Syndróm počítačového videnia. Týka sa aj vás?

Syndróm počítačového videnia. Týka sa aj vás?

Pracujete dennodenne s počítačom alebo trávite hodiny hladením do mobilného telefónu či tabletu? Potom sa môže digitálna únava zraku týkať aj vás. Ako si pomôcť?

Medzi najčastejšie príznaky, spojené so syndrómom počítačového videnia, patria pocity unavených a suchých očí, bolesti hlavy, rozmazané alebo dvojité videnie. Oči môžu byť sčervenané. Objavuje sa aj pocit cudzieho telesa v oku. Dôležité je vedieť, že príznaky sú dočasné a po ukončení práce s digitálnou technikou odoznejú. AOA, teda American Optometric association, k symptómom zaraďuje aj stuhnutosť a bolesti v oblasti krku a šije.

Ako syndróm počítačového videnia riešiť?

Pokiaľ nám digitálna únava zraku spôsobuje veľké problémy, môžeme absolvovať očné vyšetrenie. To spravidla zahŕňa okrem anamnézy pacienta aj meranie zrakovej ostrosti, refrakciu a vyšetrenie očnej mobility. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť používanie okuliarov či kontaktných šošoviek špeciálne určených pre prácu s počítačom. Tie však nemusia problém vyriešiť úplne. Podstatné je upraviť podmienky a zásady práce s modernými technológiami. Čo je dôležité?

Primerané osvetlenie

Pracovný stôl by mal byť umiestnený blízko zdroja prirodzeného svetla. Ak to nie je možné, potom je potrebné dostatočné osvetlenie zabezpečiť vhodnými svietidlami. Pozor si treba dať však na umiestnenie monitora – obrazovka musí byť situovaná tak, aby na ňu nesvietilo svetlo priamo z okien alebo svietidiel. Pomôcť v tomto smere môžu aj antireflexné clony.

Správne sedenie za počítačom

Správna poloha pri sedení za počítačom je prevenciou bolestí pohybového aparátu, ale aj syndrómu počítačového videnia. Na čo si dať pozor? Tak napríklad chrbtom sa opierame o operadlo stoličky, nohy máme mierne od seba a celými chodidlami na zemi, zápästia pri písaní nespočívajú na klávesnici, monitor je vo vzdialenosti 70 cm od očí a obrazovka 10 – 20 stupňov pod úrovňou očí a tak ďalej.

Pravidelné prestávky

American Optometric association odporúča riadiť sa pravidlom 20-20-20. To znamená, dopriať si každých 20 minút 20 sekundovú prestávku a hľadieť do vzdialenosti 20 stôp, čo je zhruba 6 metrov. Pokiaľ myslíme aj na svoj pohybový aparát, ideálne je vstať od stola a poprechádzať sa, poprípade si dopriať niekoľko jednoduchých strečingových cvikov.

Žmurkanie

Skúste si niekedy pri práci s počítačom odsledovať, ako často a kvalitne žmurkáte. Podľa odborníkov na pravidelné žmurkanie zabúdame, alebo nežmurkáme úplne.

 Očné kvapky

Unavenému zraku môžu priniesť úľavu kvapky do očí, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach a používajú sa napríklad pri syndróme suchého oka. Preto sa oplatí mať ich v zásuvke kancelárskeho stola.

Mirka

Zdroj: www.aoa.org