Tipy pre zdravie, ktoré fungujú

Starostlivosť o zdravie je nevyhnutnosť. Je prejavom zdravej sebalásky. Každá pozitívna zmena, ktorú v životnom štýle urobíte, má zmysel. Neviete, ako začať? Inšpirujte sa našimi tipmi.

Dajte zbohom sladeným nápojom

Spotreba cukru z roka na roka narastá. Jednou z hlavných príčin je vysoký príjem sladených vôd. Cukor a jeho alternatívy sú zastúpené nielen v limonádach či energetických nápojoch, ale aj v ochutených minerálnych vodách či džúsoch. Ideálne je, ak sa pitný režim skladá z čistej vody, neochutených a neperlivých minerálok, neosladených čajov či zriedených zeleninových a ovocných štiav.

Nebojte sa kávy, ale kvalitnej

Milujete kávu? Pokojne si ju doprajte, avšak iba v prípade, že ide o naozaj kvalitnú kávu bez cukru. Káva je bohatá na antioxidanty chrániace bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Denne si môžete dopriať 3 – 5 šálok. Ak sa vám z tela pomalšie odbúrava kofeín, preferujte pitie kávy dopoludnia, inak môžete mať problém so spánkom.

Kŕmte črevný mikrobióm správne

To, že 70 percent imunity je ukrytej v čreve, nie je žiadna novinka. Známe je aj to, že zloženie črevného mikrobiómu ovplyvňuje aj náladu a chuťové preferencie. To znamená, že chuť máte na to, čo jete. Kľúčom k zdravej črevnej mikroflóre je rastlinná vláknina, konkrétne 30 rozličných druhov rastlinnej vlákniny týždenne. Čím pestrejšiu škálu rastlinných potravín zvolíte, tým väčšie množstvo druhov prospešných črevných baktérií nakŕmite.

Dopĺňajte vitamín D

Ešte donedávna bolo v našich končinách odporúčané užívať vitamín D od neskorej jesene do jari. Dnes je stále viac odborníkov, ktorí radia užívať ho počas celého roka. Dôvod je prozaický – väčšina populácie má nízke hladiny slnečného vitamínu v krvi. Dôsledkom sú oslabená imunita, depresie či rednutie kostí.

Hýbte sa

Ani najzdravší jedálniček na svete nebude mať ten pravý efekt, keď celé dni presedíte. Minimom, ktoré môžete urobiť, je 30 minút svižnej chôdze denne. Pohyb je dôležitý pre fyzické i psychické zdravie. Nepodceňujte to. Pokiaľ je možné, hýbte sa na čerstvom vzduchu s človekom, ktorého máte radi.

Denne si doprajte 1 – 4 polievkové lyžice olivového oleja

Pravidelná konzumácia olivového oleja sa spája s dlhovekosťou a znížením rizika viacerých ochorení, ako sú rakovina, cukrovka či neurodegeneratívne ochorenia. V závislosti od zloženia jedálneho lístka a celkového životného štýlu si doprajte denne 1 – 4 polievkové lyžice extra panenského olivového oleja.

Vyhýbajte sa rafinovanému cukru a múke

Za zdravšie alternatívy bieleho cukru sú považované med, javorový sirup, pravý trstinový cukor (demerara, muscovado…) a trstinová melasa. Avšak aj pri nich platí, že ide o cukry, ktoré je treba konzumovať s mierou. Výmenou bielej pšeničnej múky za celozrnnú špaldovú dodáte telu neporovnateľne väčšie množstvo vlákniny, B vitamínov a ďalších výživných látok.
Mirka


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/osoba-mu%c5%be-%c5%beena-%c4%beud%c3%ad-p%c3%a1r-3553814/