Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Vychutnajte si účinky fínskej sauny priamo u vás doma

Niekomu navštevovanie wellness zariadení skutočne nič nehovorí. Zdajú sa mu málo hygienické a tí ostýchavejší si navyše potrpia pri saunovaní na súkromie. Vo fínskej saune priamo doma by sa ale určite páčilo každému.

Účinky sauny presvedčia aj vás

Vedeli ste, že blahodarné účinky saunovania ľudia odhalili už pred dvetisíc rokmi? Fínska sauna v podobe, ako ju vidíme dnes, však vznikla len približne pred 80 rokmi. Predstavte si drevenú búdku s podlahou a lavicami, najčastejšie zo smreka, v ktorej sa nachádzajú kachle a horúce lávové kamene. Tie s priliatím vody a pár kvapiek esenciálneho oleja priestory fínskej sauny rozohrejú už do jednej hodiny do požadovanej teploty (70 až 90 °C). Na 2 alebo až 6 sedadlách si vychutnávate úžasný relax, zatiaľ čo teplé drevo lahodí vašej pokožke a organizmus sa očisťuje od škodlivých látok, ale i zlých myšlienok či stresu. No nie je to len o tom.

Každým vdýchnutím vlhkého a teplého vzduchu sa zároveň staráte aj o svoje dýchacie ústrojenstvo, či zabíjate v tele rôzne mikróby. Prehriaty vzduch pozitívne ovplyvňuje aj váš krvný obeh, svaly či kĺby. Zrazu pocítite obrovskú úľavu, z tela mizne napätie, urýchli sa látková výmena a vaše svaly zažívajú stav, ktorý je veľmi podobný zvýšenej fyzickej námahe. Raz za čas si posedieť v saune teda môže mať na ľudské telo účinok ako pravidelná dávka športu.

Viete sa správne saunovať?

Teplota vo fínskej saune je nastavená tak, aby sa organizmus dôkladne prehrial a začal sa ochladzovať potením. A keďže pri správnom saunovaní človek vypotí pokojne aj za pohár potu, je nesmierne dôležité chýbajúce tekutiny telu dopĺňať počas celej doby saunovania. Do sauny vstupujte vždy osprchovaní a nahí, resp. v plachte, na ktorú sa potom usadíte. Niekto zvládne relaxovať pri vysokých teplotách 10 minút, iný raz toľko, no s pobytom v saune to nehodno preháňať. Keďže sa strieda saunovanie a oplachovanie v studenej vode (cca 12-stupňovej), blahodarný vplyv fínskej sauny na vaše telo si počas procesu saunovania ešte tak 2-krát užijete.

Dôležité je myslieť aj na regeneráciu na ležadle. Nejde len o to, aby ste počas zaplateného hodinového vstupu do sauny trielili od studenej sprchy do sauny a naopak. Saunovanie je relaxačné otužovanie, je to priestor pre maximálne uvoľnenie.

Výhody saunovania vo vlastnej fínskej saune

Možno vám to bude znieť zvláštne, no fínsku saunu si naozaj môžete zaobstarať aj do svojho bytu či domu. Stačí vám na to pripojenie ku klasickej zásuvke na 230 V. V saune sú kachle s ovládaním a aj všetko potrebné saunové príslušenstvo ako lávové kamene, vedro, naberačka, vlhkomer, teplomer alebo presýpacie hodiny.

Po pobyte v saune jednoducho odbehnete do svojej kúpeľne a dáte si ochladzujúcu sprchu. Nikto si vás nebude prezerať ani riešiť, či sa saunujete správne, a tak si relax v domácej fínskej saune užijete naplno, bez strachu pred kožnými ochoreniami. Sami, s partnerom alebo priateľmi, pri rozhovore alebo v tichosti, to je úplne jedno. Hlavné je, že si zaistíte neobmedzený vstup hocikedy, keď sa vám zažiada trocha wellnessu.