Relax a aktivita nás sprevádzajú počas celého života. Prečo je pohyb taký dôležitý?

Relax a aktivita sú dve najdôležitejšie fázy v živote, ktoré by sa mali priamo úmerne striedať. Hoci je dnes pomerne rýchla doba, ľudia svoj život akoby spomalili. Kedysi boli neustále v pohybe, okopávali polia, sadili ovocné stromy v záhradách, život bol jednoducho iný. Mali viac pohybu, dnes je doba „počítačová  a gaučová“.

Veľmi veľa ľudí vedie nezdravý životný štýl. Sedavý spôsob zamestnania a málo pohybu je hlavným problémom nielen na Slovensku, ale aj všade inde na svete. S vynálezom počítača a internetu sa všetko zmenilo a spomalilo.  Z tohto životného štýlu pramenia rôzne problémy. Niektorí ľudia si to uvedomujú a snažia sa to vykompenzovať športom. Počas zimných mesiacov je náš pohyb obmedzený počasím, počas leta sme viac v pohybe. Leto nám preto  dáva akoby nádej na lepší zajtrajšok.

Pohyb je veľmi zdravý. Z evolúcie a zo stavby našej kostry vidíme, že človek je predurčený na chôdzu a beh. Ak nášmu telu doprajeme minimálne každodennú chôdzu, náš organizmus sa potom dokáže lepšie vyrovnať s viacerými nepríjemnými zdravotnými nástrahami. Prechádzky sú prospešné nášmu fyzickému zdraviu, ale aj pre našu psychickú pohodu a menšie riziko výskytu mentálnych problémov.

Čo s naším telom robí pohyb?

  • pohyb spôsobuje zvýšenú aktivitu srdca
  • optimalizuje krvný tlak
  • eliminuje stres
  • napomáha k lepšej postave
  • napomáha k lepšiemu tráveniu
  • napomáha k udržiavaniu dobrej kondície

Pohyb je jednou z prirodzených vlastností človeka a v akejkoľvek forme neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Dôležitý je však aj relax. Ak sme príliš unavení a máme nedostatok spánku, tak sme náchylnejší na mnohé choroby. Treba v tomto prípade aj relaxovať. Každý deň musíme relaxovať aspoň pol hodiny. Treba dôsledne striedať aktivitu a odpočinúť si, keď už cítime, že máme dosť. Nadmerné vyčerpanie vedie k neželeným  kolapsom. Je dobré vedieť, kedy povedať stop a relaxovať. Ak sme veľmi vyčerpaní môžeme telu len uškodiť. Vyskúšajte napríklad meditáciu a jógu.

Odpočinok je nutný na obnovenie energetických zdrojov na pôvodnú úroveň, pretože aktivitou sa z tela vytrácajú minerály, enzýmy a pod. Striedanie záťaže a odpočinku je základnom pre lepší život. Zvoliť v živote zlatú strednú cestu je prostriedkom k spokojnosti a efektívnemu životnému štýlu u každého jedinca. Pravidelná primeraná pohybová aktivita je skvelá cesta k zlepšeniu a udržiavaniu vlastného zdravia.

Natalie