Vybrali ste sa na túru, ale... Vôbec to nemusí byť také jednoduché!

Vybrali ste sa na túru, ale... Vôbec to nemusí byť také jednoduché!

Rodinné výlety a dovolenky si zväčša plánujeme v predstihu aspoň týždeň-dva. Všetko si detailne pripravíme, skontrolujeme batohy, výbavu a oblečenie prispôsobíme terénu a hlavne predpovedanému počasiu. To, že je stále príjemne slnečno, ešte neznamená, že tak bude aj desiatky kilometrov ďalej, alebo niekde v horách.

Najväčším kameňom úrazu všetkých nešťastných turistík je náš vlastný prístup. Na turistiku sa zabúdame pripraviť. V lese či vysoko v horách nás nečaká cesta ako do miestnej cukrárne. V takýchto miestach máte dosť obmedzené možnosti na úkryt, bezpečie, stravu, pitnú vodu a pod. Turistika praje nielen odvážnym, ale predovšetkým pripraveným a rozvážnym. Každý „prešľap“ sa vám na takýchto chodníčkoch niekoľkokrát vráti.

Do hôr s „rozumom vo vačku“!

Cieľ túry si dôkladne zmapujte. Prezrite si najbližšie oblasti, náročnosť terénu, možnosti ubytovania a pod. Sledujte predpoveď počasia už pár dní pred turistikou. Predpoveď je vždy len predpoveď, preto sa budete musieť spoľahnúť na svoju pripravenosť a výbavu.

Ideálne je mať kvalitnú turistickú obuv s pevnou podrážkou, nepremokavé oblečenie, pršiplášť a batoh, ktorý netreba prepchať zbytočnosťami. To všetko bude počas túry vplývať na vašu celkovú spokojnosť a komfort počas chôdze. V batohu majte len zopár energicky kvalitných pochutín, ako napríklad oriešky, cereálna tyčinka, celozrnné pečivo a pod. Vodu si prelejte do viacerých menších fliaš, aby sa vám počas chôdze pohodlnejšie pilo.

Mobilný telefón je fajn vec, ale najlepšie, ak je plne nabitý a viete z neho v krajnej núdzi privolať horskú službu. Mapa, kompas...Žiadne starožitnosti, ale veci, ktoré sa aj v modernej dobe na turistike využívajú!

Pripravovali ste sa ako poriadni skauti, no nakoniec vás zastihlo zlé počasie. Čo robiť?

Hlavne nepanikáriť. Dôležitou zásadou je nepúšťať sa na turistiku osamote, ale vždy aspoň vo dvojici. V núdzi si dvaja pomôžete oveľa viac ako sám vojak v poli. V prípade silného vetra, búrky a bleskov to platí niekoľkonásobne. Letné a aj príjemné teplé jesenné dni nás neraz dokážu na turistike zradiť. Obloha sa do niekoľkých minút zatiahne, začne pršať a môže nastať aj hrozivé hrmenie.

Vždy si preto zistite, kde je najbližšia horská chatka, aby ste len tak nepobehovali, ale vedeli o možnom úkryte. Dážď nie je až tak nepríjemný, viac sa to znásobuje spolu s bleskom a hrmením. V takomto prípade musíte vedieť, ktoré miesto je v danom priestranstve najbezpečnejšie. Žiadne stromy, jazerá ani v blízkosti šumiaceho vodopádu nebudete chránení. Blesk udiera vždy do najvyššieho a vodivého predmetu. Na dlhé úvahy nebudete mať ani sekundu! Intuitívne si čupnite v čo najnižšom bode na danom priestranstve. Hlavu si chráňte rukami, pod nohy si položte suchú karimatku, deku alebo batoh. Nič mokré! Nohy nedržte naširoko, ale blízko pri sebe. Nič vysoké, žiadne stromy, stĺpy ani kovové predmety. Ďalej už musíte búrku len pretrpieť...!