7 krokov, ako začať žiť šťastný život

7 krokov, ako začať žiť šťastný život

Dobrých rád, ako zmeniť svoj život k lepšiemu, nie je nikdy dosť. Ak máte pocit, že by ste chceli krajší, šťastnejší a naplnenejší život, čaká vás tvrdá práca na sebe samom – vonkajšie okolnosti totiž mnohokrát neovplyvníte, môžete však korigovať svoje reakcie na ne. Veď nie nadarmo sa hovorí, že optimisti vidia pohár poloplný a pesimisti skôr poloprázdny. Ktoré kroky vám pomôžu žiť radostnejší život?

1. Prijmite svoju nedokonalosť

Pokiaľ túžite po dokonalosti a snažíte sa tento stav dosiahnuť, budete sklamaný. Ak by sa vám to náhodou podarilo, budete prvým na Zemi. Nedokonalosť je totiž súčasťou každého z nás – prijmite aj tú svoju a majte ju radi, pretože je vašou súčasťou. Takisto sa prestaňte trápiť nad svojimi chybami či omylmi. Odpustite si. Bude sa vám žiť ľahšie.

2. Buďte samým sebou

Nech urobíte čokoľvek, druhí si vždy nájdu niečo, čo nie je podľa ich gusta. Neriaďte sa preto tým, čo si o vás pomyslia (alebo povedia) ostatní, ale počúvajte svoje srdce a inštinkt. Jednoducho žite svoj život podľa seba, jedine tak môžete dosiahnuť šťastie.

3. Naučte sa pozerať na veci z lepšej stránky

Pokiaľ ste optimizmus nedostali do vienka, stále je tu možnosť, že môžete na sebe pracovať a stať sa pozitívnejším. Stačí vyskúšať niektorú z techník pozitívneho  myslenia a dennodenne ju praktizovať. Skúste rituál vďačnosti, stopovanie negatívnych myšlienok a ich nahrádzanie pozitívnymi, pozitívne afirmácie či vizualizáciu.

4. Aj NIE je odpoveď

Vysloviť NIE je rovnako jednoduché, ako povedať ÁNO. Naučte sa to a nechoďte sami proti sebe. Platí to pre osobný, rodinný i pracovný život.

5. Odpúšťajte

V prvom rade odpustite sebe – ste človek a máte právo na chyby a omyly. Dôležité je poučiť sa z nich a nie sa nad nimi dokola umárať. Takisto v prípade, že vám niekto ublížil, aspoň sa pokúste odpustiť mu a neživiť v sebe hnev či nenávisť, pretože s týmito negatívnymi emóciami vo svojom vnútri nikdy šťastní nebudete.

6. Vzdelávajte sa a spoznávajte

Vedomosti sú jedným z kľúčom k spokojnému životu, preto vzdelávaniu venujte svoj čas i energiu. Čítajte knihy, navštevujte prednášky či workshopy, cestujte! Jednoducho učte sa nové veci, veď žijete len raz!

7. Žite naplno!

Každé ráno, predtým, ako vstanete z postele, predstavte si, že je to váš posledný deň. V mysli si prejdite, čo by ste chceli urobiť, keby to tak naozaj bolo. Pokojne si tieto činnosti napíšte na papier a snažte sa aspoň niektoré z nich zrealizovať. Pokiaľ chcete žiť naplno každý deň, usilujte sa praktizovať staré-známe TU a TERAZ. To znamená – neriešte minulosť, neobávajte sa budúcnosti, ale žite každý jeden deň najlepšie, ako sa dá!

Mirka