Ako sa plnohodnotne sústrediť v dobe plnej rozptýlenia?

Určite poznáte ten pocit, keď vám pri práci či učení občas zablúdi myseľ, stratíte sústredenie a zrazu sa prichytíte pri tom, ako bezcieľne pozeráte z okna alebo čítate tú istú stranu už piatykrát. V dnešnom dynamickom svete je schopnosť nášho mozgu sústrediť sa iba na jednu úlohu stále ťažšia. Žijeme v dobe, ktorá je plná rozptýlení a neschopnosť sústrediť sa pohlcuje stále väčší počet ľudí. Odborník z oblasti wellbeingu radí, ako bojovať s nesústredenosťou a byť tak o plus bližšie k cieľu.   

Zdravý životný štýl, vyvážený jedálniček, dostatočný pitný režim a work - life balance. Dlhodobá starostlivosť o fyzické a psychické zdravie je základným pravidlom ako udržať pozornosť tam, kde ju v danom momente potrebujete. Ako však pravidelne zvládať vplyv rozptýlenia v dobe obrovského množstva podnetov a zlepšiť tak svoju pozornosť? Začleňte do vášho života metódy, ktoré vám s tým pomôžu.

Top 5  tipov, ako sa udržať v plnej pozornosti

V súčasnej dobe sú na nás často kladené vysoké nároky, ktoré úzko súvisia so zvýšenou mierou stresu a zníženou pozornosťou. Spracovanie množstva informácii, efektivita práce, dodržiavanie deadlinov, správne rozhodnutia v zložitých otázkach pracovného či súkromného života si vyžadujú plnohodnotnú koncentráciu a kondíciu organizmu. Nesústredenosť je občas ako neviditeľný nepriateľ, ktorý nás prenasleduje vo chvíľach, kedy to najmenej potrebujeme. Pripravuje nás o hĺbkové pochopenie úloh a kvalitu našej práce, bráni nám dosiahnuť plný potenciál a docieliť tak želané výsledky. K tomu, aby sme sa vyvarovali častému rozptýleniu a neschopnosti sústrediť sa, musíme dbať na niekoľko vecí už z dlhodobého hľadiska starostlivosti o naše zdravie.

  1.     Pravidelný spánkový režim, v ktorom spíme aspoň 7-8 hodín denne
  2.     Pravidelný stravovací režim bohatý na všetky potrebné živiny
  3.     Hydratácia organizmu pitným režimom s dostatočným množstvom minerálnych látok a vitamínov
  4.     Kvalitne nastavený pohybový režim – tréningový aj netréningový (prechádzky a iné ľahké pohybové aktivity)
  5.     Optimálny work-life balance (harmónia medzi pracovným a osobným životom)

Jedným zo spôsobov, ako zvládnuť vplyv rozptýlenia v danom momente a zlepšiť schopnosť sústrediť sa, je začleniť do vášho každodenného života metódy, ktoré môžu pomôcť skvalitniť váš pracovný alebo študijný výkon. „Ak si uvedomíme vplyvy, ktoré pôsobia na našu pozornosť, budeme schopní pracovať na zlepšení našej koncentrácie. Obmedzenie multitaskingu ale aj celkového množstva impulzov a informácii, ktoré počas dňa prijmeme zo sociálnych sietí, televízie, PC a iných zdrojov je jedným zo základných kľúčov k efektivite a koncentrácii. Ak sa potrebujete sústrediť celý deň, ale pociťujete, že to ide ťažšie a malé rozptýlenia vás dookola vyvádzajú z koncentrácie, odporúčam dávať si pravidelnú pauzu. Vyhraďte si pracovné bloky, ktoré nepresiahnu dĺžku 90 minút a po nich si dajte pár minútovú pauzu, kde si na chvíľu oddýchnete. Počas nej doplňte tekutiny, vitamíny a minerálne látky, ktoré vám pri potrebe koncentrácie budú nápomocné,“ odporúča well-being coach, výživový poradca a zakladateľ projektu wHealth, Maroš Krivosudský.

Buďte o plus bližšie k sústredeniu vďaka pitnému režimu

Ak chce moderný človek v 21. storočí dlhodobo dosahovať výsledky a ciele, ktoré si určil, potrebuje byť plne funkčný a sústredený väčšinu dňa. Preto nemôžeme zabúdať na pravidelný pitný režim ideálne s vyváženým obsahom minerálnych látok a vitamínov. Práve voda dodáva mozgovým bunkám dostatok energie na ich správne fungovanie.

Aby sme si dokázali dlhodobo udržať potrebné sústredenie a koncentráciu, mali by sme dbať na dostatočný pitým režim. Až keď je telo dostatočne hydratované, dokáže mozog fungovať naplno. Schopnosť riešiť úlohy, kreativita či reakčný čas sú vtedy na vrchole,“ hovorí Maroš Krivosudský. K plnohodnotnému výkonu vieme telu pomôcť aj doplnením potrebných vitamínov a minerálnych látok. „Vitamíny skupiny B prispievajú k psychickej činnosti a majú dokázané účinky aj pri podpore normálnej činnosti nervovej sústavy. Ak sa potrebujete sústrediť odporúčam doplniť aj zinok. Ten okrem udržiavania zdravia kostí, vlasov, nechtov a pokožky, chráni bunky pred oxidačným stresom, zabezpečuje správne fungovanie pamäti a podporuje koncentráciu a pozornosť,“ dopĺňa Maroš.

Ako teda ostať dlhodobo sústredený a byť tak o plus bližšie k cieľu? Zaraďte do svojho životného štýlu pravidelný príjem už spomínaných vitamínov B, horčíka, zinku alebo ženšenu, napríklad pitným režimom. Vďaka novinke MAGNESIA PLUS FOCUS teraz môžete svoju pozornosť venovať naplno tam, kde ju naozaj potrebujete.

Vitamíny B1,B3 a B7, ktoré sa nachádzajú v prírodnej minerálnej vode pomáhajú k normálnej psychickej činnosti a normálnej funkcii nervovej sústavy. Zinok chráni bunky pred oxidačným stresom, zabezpečuje správne fungovanie pamäti, pomáha k správnej činnosti rozoznávacích funkcií a podporuje koncentráciu a pozornosť. Okrem toho je Magnesia PLUS bez konzervačných látok, farbív a umelých sladidiel. O skvelú ovocnú a osviežujúcu chuť obohatenú o prospešné látky sa postarajú výťažky zo ženšenu, marhule a marakuje, ktoré vaše chuťové poháriky zaručene potešia aj v týchto letných mesiacoch. Tomu, že je Magnesia PLUS obľúbeným nápojom svedčí aj získané ocenenie Najlepšia novinka v súťaži Voľba spotrebiteľa 2023 v kategórii balené vody.