiť.

Viac receptov nájdete v Lulus – Receptár.

Milan Buno, literárny publicista