DENNÍK RELAX - Takto sa cítite, keď pijete málo vody

Takto sa cítite, keď pijete málo vody

Nie je to tak dávno, čo bola zverejnená štúdia, ktorá hovorí o tom, že šoféri, ktorí pijú málo vody, sú rovnako nebezpeční ako opití vodiči. Podľa výskumníkov z univerzity v meste Loughborough šoféri, ktorí vypili 25 ml vody za hodinu namiesto odporúčaných 200 ml, urobili za volantom dvojnásobný počet chýb v porovnaní s tými, ktorí pili dostatočne. Ako sa prejaví na vašom tele a psychike nedostatok tekutín?

  • Máte suchú pokožku a pery

Koža je najväčším orgánom nášho tela – pokiaľ je pokožka suchá, je to jedným z najčastejších symptómov nedostatku tekutín v organizme. Platí to aj pre suché pery a nepríjemný „lepivý“ pocit v ústach.

  • Cítite smäd

Podľa odborníkov by sme mali piť takým spôsobom, aby sme smäd nikdy nepocítili. Smäd je totiž príznakom toho, že naše telo už s deficitom tekutín bojuje a treba ich čo najrýchlejšie doplniť.

  • Pasujete sa s únavou, podráždenosťou a bolesťami hlavy

Jedným z najčastejších príznakov nedostatku vody v tele je únava. Prečo je to tak? V dôsledku nedostatku tekutín je krv hustejšia, horšie cirkuluje, čiže aj zásobovanie mozgu krvou (kyslíkom) sa znižuje a výsledkom je práve únava. Samozrejme, nedostatok tekutín môže spôsobiť nielen únavu, ale aj zníženú koncentráciu, bolesť hlavy a podráždenosť.

  • Zapácha vám z úst

Zápach z úst môže súvisieť aj s nedostatkom tekutín v organizme, resp. zníženou tvorbou slín. Ak je totižto slín málo, v ústnej dutine narastá počet baktérií zodpovedných aj za zápach. Je to preto, lebo sliny majú významné antibakteriálne vlastnosti.

  • Túžite po sladkostiach

Často si smäd zamieňame za hlad a máme chute na sladké. Môže sa to stať, nielen po cvičení, ale aj po náročnej duševnej práci. Preto najbližšie, keď vás prepadne chuť na sladké, vypite najprv dva poháre čistej vody. Je pravdepodobné, že chuť na sladké pominie.

  • Máte zapáchajúci moč alebo zápchu

Tmavý a zapáchajúci moč je príznakom dehydratácie. To isté platí aj pre zápchu – ak aj jete veľa potravín bohatých na vlákninu, ale pijete málo vody, výsledkom môže byť práve zápcha.

  • Koľko vody naše telo potrebuje?

Najjednoduchšie pravidlo pre optimálny prísun tekutín znie nasledovne – doprajte si 3 – 4 dcl vody na každých 10 kg váhy. Ak vážite 60 kíl, mali by ste denne vypiť 1,8 až 2,4 litra tekutín. Ideálnym zdrojom je čistá voda. Nechutí vám čistá? Dajte do nej bylinky a ovocie! Okrem toho možno pitný režim môžete spestriť aj pitím nesladených minerálnych vôd, bylinkových čajov, riedených ovocných a zeleninových štiav.


-w-

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/voda-ovocie-slamky-okuliare-2367023/