Ako na jarné upratovanie kúpeľne?

Počas jari sa zvyčajne takmer každý púšťa do nie celkom obľúbenej povinnosti, veľkého upratovania domácnosti. Vynechať by ste určite nemali ani kúpeľňu, ktorá si zaslúži špeciálnu starostlivosť. Ako si s upratovaním poradiť správne a efektívne a ako na to, aby ste si z kúpeľne vytvorili relaxačné miesto, kde si po celej tej práci oddýchnete? S tým vám pomôže česká značka kúpeľňového vybavenia Jika.

Organizácia na prvom mieste

Pred tým, než sa do upratovania pustíte, je dobré si ho celé rozplánovať. Kúpeľňu a toaletu by ste mali nechať až na záver, aby ste sa vyhli prípadnému opätovnému zašpineniu. Dôležité je tiež správne zvolenie prostriedkov a handričiek, aby ste nepoškodili povrchy ako na sanitárnej keramike, tak na batériách, nábytku, vani či sprchovom kúte. Nezabudnite, že je nutné rozlišovať handričky, ktoré použijete na čistenie toalety a umývadla alebo vane.

Začíname s upratovaním

Rovnako ako v iných miestnostiach by ste mali aj v kúpeľni upratovanie smerovať zhora nadol. Začnite tým, že odstránite všetky veci a prípravky z poličiek, vane, sprchovacieho kúta a umývadla. Pripravte si aj podlahu a vyneste z miestnosti všetky kúpeľňové koberčeky a podložky. Potom začnite s nábytkom. Na upratovanie kúpeľňového nábytku vám bude stačiť vlhká mäkká handrička. „Na čistenie nábytku neodporúčame používať agresívne čistiace prostriedky, ktoré by mohli povrch nábytku poškodiť. Stačí ho jemne očistiť vlhkou handričkou, poprípade použiť trochu mydla a následne ho dôkladne utrieť do sucha. Na kúpeľňovom nábytku by nikdy nemala zostať voda, aby ste zbytočne neskracovali jeho životnosť,“ odporúča Iva Šedivá, vedúca komunikácie spoločnosti Laufen CZ, pod ktorú spadá aj česká značka Jika.

Agresívnym čistiacim prostriedkom by ste sa mali vyhnúť aj v prípade sanitárnej keramiky, aby ste nenarušili jej povrch. Ľahko ju navyše vyčistíte mydlovou vodou a doleštíte vlhkou handričkou. „Výrobky značky Jika sú k dispozícii so špeciálne vyvinutou povrchovou úpravou Jika Perla, ktorá značne zjednoduší upratovanie. Táto špeciálna úprava u umývadiel a toaliet odpudzuje vodu, zabraňuje vznikaniu máp a zároveň predlžuje životnosť,“ dodáva Iva Šedivá.

Na záver sa zamerajte na vyčistenie batérií od vodného kameňa. Najlepším spôsobom, ako ich vyčistiť, je nastriekať jemný čistiaci prostriedok na handričku, batériu očistiť, usušiť a vyleštiť. Na batérie by ste nemali používať prostriedky, ktoré obsahujú chlór.

Čistá toaleta

Prípravky, ktoré obsahujú chlór, neodporúčame používať ani na toalety, pretože negatívne pôsobia na povrch misy a následne tu dochádza k usadzovaniu močoviny alebo vodného kameňa. Zároveň nie je potrebné nechávať prípravky naliate do misy dlho pôsobiť. Pokiaľ sa rozhodnete, že tak urobíte, nikdy misu počas ich pôsobenia nezatvárajte, mohlo by sa stať, že by došlo k nechcenej zmene farby dosky na sedenie. Rovnako by k tomu mohlo dôjsť, ak by ste na dosku na sedenie použili zbytočne agresívny čistiaci prostriedok. Veľkým benefitom, ktorý nielen uľahčuje upratovanie, ale celkovo zvyšuje hygienický štandard v kúpeľni, sú toalety rimless, teda WC bez oplachového kruhu. „Vďaka absencii oplachového kruhu nedochádza k usadzovaniu nečistôt na ťažko dostupných miestach a toaleta tak spĺňa aj tie najnáročnejšie hygienické požiadavky,“ zakončuje Iva Šedivá.