Za únavu, búšenie srdca či studené končatiny môže byť zodpovedný deficit železa

Železo patrí medzi esenciálne prvky v našom tele. To znamená, že ak neprijímame dostatok potravín s obsahom tejto dôležitej živiny, prejaví sa to nepríjemnými symptómami, keďže jednou z jeho hlavných úloh je umožňovanie prenosu kyslíka v krvi a vo svaloch. Ak teda na sebe pociťujete viacero z nižšie uvedených príznakov, venujte tomu pozornosť.

Cítite sa unavene

Únava je jedným z najtypickejších príznakov deficitu železa, pretože pri anémii telo disponuje menším množstvom červených krviniek, ktoré zásobujú dôležité orgány tela kyslíkom. Ak teda spíte dostatočne dlho a kvalitne a neprišli ste na inú možnú príčinu únavy, a takisto nedostatok energie pociťujete po väčšiu časť dňa, nemali by ste to brať na ľahkú váhu. Za nedostatkom energie totiž môže byť anémia z nedostatku železa v organizme. S únavou sa môže spájať aj častá bolesť hlavy.

Vaša pokožka je bledá

Aj bledosť patrí medzi typické príznaky deficitu železa v organizme. Bledosť možno badať nielen na pokožke tváre či tela, ale aj na ďasnách, perách či nechtoch.


Rýchlo sa zadýchate

Zadýchate sa už pri ležérnej chôdzi po miernejšom briežku a pri vystupovaní po schodoch na tretie poschodie takmer lapáte po dychu? Nuž môže byť za tým mizerná kondícia, avšak do úvahy treba vziať aj zdravotný problém, ktorým je anémia. Pri tejto diagnóze totiž svaly nedisponujú dostatkom kyslíka, ktorý sa telo snaží získať zvýšenou frekvenciou dychu.

Máte studené ruky a nohy

Pokiaľ je vám často zima, máte studené ruky i nohy, príčinou môže byť nedostatok železa v organizme.

Pociťujete závraty alebo bolesť v oblasti hrudníka

Závraty i bolesť v oblasti hrudníka môžu byť upozornením nášho tela, aby sme zvoľnili tempo, pretože pri vykonávanej aktivite organizmus nedokáže kyslíkom dostatočne zásobovať dôležité orgány, ako napríklad srdce či mozog.

„Chytá“ sa vás každá choroba

Dostatok železa v organizme je predpokladom správne fungujúceho imunitného systému. Ak v tele chýba, telo je náchylnejšie na vznik rôznych infekcií – telo disponuje menším počtom bielych krviniek a tie navyše nie sú také silné, pretože im chýba kyslík.

Vypadávajú vám vlasy alebo sa zhoršila ich kvalita

Pokiaľ vás už nejaký čas trápi vypadávanie vlasov a neviete prísť na príčinu, určite by ste mali zvážiť aj to, či jete dostatok potravín s obsahom železa.

    • Okrem týchto symptómov sa môže deficit železa prejavovať aj hormonálnou nerovnováhou, ťažkosťami so spánkom, problémami s koncentráciou a učením sa. Prítomné bývajú aj zmeny nálad a vznik vriedkov na ústach alebo na jazyku.

Ako doplniť železo do organizmu?

Samozrejme, najlepším riešením anémie je dostatočná konzumácia potravín s obsahom železa. Okrem mäsa, rýb a morských živočíchov sa železo nachádza aj v potravinách, ako napríklad fazuľa, šošovica, cícer, špenát, sardinky, trstinová melasa či tekvicové a ľanové semiačka. Železo je zastúpené aj v orechoch a sušenom ovocí, ako sú slivky, marhule či hrozienka.

Mirka
Zdroj foto: https://pixabay.com/sk/photos/choroba-lek%C3%A1rstvo-zdravie-choroby-4392178/
 
Autor fotografie: https://pixabay.com/sk/photos/choroba-lek%C3%A1rstvo-zdravie-choroby-4392178/